Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Kontroly dálničních známek

Ms kraj: Základní informace k tématu elektronických dálničních známek 

Rovněž v Moravskoslezském kraji můžete na zpoplatněných úsecích komunikací již nyní potkat policisty, kteří provádí kontrolu elektronických dálničních známek.

Elektronické dálniční známky jsou novinkou letošního roku. Policisté v Moravskoslezském kraji disponují několika kontrolními sadami, přičemž systém funguje v načtení registračních značek vozidel buď externí kamerou umístěnou ve služebním vozidle, nebo kamerou, která je součástí tabletu. Policisté tak mohou provádět kontroly i na dálničních parkovištích. Mohou se také připojit na mýtnou bránu. Díky připojení na internet je databáze uhrazených časových poplatků za užití zpoplatněné pozemní komunikace aktuální. Policisté mohou užívat přednastavené režimy fungování zařízení a ovládací prvky.

Systém oznamuje registrační značku a typ vozidla, údaje jsou porovnávány také například s databází odcizených vozidel, technických prohlídek a uhrazeného povinného ručení. Systém rozpozná také cizí registrační značky.

Pokud systém oznámí vozidlo s neuhrazeným poplatkem za užití zpoplatněného úseku a policisté po ověření online dotazem zjistí, že vskutku nemá „dálniční“ známku, provádějí fyzickou kontrolu. V případě neuhrazení poplatku jsou policisté oprávněni uložit blokovou pokutu na místě v příkazním řízení až do výše 5 000 korun, nebo přestupek oznámení příslušnému správnímu orgánu.

V této souvislosti připomínáme, že „staré“ dálniční známky přestaly platit na konci ledna, z čelního skla je potřeba ji odstranit. Nyní je nutné mít na zpoplatněném úseku silnice známku elektronickou.

Podrobnější, aktuální informace a především doprovodné video, které můžete užívat, naleznete na sociálních sítích Policie ČR (Youtube a Facebook).  

por. Mgr. Soňa Štětínská
oddělení tisku, 10. února 2021

vytisknout  e-mailem