Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Kontroly cizinců ve firmách

Ms kraj: Policisté zjistili několik porušení zákona – cizinci pracovali bez oprávnění 

V Moravskoslezském kraji nejsou žádnou výjimkou kontroly pracujících cizinců. Při proběhlých součinnostních akcích zjistili policisté několik porušení zákona o pobytu cizinců a zákona o zaměstnanosti - jednalo se o práci bez patřičných dokladů, současně jednání v rozporu s ochranným opatřením z pohledu Covid 19.

Akce se uskutečnily pod taktovkou policistů cizinecké policie, konkrétně oddělení pobytové kontroly, pátrání a eskort našeho krajského ředitelství. Proběhly v několika stavebních či dřevozpracujících firmách, z hlediska místa na Karvinsku a na Opavsku. Součinnost poskytovali jak kolegové (nejen z dalších oddělení cizinecké policie), ale také pracovníci příslušného celního úřadu a oblastního inspektorátu práce. Na místech nechyběla ani služební vozidla s moderní technikou a vybavením typu Schengenbus.

Policisté se zaměřili u cizích státních příslušníků na odhalování padělků cestovních dokladů, dodržování pobytového režimu na území ČR, nelegální zaměstnávání, případnou neoprávněnou výdělečnou činnost a zaměstnání.

Policisté zkontrolovali celkem 22 osob. Nutno podotknout, že cizinecká problematika je obecně poměrně rozsáhlá a kontroly jsou náročné tedy nejen odborně, ale rovněž z časového hlediska – policisté jsou povinni vše řádně ověřit a samozřejmě vyřešit případná porušení.

A některá jednání v nesouladu se zákony policisté vskutku zjistili. Jednalo se o pět cizinců, konkrétně z Ukrajiny, ve věku od 30 do 47 let. Ani jeden z nich nepředložil pracovní povolení či jiný doklad opravňující je k vykonávání pracovní činnosti na území České republiky. Přestupky vyřešili policisté uložením pokuty v příkazním řízení ve výši zpravidla 500 korun. Všichni cizinci současně vstoupili na území naší republiky v rozporu s ochranným opatřením ministerstva v souvislosti s Covid 19. Policisté v rámci zahájených správních řízení rozhodli v návaznosti na zjištěné delikty o správním vyhoštění všech těchto cizinců z území Evropské unie (na šest až deset měsíců) a vydali jimvýjezdní příkazy. U jednoho z cizinců navíc zajistili policisté povolení k pobytu, kterým se muž prokázal. Doklad totiž pozbyl své platnosti.

por. Mgr. Soňa Štětínská
oddělení tisku, 25. června 2021

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem