Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Kontrolní akce Joint Action Day

V předminulém týdnu proběhla na území všech členských států Evropské unie společná kontrolní akce „Action Day“ zaměřená na problematiku obchodování s lidmi a pracovního vykořisťování. Akci v rámci projektu EMPACT (evropská multidisciplinární platforma v boji proti kriminálním hrozbám) koordinoval evropský policejní úřad EUROPOL 

Na území České republiky se policisté společně s pracovníky oblastních inspektorátů práce soustředili zejména na výrobní závody, logistická centra, zemědělské farmy či pekárny, kdy šlo o vytipované objekty, ve kterých by mohlo docházet k obchodování s lidmi v pracovním prostředí. Do akce byli nasazeni policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu SKPV, včetně všech expozitur, specialisté na obchodování s lidmi 14 krajských policejních ředitelství a odborů cizinecké policie. V minulém týdnu se 14 kontrolních skupin zaměřilo na 29 objektů, ve kterých policisté a inspektoři práce zkontrolovali celkem 191 cizinců.

Během této akce byla věnována pozornost konkrétním relevantním informacím k obchodování s lidmi v pracovním prostředí. Zjištěné informace policisté NCOZ, stejně jako kolegové z ostatních zemí EU, předali do centrály Europolu. 

Cizinecká policie v souvislosti s provedenými kontrolami zahájila v několika případech správní řízení v souvislosti s porušením zákona o pobytu cizinců na území ČR.

Česká republika se „akčních dnů zaměřených do pracovního prostředí“ účastnila poprvé, nicméně v minulých letech se naši policisté podíleli na společných evropských akcích zaměřených na boj proti obchodování s lidmi v souvislosti s nucenou prostitucí.

Zadržení 4 Čechů ve Velké Británii

Při kontrolní akci „Action Day“ v britském hrabství Kent došlo v předminulém týdnu k zadržení 4 občanů České republiky (3 mužů a 1 ženy), kteří podle tamních policistů měli organizovat „moderní otrokářství“.

 Nejméně jedenáct poškozených Čechů a Slováků ze sociálně slabého prostředí bylo do Velké Británie nalákáno na dobře placenou práci. Tam však měli být nuceni soustavně vykonávat různé činnosti, za které nedostávali téměř žádné peníze.  Všech 11 osob skončilo v Národním referenčním mechanismu pro oběti obchodování s lidmi. Dva zadržení Češi byli vzati do vazby. Akce britských policistů se v rámci součinnosti účastnili ve Velké Británii dva kriminalisté NCOZ. Příslušníci našeho útvaru zde pomáhali s identifikací obětí obchodování s lidmi a jejich výslechy. V rámci tzv. právní pomoci budou kriminalisté NCOZ provádět výslechy osob, které se již z Velké Británie vrátily zpět do ČR.

pplk. Mgr. Iva Knolová

NCOZ SKPV P ČR

31.5.2018

vytisknout  e-mailem