Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Kontrola rekreačních objektů

PRAHA VENKOV-JIH – V rámci preventivní činnosti byla provedena kontrola rekreačních lokalit na Jílovsku. 

Některé rekreační chaty a chalupy se po skončení hlavní chatařské a chalupářské sezóny stávají v podzimním a nadcházejícím zimním období terčem zlodějů, kteří se vloupávají přímo do nich nebo do objektů, které jsou součástí nemovitosti. Jedná se například o kůlny, garáže, sklepy či zahradní altánky.

Z tohoto důvodu byla v úterý letošního 22. října během ranních a dopoledních hodin provedena policistou z oddělení tisku a prevence s kolegy z obvodního oddělení v Jílovém u Prahy kontrola náhodně vybraných rekreačních objektů v chatových osadách poblíž Jílového u Prahy, Kamenného Přívozu a Pohoří. Během kontroly více jak pěti desítek objektů nebyly nalezeny žádné stopy, které by nasvědčovaly tomu, že by se někdo pokusil do nich vloupat, či je jiným způsobem poškodil.

Co by měli majitelé chat před zimou udělat, aby si ochránili svůj majetek?
Preventivních rad by se dala vyjmenovat celá řada, ale mezi ty nejdůležitější lze zařadit:

  • Aby si majitelé rekreačních objektů, pokud to je možné, cennější věci odvezli do bezpečí a nenechávali je přes zimu v chatách.
  • Provést občasnou a nepravidelnou kontrolu chaty nebo chalupy s případným úklidem sněhu v zimním období. Může to budit dojem neustálé kontroly.
  • Objekt lze zajistit především mechanickými zábrannými prostředky. Bytelné dveře opatřené dokonalým bezpečnostním zámkovým systémem, uzamykatelné okenice, vstupní dveře a okna osazená ochrannou mříží jsou dalšími překážkami, které mohou zloděje odradit.
  • V dnešní době se začínají využívat různé elektronické zabezpečovací systémy, vybavené pohybovými čidly, akustickými hlásiči, záznamovým zařízením, ale i GSM alarm systémy, které využívají komunikace přes GSM síť, jako mobilní telefon.

Problematikou majetkové trestné činnosti se zabývá také preventivní projekt ,,Zabezpečte se! Chraňte majetek sobě i svým sousedům.“ Projekt se kromě návodů na ochranu rekreačních objektů zaměřuje také na zabezpečení domů, paneláků a garáží. Kombinuje technické a elektronické zabezpečení a jejich nejvhodnější kombinace s cílem snížit kriminalitu na úseku majetku. Součástí projektu je také mobilní aplikace ,,Zabezpečte se“, která je dostupná ke stažení na Google Play i App Store. Jejím hlavním úkolem jsou ucelené rady veřejnosti, jak správně a hlavně účinně a prakticky zabezpečit svůj majetek. Aplikace byla v letošním roce rozšířena o několik informací navíc. Přináší nové návody k používání trezorů a mechatronických zabezpečovacích zařízení.

Další informace ke zmiňované problematice naleznete na stránkách Krajského ředitelství policie Středočeského kraje nebo zde.

A na závěr ještě jedno doporučení: „Nebuďte neteční ke svému okolí, všímejte si pohybu cizích osob a vozidel ve vaší chatové osadě. I tato pro Vás bezvýznamná informace může policistům třeba pomoci při objasňování případů vloupání do rekreačních objektů.“

por. Bc. Zdeněk Chalupa
komisař oddělení tisku a prevence
22. října 2019

Odkazy do noveho okna

Statistické údaje k vloupání do objektů

Statistické údaje k vloupání do objektů 

Detailní náhled

rekreační chata

rekreační chata 

Detailní náhled

chaty u řeky

chaty u řeky 

Detailní náhled

chata z Posázaví

chata z Posázaví 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem