Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Kriminalistický ústav

Policie České republiky – Kriminalistický ústav

Konference DVI 2016

Specialisté na identifikaci hodnotili výsledek projektu, který pomohl v České republice vybudovat tým na identifikaci obětí katastrof. 

Kriminalistický ústav pořádal ve dnech 25.–­­26. října 2016 v Hotelu Pyramida v Praze konferenci s názvem DVI 2016, která se konala u příležitosti ukončení projektu Programu švýcarsko-české spolupráce – „DVI tým Policie ČR – teoretická a praktická příprava“. 

Kromě zástupců švýcarského DVI týmu přijeli na konferenci členové DVI týmů z Velké Británie, Rakouska, Nizozemí a Itálie, kteří zde také prezentovali teoretické, ale i praktické zkušenosti z událostí, kde se podíleli na identifikaci obětí svých krajanů. Konference se dále zúčastnili členové českého DVI týmu, zástupci Kriminalistického ústavu, Policie ČR, Ministerstva vnitra ČR, Ministerstva financí ČR, Ústřední vojenské nemocnice v Praze, Všeobecné fakultní nemocnice v Praze 2 a další hosté.

Účastníky setkání přivítal náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování, pověřený zastupováním, plk. Mgr. Milan Černek, MBA, který v úvodu svého vystoupení vyjádřil potěšení nad tím, že pětiletý projekt splnil cíl a pomohl k vytvoření DVI týmu Policie ČR a současně zdůraznil jeho potřebnost. „V době, kdy ve světě sílí hrozby teroristických útoků, kdy se z médií dozvídáme informace o tragických nehodách a přírodních katastrofách, je vlastní tým specialistů vyškolených na identifikaci obětí hromadných neštěstí nezbytností,“ uvedl náměstek Černek.

Česká republika je 11. evropskou zemí, která má svůj DVI tým
Konference DVI 09Myšlenka vzniku DVI týmu v České republice se zrodila již v roce 2004, kdy Thajsko zasáhla ničivá vlna tsunami. Dovolenou zde tehdy trávili také naši občané, kteří se již do svých domovů nevrátili. Těla sedmi oficiálně pohřešovaných Čechů pomohli identifikovat genetici Kriminalistického ústavu. Byli to právě znalci ústavu, kteří se poté aktivně zapojili do utváření DVI týmu a ve spolupráci s Ústřední vojenskou nemocnicí v Praze a Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze 2 realizovali projekt bezpečnostního výzkumu, který položil teoretický základ týmu. Faktický vznik týmu umožnil až projekt Programu švýcarsko-české spolupráce, který probíhal od roku 2011 do současnosti. „Uzavřením spolupráce se švýcarskou stranou, která nám kromě finanční podpory na materiální vybavení týmu poskytla také cenné know-how a odborné školitele, jsme dostali jedinečnou šanci – vybudovat tým vlastní. Této pomoci si velice vážíme, proto bych chtěl osobně poděkovat kolegům ze Švýcarska, kteří se podíleli na zajištění projektu a odborném výcviku našich specialistů,“ připomněl plk. Černek.

Na slova náměstka policejního prezidenta navázal ředitel Kriminalistického ústavu plk. Mgr. Ľuboš Kothaj, jenž rovněž poděkoval zahraničním hostům a všem institucím, kteří se na projektu podíleli, a ocenil podporu vedení Policie ČR při utváření týmu. Náměstka Černeka ujistil, že Policie ČR má v současné době vyškolený a plně akceschopný tým, připravený vyjet kamkoliv na světě, kde při hromadném neštěstí přijdou o život i čeští občané. „Přáním nás všech je, aby tento tým nikdy vyjet nemusel. Na druhou stranu je však důležité být připraven. A my připraveni, pane náměstku, jsme,“ uzavřel ředitel Kothaj.
Program konference moderoval vedoucí českého DVI týmu plk. Mgr. Petr Bendl, Ph.D., který ve své úvodní přednášce zmínil genezi vzniku DVI týmu České republiky.     

Součástí konference byla i praktická ukázka z činnosti DVI týmu, která se uskutečnila v prostorách hotelu Spiritka. Náměstek Černek a ředitel Kothaj předali zástupcům švýcarského DVI týmu jako výraz poděkování za spolupráci pamětní plakety a medaile. Překvapením pro mnohé byl křest knihy „DVI tým České republiky“, kterého se ujali náměstek Milan Černek, ředitel Ľuboš Kothaj a bývalý ředitel Kriminalistického ústavu JUDr. Jan Hlaváček.

kpt. Mgr. Petra Srnková
Kriminalistický ústav Policie ČR
27. října 2016

Odkazy do noveho okna

Konference DVI 01

Konference DVI 01 

Detailní náhled

Konference DVI 02

Konference DVI 02 

Detailní náhled

Konference DVI 03

Konference DVI 03 

Detailní náhled

Konference DVI 04

Konference DVI 04 

Detailní náhled

Konference DVI 05

Konference DVI 05 

Detailní náhled

Konference DVI 07

Konference DVI 07 

Detailní náhled

Konference DVI 08

Konference DVI 08 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem