Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Konec letních prázdnin na silnicích Libereckého kraje

KRAJ - Ve dnech 27. - 29. srpna 2021 probíhala na území Libereckého kraje dopravně bezpečnostní akce "Konec letních prázdnin". 

1V souvislosti s koncem letních prázdnin a v návaznosti na nepříznivý vývoj dopravní nehodovosti v tomto období v minulých letech, zintenzivnili svoji činnost v rámci celorepublikové dopravně bezpečnostní akce "Konec letních prázdnin" i policisté v Libereckém kraji.

Akce probíhala od pátku 27. srpna do neděle 29. srpna 2021 na několika místech v kraji. Cílem této akce byla snaha ovlivnit nekázeň účastníků silničního provozu a snížit nepříznivý vývoj dopravní nehodovosti na pozemních komunikacích.

Policisté se zaměřovali zejména na dodržování stanovené rychlosti jízdy, způsob jízdy, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů při přepravě dětí, telefonování za jízdy, technický stav motorových vozidel a dodržování ostatních obecně platných ustanovení zákona - o provozu na pozemních komunikacích. Během akce rovněž věnovali pozornost pátrání po hledaných osobách, věcech a odcizených motorových vozidlech.

Dopravně bezpečností akce se na území Libereckého kraje zúčastnilo více jak osm desítek policistů jak z dopravní, tak z pořádkové policie.

V rámci akce zkontrolovali policisté 1046 řidičů a zjistili 268 dopravních přestupků, z nichž celkem 241 jich vyřešili uložením pokut příkazem na místě v celkové výši 80 031,- korun. Celkem 27 přestupků oznámili k projednání příslušným správním orgánům k dalšímu projednání.

Nejčastějším prohřeškem řidičů bylo porušení rychlosti, a to ve 100 případech. Nejrychlejší řidiče jsme měli na Českolipsku, kdy jeden z řidičů překročil nejvyšší dovolenou rychlost mimo obec a na 90 km/h jel 140 km/h. Dalšího "závodníka" policisté kontrolovali v obci, kde jel na 50 km/h rychlostí 100 km/h. Celkem 21 řidičů mělo vozidlo ve špatném technickém stavu, 17 řidičů nepoužilo při jízdě bezpečnostní pás a 10 jich za jízdy telefonovalo. Dopravních přestupků se dopouštěli řidiči i na železničních přejezdech, kde jich museli policisté řešit celkem 11. Dopravní přestupky byly zjištěny i u cyklistů, a to v 9 případech. Na Jablonecku odhalili policisté 2 cyklisty pod vlivem alkoholu s naměřenou hodnotou téměř 1 promile. Mnohem vyšší čísla v souvislosti s požitím alkoholu či jiných návykových látek zaznamenali policisté u řidičů. Celkem 6 řidičů usedlo za volant pod vlivem alkoholu, v jednom případě s naměřenou hodnotou více jak 1 promile. Dalších 8 řidičů odhalili policisté pod vlivem jiných návykových látek. Během kontrol se objevil i řidič, který neměl za volantem co dělat a další 3 řidiči neměli u sebe řidičský průkaz. Během této akce věnovali policisté také pozornost dálničním známkám. Ukázalo se, že je stále mnoho řidičů, kteří dálniční poplatky nepovažují za důležité, přestože jízda po dálnici je pro ně pohodlná. V souvislosti s dálničními známkami policisté uložili 8 pokud ve výši 12 300,- korun. Celkem 28 řidičů nepředložilo při kontrolách policistům doklad o pojištění odpovědnosti.

Cílem obdobných akcí je snížit počet dopravních nehod a zmírnit jejich následky.

Apelujeme stále na řidiče "Buďte k sobě ohleduplní, neriskujte životy vlastních i druhých"
 

31. 8. 2021
kpt. Bc. Vladimíra Šrýtrová
koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje

vytisknout  e-mailem