Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Ústecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

Kolo změnilo majitele

LITOMĚŘICKO – Speciální bicykl zlákal nepoctivce. 

Na sklonku uplynulého týdne došlo v Lovosicích v ulici Teplická ke krádeži bicyklu značky Montaniero v hodnotě 23 tisíc korun. Tehdy neznámý lapka se zmocnil zde zaparkovaného, ale nedostatečně zajištěného silničního jízdního kola, které bylo speciálně upravené a sestavené na míru majitele. Na základě operativního šetření se podařilo následujícího dne lovosickým policistům vypátrat muže, který se měl bicyklu zmocnit. Měl projíždět na svém jízdním kole místem, kde byl zaparkován speciální bicykl a ten jej zaujal tak, že si ho měl odvézt s sebou domů. Odcizené kolo dobrovolně vydal a policisté jej mohli vrátit šťastnému majiteli. Dvaatřicetiletý muž z Lovosicka se k činu doznal a ve zkráceném přípravném řízení si převzal podezření ze spáchání trestného činu krádeže. V případě soudem uznané viny mu hrozí až dva roky vězení.

Možnosti zabezpečení a uložení jízdních kol

1. Klasický zámek s řetězem
Nepříliš praktickou záležitostí je volba klasického zámku, kterým kolo upevníte do stojanu či k pevnému bodu pomocí řetězu. Zámky s řetězy jsou poměrně těžké a také zaberou dost místa při převozu. Pokud už zvolíte toto řešení, je potřeba mít opravdu pevný a silný řetěz, který nepůjde tak lehce přestřihnout štípačkami.

2. Zámky s elektronickými snímači
Jedná se o lankové zámky, které jsou navíc vybaveny elektronickým zařízením, jež vyluzuje zvuky ve chvíli, kdy je s nimi neoprávněně manipulováno. Zloděj se tak obvykle vystraší, upoutá na sebe pozornost a od kola raději uteče. Lanko zámku by mělo mít průměr minimálně 8 milimetrů, menší průměr lze snadno přestřihnout. Elektronické snímače fungují na mikrotužkové baterie.

3. Uzamykatelná vložka na stojan
V některých městech jsou k dispozici stojany na kola, ke kterým se dá kolo jednoduše připevnit pomocí uzamykatelné vložky. V tomto případě tedy kolo vložíte do stojanu a obemknete jej třmenem. Jeho uzávěr pak vložíte do zámku.

4. Vysoko pevnostní řetěz
V současné době lze v obchodech zakoupit také speciální vysoko pevnostní řetězy, které jsou vyrobeny ze zvlášť odolné oceli. Jejich překonání klasickými štípačkami prakticky nepřichází v úvahu. Je samozřejmě důležité zvolit také kvalitní zámek.

5. Neviditelný fix
Když už dojde k odcizení kola, může se stát, že jej objeví policisté a strážníci. Často je ale problém s identifikací kola, zda opravdu patří vám. V tomto případě pomůže, když si kolo označíte neviditelným fixem, který je vidět při přiložení UV lampy. Doporučujeme tento způsob zkombinovat s výše uvedenými prvky.

6. Mikročip
Podobně jako neviditelný fix lze zvolit ještě důmyslnější mikročip. Pomocí něho dojde k označení kola. V čipu jsou zaznamenány informace o identifikačním čísle, případně další údaje. Je tak snadno dohledatelné, komu vlastně kolo patří.

7. Uložení kola
Jestliže ukládáte jízdní kolo ve společných prostorách domu, dbejte na uzavírání vstupních dveří domu a stálé uzamčení společných prostor i samotných kol. Pořiďte si společný bezpečnostní stojan nebo bezpečnostní systém pro zajištění jízdního kola. Obdobné zásady dodržujte při ukládání kol na balkonech, ve sklepích a sklepních kójích a nepodceňujte zabezpečení všech stavebních otvorů, zejména dveří a oken.

2. června 2022
nprap. Pavla Kofrová
KŘP Ústeckého kraje

vytisknout  e-mailem