Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Kolegové na semináři krav magy

KRAJ - Celodenní výcvik pro pořádkovou jednotku. 

Začátkem tohoto týdne proběhl další celodenní seminář pro vybrané policisty Krajské pořádkové jednotky Pardubického kraje, který byl zaměřený na výuku bojového systému krav maga. Seminář tentokrát vedl Shlomi Bouzaglo, bývalý voják speciálních sil a IDF (izraelská armáda) krav maga instruktor. Shlomi v současné době pracuje v Izraeli pro firmu, která školí takzvané security guards, což jsou vlastně pracovníci různých bezpečnostních agentur, kteří hlídají vybrané státní i soukromé instituce. Ovšem rozdíl mezi bezpečnostní agenturou v Izraeli a v České republice je značný, a to nejen v personální otázce, ale zejména v nastaveném způsobu výcviku. Jelikož jsou tito security guards často první, kdo zakročují na ulici proti různým druhům útoků, rozhodli jsme se využít právě tyto zkušenosti ve výcviku policistů. Samozřejmě byl výcvik zaměřen také na Shlomiho zkušenosti z reálné služby v IDF.

Včerejší seminář proběhl v tělocvičně krajského ředitelství v Pardubicích. Začal zostra, a to sice jednoduchou, ale za to velmi intenzivní rozcvičkou po vzoru IDF. Na tuto rozcvičku plynule navázaly odváděcí a zatýkací techniky, které byly procvičovány jak ve dvojici, tak samostatně. Většina těchto technik končila samozřejmě na zemi, a to poutáním s bezpečnostní prohlídkou. Vzhledem k vysokému stupni hrozby teroristického útoku v Izraeli je těmto bezpečnostním prohlídkám věnována zvláštní pozornost. Policisté se dále učili, jak se bránit proti útočníkovi, který jim chce vytáhnout služební zbraň z jejich služebního pouzdra nebo na ně zaútočí nožem z bezprostřední blízkosti. Zde je základem samozřejmě prevence, pokud možno se do takovéto situace nedostat, ale pokud nastane, mají na ni Izraelci velmi efektivní řešení.

Během celého výcviku se Shlomi snažil zdůraznit základní principy krav magy. Při výcviku u ozbrojených složek je nutné propojení vašeho nasazení, to znamená kontrolované agresivity a správného provedení jednotlivých technik. Pokud jedna technika nefunguje úplně správně nebo se situace změní, je třeba ihned reagovat jinou technikou, pokračovat a dokončit zákrok. Co nejrychleji a nejefektivněji vyřešit problém, protože druhou šanci už nemusíte dostat.

 „Při výcviku izraelských speciálních jednotek se vyžaduje značná míra osobního nasazení a motivace. Je to jeden ze základních stavebních pilířů celého výcviku v izraelských ozbrojených složkách. Shlomi se nám pokoušel právě tyto základní principy předat“ vysvětluje nprap. Mgr. Petr Bačkovský, instruktor Krajské pořádkové jednotky. V České republice jsme navíc vázáni odlišnou právní úpravou než v Izraeli. Veškeré procvičované techniky krav magy proto musí být samozřejmě v souladu s našimi platnými zákonnými ustanoveními.

Jak uvedl velitel Krajské pořádkové jednotky mjr. Mgr. Zdeněk Klubrt, i když je bezpečnostní situace v České republice poměrně klidná, např. od situace v Izraeli, chceme, aby byli naši policisté na různé druhy útoků co nejlépe připraveni.   

Seminář se Shlomim Bouzaglem byl další z řady seminářů krav maga, které pro pardubickou pořádkovou jednotku probíhají ve spolupráci a pod záštitou České pobočky Mezinárodní KRAV MAGA Federace (IKMF) a jejího prezidenta a hlavního instruktora Ing. Michala Otipky.  Veškerým zúčastněným patří za včerejší výcvik poděkování, a to jak cvičícím z řad policistů, tak zejména samotnému Shlomimu a realizačnímu týmu českých instruktorů krav magy, kteří pomohli seminář zajistit. 

7. února 2018
por. Mgr. Jiří Tesař
tiskový mluvčí

nprap. Mgr. Petr Bačkovský
instruktor Krajské pořádkové jednotky

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem