Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

KOBRA: Krácení daní za 166 milionů

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), kteří jsou zařazeni v pracovním týmu Daňová Kobra, v těchto dnech navrhli státnímu zástupci Městského státního zastupitelství v Praze obžalovat čtyři osoby ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby se škodou více než 166 milionů korun. 

Podle našich závěrů došlo k rozkrytí sofistikované struktury vzájemně spolupracujících osob působících v určitém systému vzájemné podřízenosti a nadřízenosti, se stanovenými funkčními kompetencemi a dělbou činností, které měly neoprávněně krátit daňovou povinnost na dani z přidané hodnoty.

Tyto osoby měly přes obchodní společnosti založené na tzv. bílé koně od léta 2009 do poloviny roku 2011 nakupovat drahé kovy.  Následně mělo docházet k jejich prodeji koncovým odběratelům (již s DPH), ale vzniklá daňová povinnost již neměla být odvedena do státního rozpočtu.

Kriminalisté ÚOKFK (nyní NCOZ) v průběhu trestního řízení zajistili jako tzv. výnos z trestné činnosti nemovitosti (pozemky a budovy), finanční prostředky na účtech a v hotovosti, dva motocykly zn. Harley–Davidson a čtyři vozidla různých značek, vše v celkové hodnotě cca 60 milionů korun.

Všechny osoby jsou obviněny z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. V případě pravomocného rozsudku jim hrozí trest odnětí svobody od pěti do deseti let. Trestní stíhání všech osob je vedeno na svobodě.

Spisový materiál s návrhem na podání obžaloby již byl předán na Městské státní zastupitelství v Praze.

 

pplk. Mgr. Jaroslav Ibehej
NCOZ SKPV
23. srpna 2016

 

vytisknout  e-mailem