Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Kde jsou prováděny neoprávněné transakce a proč?

Poté, co jednáním pachatelů této trestné činnosti dojde ke zcizení dat z platební karty (naskimmování), většinou dochází k odeslání naskimmovaných dat a PIN kódů, prostřednictvím internetu, spolupachatelům, kterými jsou následně vyrobeny padělky oskimmovaných karet. Těmito kartami jsou poté prováděny neoprávněné výběry na bankomatech v zahraničí. V roce 2016, stejně jako v předchozích letech, byly tyto výběry prováděny většinou v mimoevropských zemích, a to zejména proto, že zde není k provedení úspěšné transakce zapotřebí čtení údajů z čipu platební karty, tak jak to vyžadují standardy "EMV" ( zkratka pochází z počátečních písmen firem Europay, Mastercard  a Visa, které stály u zrodu myšlenky čipové platební karty a které tyto standardy definovaly). V praxi to znamená, že pokud je originální platební karta opatřena čipem, transakce musí být upřednostňována přes tento čip, nikoliv pouze na základě přečtení údajů z magnetických proužků platebních karet.

Vzhledem k tomu, že tyto standardy jsou uplatňovány téměř v 99 % na území Evropy, jsou neoprávněné transakce činěny mimo tuto zónu, kde postačí k provedení transakce magnetický proužek a PIN kód.

V případech skimmingových útoků spáchaných na území ČR, ale i v ostatních zemích Evropy, byly v roce 2017 následně neoprávněné výběry hotovosti prováděny především v zemích: USA, INDONÉZIE, KOREAPERU, KANADA a PÁKISTÁN.

vytisknout  e-mailem