Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Každá oběť má právo na citlivý přístup

Obětí trestného činu se může stát kdokoliv z nás. Týrání a ubližování druhým je nepřijatelné, proto si právě dnes v sobotu 26. června připomeneme „Mezinárodní den podpory obětem násilí“. 

Prací Policie České republiky je nejenom dopadnout pachatele trestného činu, ale také umět profesionálně přistupovat k obětem, které jsou situací zpravidla velice zraněny a traumatizovány. K tomu využíváme od roku 2004 speciální výslechové místnosti a proškolené odborníky, kteří přistupují ke všem obětem citlivě a profesionálně, aby sekundární viktimizací neprohlubovali jejich utrpení a psychickou zátěž z trestného činu.

Speciální výslechová místnost je obvykle komplex dvou místností, kdy jedna je koncipována jako příjemná místnost, takový obývací pokoj navozující domácí prostředí, kde je pouze oběť s vyšetřovatelem. Ve druhé technické místnosti sledují celý výslech ostatní osoby, které musí být podle zákona při konkrétním úkonu přítomny. Všechny zúčastněné osoby mají on-line přenos celého výslechu a na konci mohou položit cestou vyšetřovatele oběti nebo poškozenému otázky. To vše se děje proto, aby vyslýchání nemuselo být opakováno a byl natočený záznam použitelný  při dokazování před soudem. Každá oběť má právo na citlivý přístup při provádění úkonů v trestním řízení. I přesto zákon odlišuje oběti, které spadají do skupiny zvlášť zranitelných obětí, jako jsou děti, senioři, nebo oběti mravnostních trestních činů anebo oběti terorismu.
 Všechny zvlášť zranitelné oběti mají zvláštní práva určená zákonem a právo na citlivé zacházení. Každá oběť může žádat, aby byla vyslechnuta osobou stejného, nebo opačného pohlaví. Policie České republiky bere tato práva velmi vážně při výslechu a ne jenom tam.

Policisté, kteří vedou výše uvedené výslechy, procházejí specializačními kurzy, kde se učí jak správně a citlivě přistupovat k obětem i jak ve speciálních výslechových místnostech vyslýchat. Aktuálně se speciální výslechy odehrávají v 70 speciálně vybavených místnostech, které jsou rozmístěny po celé republice.

Vážíme si každého, kdo se rozhodne mluvit o tom, co se mu stalo, proto přistupujeme k obětem  lidsky a s respektem.

plk. Zuzana Pidrmanová
vedoucí oddělení prevence
26. 6. 2021

vytisknout  e-mailem