Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Kavárna Pošta hostila další významnou událost

KRAJ/LIBEREC – Krajský ředitel ocenil 190. Gentlemana silnic, zachránce života a zdraví i profesionála v oblasti krizového řízení a bezpečnosti. 

V pátek 18. října 2019 se prostorách kavárny Pošta, v budově Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, uskutečnila významná společenská událost. Krajský ředitel plk. Mgr. Vladislav Husák, za účasti i dalších významných hostů, předal ocenění v projektu Gentleman silnic panu Ivo Raisrovi. Kromě počítačového experta, který 16. září usedl za volant autobusu poté, co jeho řidič zkolaboval, předal pan ředitel ocenění praporčíku Janu Pavlatovi z Obvodního oddělení Železný Brod, za záchranu života a zdraví a rozloučil se Mgr. Rudolfem Broulíkem, nyní již bývalým vedoucím oddělení krizového řízení Odboru kanceláře hejtmana Libereckého kraje.

V rámci projektu Gentleman silnic, který vznikl již v roce 2004 ve spolupráci Policie České republiky s Českou pojišťovnou, a.s. se do liberecké kavárny Pošta po necelých dvou měsících tato prestižní událost opět vrátila.
Na počátku září 2019 krajský policejní ředitel ocenil spolu s ředitelkou projektu Ivanou Buriánkovou  z České pojišťovny, a.s. pana Juliuse Jana z Nového Města pod Smrkem jako 189. Gentlemana silnic. V rámci tohoto projektu, který si klade za cíl motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali a nebyli k sobě lhostejní, hostila neorokoková kavárna v pořadí již 190. Gentlemana silnic. Za účasti ředitele Krajského ředitelství policie Libereckého kraje plk. Mgr. Vladislava Husáka, ředitelky projektu Gentleman silnic paní Ivany Buriánkové, ale také hejtmana Libereckého kraje pana Martina Půty, převzal ocenění a medaili Krajského ředitelství policie Libereckého kraje pan Ivo Raisr. Skromný zachránce cestoval v pondělí 16. září 2019 pravidelnou autobusovou linkou z Liberce do Prahy. Místenku sehnal, jak sám říká „Na poslední chvíli, a to přímo na sedadle za řidičem. Žádné jiné místo již v autobusu volné nebylo“. Velmi záhy si Ivo Raisr všiml tohoto, že řidič ztratil kontrolu nad těžkým kolosem, v němž cestovalo dalších, bezmála padesát cestujících. Neovladatelný autobus narazil v plné rychlosti do pravých svodidel na komunikaci I/35 nedaleko Hodkovic. Po nárazu řidič vypadl do uličky. Pan Ivo Raisr nezaváhal a okamžitě se ujal řízení a to i přesto, že autobus nikdy před tím neřídil. Za přispění dalších cestujících pak dokázal stroj dovézt až do Hodkovic, kde jej zaparkoval. Nutno dodat, že se nikomu z cestujících nic nestalo.
Za svůj hrdinský skutek si tak pan Ivo Raisr vysloužil ocenění Gentleman silnic a obdržel z rukou ředitele Krajského ředitelství policie Libereckého kraje medaili krajského ředitelství za příkladné úsilí, iniciativu a svědomitý přístup při záchraně života a zdraví.

Dalším oceňovaným byl praporčík Jan Pavlata. Policista, sloužící již šestnáctým rokem na Obvodním oddělení v Železném Brodu, spolu se svým kolegou nadstrážmistrem Tomášem Sobalou z Oddělení hlídkové služby Územního odboru České Budějovice, vykonával službu ve středočeských Čestlicích.
1. října byli oba muži povoláni k dopravní nehodě automobilu, který před obchodním domem srazil 79letou chodkyni. Policisté byli na místě události jako první. Okamžitě se vydali vstříc těžce zraněné ženě, která masivně krvácela z hlavy, nosu a úst. Neváhali a ihned započali se život zachraňujícími úkony. Chroptící ženě okamžitě vyčistili dutinu ústní od velkého množství krve, obnovili průchodnost jejích dýchacích cest a uvedli ji do stabilizované polohy. Za neustálé kontroly ženina zdravotního stavu vyčkali na místě do příjezdu Zdravotnické záchranné služby. Jen díky jejich rychlé a pohotové reakci tak žena byla předána zdravotníkům do péče při vědomí.
Za svůj skutek si praporčík Jan Pavlata vysloužil ocenění a medaili Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, kterou mu spolu s ředitelem Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, plk. Mgr. Vladislavem Husákem předal také hejtman Libereckého kraje Martin Půta a vedoucí Územního odboru Jablonec nad Nisou, plk. Ing. Pavel Langr.

Třetím oceněným se v kavárně Pošta stal Mgr. Rudolf Broulík. Expert na oblast krizového řízení pracoval do počátku měsíce října tohoto roku bezmála dvacet let v různých funkcích se zaměřením na krizové situace. Od vedoucího Odboru kanceláře hejtmana, vedoucího Odboru krizového řízení a bezpečnosti až po post vedoucího Oddělení krizového řízení Odboru kanceláře hejtmana Libereckého kraje. Za dobu svého působení se významnou měrou zasadil o rozvoj spolupráce se složkami Integrovaného záchranného systému v Libereckém Kraji a stal se respektovaným odborníkem na krizové řízení.
Za svůj neocenitelný přínos a spolupráci s Krajským ředitelstvím policie Libereckého kraje obdržel pan Mgr. Rudolf Broulík medaili Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, kterou mu předal plk. Mgr. Vladislav Husák spolu s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou.

Všem oceňovaným srdečně blahopřejeme a ceníme si jejich nezvratně pozitivního přístupu pro naši společnost. V dalších osobních i profesních etapách života pak Ivo Raisrovi, praporčíku Janu Pavlatovi a Mgr. Rudolfu Broulíkovi přejme mnoho úspěchů.

21. října 2019
por. Bc. Vojtěch Robovský
Oddělení tisku a prevence
Liberec

vytisknout  e-mailem