Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Karta obvinění se obrátila

HODONÍNSKO: Chtěl poškodit policistu, sám pak stanul před soudem. 

Policisté se během své služby velmi často dostávají do různých konfliktů s lidmi, kteří se cítí být omezeni na svých právech a nezřídka si na policisty a jejich postupy stěžují. V naprosté většině se tato oznámení ukazují jako účelová a nepravdivá s cílem poškodit policistu. Pak nastávají situace, kdy i policista hájí svoji čest a karta se může obrátit. Takový případ se v nedávné době odehrával u hodonínského soudu, kde skončil jako obviněný a následně odsouzený muž, který s cílem poškodit dobré jméno policisty a ohrozit jeho pracovní pozici podal nepravdivé trestní oznámení na policistu z hodonínského obvodního oddělení.

Celý případ se začal odvíjet již před čtyřmi lety, kdy zmiňovaný muž byl v procesním postavení podezřelého vyslýchán pro podezření z majetkového deliktu. Výslech samotný probíhal za účasti dvou policistů bez sebemenšího problému. Až po třech letech však na vyslýchajícího policistu přišlo od muže trestní oznámení, ve kterém stálo, že proti vyslýchanému, jako tělesně postiženému a imobilnímu, byly použity drastické metody, odepřen mu příjem tekutin, zamezováno v použití toalety, což mělo za důsledek jeho pomočení a pokálení. Oznámením se zabývali policisté z vnitřní kontroly, kteří ve věci neshledali žádné pochybení ze strany policisty a prokázali, že se policista takového jednání nedopustil. Celé oznámení se jevilo jako promyšlené a cílené na poškození policisty, kterému mělo způsobit trestní stíhání. Následně tedy policista podal trestní oznámení na tohoto muže pro trestný čin Křivého obvinění. Po projednání u soudu byl muž odsouzen k trestu odnětí svobody na dva roky s podmíněným odkladem na dobu tří let.
Z uvedeného článku jasně vyplývá, že i policisté se nebojí na obranu svých práv a dobrého jména sáhnout ke i krajním prostředkům.
 
por. Bc. Petr Zámečník, 22. 7. 2015

vytisknout  e-mailem