Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Kapsáři se ani v davu neschovali

Kriminalisté ve spolupráci s rumunskými kolegy zadrželi během několika dní hned několik kapsářů v centru Prahy. 

V období adventu do Prahy míří každoročně statisíce návštěvníků, kteří obdivují krásy naší metropole a nasávají atmosféru vánočních trhů. Z důvodu zajištění maximální bezpečnosti pražští policisté posilují hlídky na všech nejvíce rizikových místech a například kriminalistům ze sedmého oddělení Prahy I sekundují kolegové z Rumunska. Ve společných hlídkách operují v centru města a zaměřují se především, a to také díky jejich specializaci, na kapesní zloděje. 

V posledních dnech zadrželi několik cizinců, kteří do pražských ulic nevyrazili za nákupy, ale krást. Některé z nich kriminalisté zadrželi ihned po spáchání krádeže, jiné museli vypátrat během několika hodin za pomoci kamerových systémů. V převážné většině se jedná o zkušené kriminálníky, kteří mají v minulosti s pražskou kriminálkou bohaté zkušenosti. Jednomu ze zadržených zlodějských párů skončilo správní vyhoštění teprve před dvěma měsíci, což potvrdilo již dřívější zjištění, že se jedná o jakýsi koloběh. Za tuto trestnou činnost byl totiž zadržený muž z naší země, po odsouzení, před třemi lety vyhoštěn. Ihned po skončení trestu se tedy vrátil a tentokrát byl dopaden chvíli poté, co se svoji spolupachatelkou odcizili z batohu, který mladá žena nesla na zádech, peněženku se všemi doklady, platebními kartami a hotovostí. 

Další kapsáři byli dopadeni přímo před zraky detektivů v civilu, kdy při nastupování do tramvaje se dva muži natlačili na poškozenou a prohledávali jí batoh na zádech. Ke krádeži naštěstí nedošlo, jelikož pohotová kriminalistka ihned zasáhla a oba muže zadržela. 

V posledním případě opět dva cizinci (muž a žena) před zraky policistů prohledávali batoh sedmapadesátileté ženě, která se procházela po Jindřišské ulici v Praze 1. Poškozená si toho naštěstí všimla, přetočila si batoh na hruď a oba nenechavci se tak snažili z místa okamžitě zmizet. Kriminalisté tento „povedený“ pár okamžitě zadrželi a převezli je k provedení dalších procesních úkonů na policejní služebnu. Kdyby se jim tento čin povedlo dokončit, poškozená by tak přišla o více než devadesát tisíc korun, které měla na vánoční dárky v peněžence. U zadržených kriminalisté dále provedli domovní prohlídku, při které nalezli bezmála osmdesát tisíc korun, které pocházejí velmi pravděpodobně z jejich trestné činnosti. Oba jsou podezřelí ze spáchání trestného činu krádež, za což jim v případě odsouzení hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi. 

Spolupráce s rumunskými kolegy se opět velmi osvědčila a to nejen díky velkému počtu zadržených kapsářů, ale také zejména kvůli prolomení jazykové bariéry, která celý proces velmi urychluje. Jelikož vánoční svátky stále nejsou u konce, dbejte i nadále zvýšené opatrnosti při návštěvách míst s vysokou koncentrací lidí a mějte své cennosti vždy pod kontrolou. 

por. Bc. Richard Hrdina - 19. prosince 2023

vytisknout  e-mailem