Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Kalhoty vyšly jejich majitele na stovky tisíc korun

České Budějovice - Chtěla prodat kalhoty, poškozený přišel o bezmála 200 tisíc korun. 

Další případ internetového podvodu rozplétají českobudějovičtí policisté. Na snadný prodej oblečení přes jednu mobilní aplikaci dlouho nezapomene poškozený, který před dvěma dny přišel o bezmála 200 tisíc korun. Jeho příbuzná chtěla přes internet prodat dámské kalhoty za pár stovek korun. Na její inzerát zareagoval neznámý pachatel, který ženě zaslal hypertextový odkaz, kam dle instrukcí podvodníka žena vyplnila veškeré identifikační údaje k platební kartě poškozeného a dále přihlašovací údaje do internetového bankovnictví k bankovnímu účtu poškozeného. Z jeho účtu pak následně odešlo několik plateb na účet podvodníka, který si přišel na nemalé peníze,

Znovu apelujeme na veřejnost. Buďte při nákupech a prodejích přes internet velice obezřetní. Policisté týdně přijmou desítky oznámení o podvodech, které se odehrají právě ve virtuálním prostředí. 

Když prodáváte, určitě nikam nezadávejte své údaje z platební karty ani přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Neklikejte na neznámé odkazy, které vám zašle cizí člověk. Přečtěte si několikrát emailovou adresu, ze které vás kontaktujte kupující, mnohdy je i ta už více než podezřelá. Může být složena z cizích slov, čísel a místo koncovky ".cz" obsahuje ".com." Nenechte se oklamat lidmi, kteří vám chtějí ihned poslat zásilkovou službu a chtějí za vás vše vyřídit a navíc zboží i zabalit. Mnohdy totiž opravdu vše "vyřídí", ale vám zůstane prázdný bankovní účet i zboží, které jste chtěli prodat. 

Nakupujte přes prověřené, již ohodnocené e-shopy a pokud si v obchodování přes internet nejste jisti, nechte si poradit.

Jihočeští policisté realizují projekt KYBER RÁDCE. V přiloženém odkaze naleznete důležité informace jak se podvodníkům ubránit. Policie České republiky se také podílí na kampaních "KLIKAČ A VOLAČ", ve kterých je názorně zobrazeno chování podvodníků. 

KYBER RÁDCE jihočeské policie - Policie České republiky

Přemýšlejte než zaplatíte.

kpt. Lenka Krausová, krpc.pio@pcr.cz
21. listopadu 2023

 

vytisknout  e-mailem