Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Karlovarský kraj název

Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje

Jízda v protisměru na dálnici

KARLOVARSKÝ KRAJ - Upozornění pro řidiče. 

Policejní statistiky se nesetkávají příliš často s případy, kdy se řidič dostane na dálnici do protisměru, proto není recept, jak takovou situaci vyřešit.
Základním pravidlem by mělo zůstat poučení, které dávají učitelé z autoškol. Než usednu za volant, musím být střízlivý a neovlivněný léky nebo jinými návykovými látkami. Pokud jsem účastníkem silničního provozu, chovám se podle pravidel silničního zákona a sleduji dopravní značení svislé i vodorovné.
V případě, že by se někdo dostal do situace a vjel na dálnici do protisměru, jsou pro to tyto rady:
  • světelným označením upozornit na své vozidlo (blikat světly, zapnout výstražná světla)
  • co nejrychleji zajet ke krajnici dálnice (odstavný pruh), zde vozidlo odstavit a nechat ho světelně označené (zapnout výstražná světla)
  • obléct si výstražnou vestu, co nejrychleji vozidlo opustit a schovat se za svodidla
  • následně přivolat pomoc – jako je například policie nebo odtahová služba (pomoc motoristům), kteří pomohou při bezpečném otočení na dálnici
  • v žádném případě se nepokoušet sami otáčet na dálnici a ani jet v protisměru k nejbližšímu sjezdu z dálnice
Je nutné si uvědomit, že při dnešním provozu a hustotě na dálnicích bychom v takové situaci ohrozili nejen sebe a svůj život, ale také bezpečí dalších řidičů.
Tuto situaci řeší i zákon. Za přestupek „Couvání, otáčení nebo jízda v protisměru na dálnici“ je v rámci bodového systému přičteno 7 bodů. Tento přestupek je řešen ve správním řízení a pokutován, kdy hrozí sankce ve výši od 5.000,- Kč až do10.000,-Kč. Dále hrozí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), a to konkrétně na 6 měsíců až 1 rok.
V případě, že vjedete na dálnici a zjistíte, že nemáte dálniční známku, nezmatkujte, zachovejte klidnou hlavu a dojeďte na nejbližší sjezd. Případná pokuta za to, že nemáte dálniční známku, se nedá srovnat s ohrožení vlastního života nebo životů dalších řidičů na dálnici.
Jeden z posledních případů
Dne 9. 4. 2014 kolem 10:45 hodin řídila 48 letá řidička své vozidlo ve směru z Chodova a chtěla jet dál po dálnici směrem na Karlovy Vary. Z kruhového objezdu však sjela špatným výjezdem a najela na dálnici směr Sokolov. V tuto chvíli zazmatkovala, otočila vozidlo a jela v nesprávném směru (v protisměru) na Karlovy Vary. V tu dobu projížděla kolem policejní hlídka, která si ženy všimla a zastavila jí.  Na místě policisté sepsali oznámení o přestupku, který bude oznámen na příslušný úřad. 
por.PhDr. Papežová Zdeňka
prap. Kateřina Krejčí
Václav Brož - BESIP

vytisknout  e-mailem