Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Jízda pod vlivem drog

Kutnohorsko – Traktor řídil nejen pod vlivem THC, ale i alkoholu. 

Hlídka policistů ze Zbraslavic v podvečer dne 23. listopadu 2020 zastavila a kontrolovala v obci Černíny šestadvacetiletého řidiče traktoru značky Zetor Forterra. Provedený test na přítomnost omamných a psychotropních látek prostřednictvím testu Drug Wipe 5 ukázal u kontrolovaného řidiče pozitivní výsledek na THC. Následná provedená zkouška na přítomnost alkoholu přístrojem Alkotest ARNE 0004 navíc u řidiče naměřila 0,26 promile alkoholu v dechu. Řidič s uvedenými hodnotami souhlasil a podrobil se odbornému lékařskému vyšetření s odběrem biologického materiálu.

Policisté viní riskujícího řidiče, v rámci zkráceného přípravného řízení, z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Za tento delikt, v případě prokázání viny, hrozí trest odnětí svobody v délce trvání až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

Řízení pod vlivem drog je přinejmenším stejně nebezpečné jako řízení vozidla pod vlivem alkoholu. V obou případech takový řidič představuje pro ostatní účastníky silničního provozu velké nebezpečí. Čím je hladina alkoholu nebo návykové látky u řidiče vyšší, tím víc je snížena jeho schopnost vozidlo řídit a je v silničním provozu nebezpečnější. Na odhalování těchto řidičů se proto kutnohorští policisté zaměřují v rámci dopravně bezpečnostních akcí, ale i v rámci běžného dohledu nad silničním provozem.

Většina z nás ví, že řídit pod vlivem alkoholu je trestuhodné. Schopnost řídit motorová vozidla však narušují i jiné návykové látky, kterými jsou drogy!

Řidič, který některou látku (drogu) užil, může mít:

  • potíže v udržení pozornosti a soustředění se na řízení,
  • unáhlené reakce,
  •  narušenou psychomotorickou koordinaci,
  •  tendence k rychlé, agresivní jízdě a riskování,
  •  časté je také vybočování z jízdního pruhu a ze silnice, vlnkovitá jízda a kolize ve velké rychlosti.

Alkohol ani drogy za volant nepatří. Popíjející řidič smí opět řídit vozidlo v řádu hodin, ale po užití drog se doba prodlužuje na týdny. Proto jsou drogy za volantem nebezpečnější. Policie České republiky proto apeluje na svědomí řidičů, aby po požití alkoholu nebo drog neusedali k řízení vozidla. Ušetří tím značné problémy sobě a mnohdy i ostatním účastníkům silničního provozu.

por. Mgr. Vendulka Marečková
tisková mluvčí
P ČR Kutná Hora
26. listopadu 2020

vytisknout  e-mailem