Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Prevence Tour

KRAJ: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje realizuje prevenci na kolech. 

Dne 10. srpna 2017 zahájili policisté z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje ojedinělou preventivní akci s názvem „Prevence Tour“, kdy jako první preventisté v České republice využili ke své činnosti policejní kola. Dvoučlenná hlídka preventistů na služebních jízdních kolech se pohybuje po celém území Jihomoravského kraje, zejména po cyklistických trasách a cyklostezkách, kde upozorňuje cyklisty na správné vybavení kola, viditelnost a pravidla bezpečného pohybu v silničním provozu. Preventivní cyklohlídka nezapomíná ani na chodce, kterým taktéž zdůrazňuje bezpečný pohyb a význam reflexních prvků. Všem policisté zdůrazňují zejména ohleduplný a bezpečný pohyb po cyklostezkách.

Působnost preventivní cyklohlídky je široká, policisté se nezaměřují pouze na cyklisty a chodce, ale díky kolům se pohybují i v rekreačních oblastech a kempech, kde oslovují rekreanty a upozorňují na možnou majetkovou trestnou činnost, zdůrazňují důsledné zabezpečení příbytků a dále připomínají návštěvníkům rekreačních objektů, aby nenechávali bez dozoru své věci. Dalším působištěm preventivní cyklohlídky jsou parkoviště u nákupních center, kde se policisté také zaměřují na možnou majetkovou trestnou činnost a upozorňují nakupující, aby nenechávali své věci ve vozidle. Cyklohlídka se ve spolupráci s hlídkou s obvodních oddělení zaměřuje i na kontrolu výrobních čísel a toho, zda kole neprochází pátrací evidencí.

Oslovení občané obdrží od policistů tištěný materiál s užitečnými radami a doporučeními a dále nějaký drobný předmět (reflexní materiál, žetony do nákupních vozíků apod.)

Svým zaměřením, počtem oslovených lidí i rozlohou území, které policisté projedou je projekt velmi účelný a u veřejnosti poměrně úspěšný. Oslovená veřejnost si velmi chválí nápad a způsob komunikace policistů s veřejností, kvitují i samotný obsah a zejména informace, které se od policistů dozví.

Hlavním cílem projektu bylo a je oslovit velké množství lidí a předat jim důležité informace z více oblastí (bezpečný pohyb na cyklostezkách, viditelnost, zabezpečení vozidel, zabezpečení kol a příbytků v rekreačních objektech, vaše auto není trezor) a tím předcházet nejen majetkové trestné činnosti, ale i úrazům v silničním provozu a na cyklostezkách.

kpt. Mgr. Zdeňka Procházková, 28. srpna 2018

vytisknout  e-mailem