Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Jihočeská policie má supermoderní Integrované operační středisko

Hejtman Mgr. Jiří Zimola společně s prvním náměstkem policejního prezidenta plk. Mgr. Martinem Vondráškem a jihočeským policejním ředitelem plk. Mgr. Milošem Trojánkem představili dnes široké veřejnosti nové Integrované operační středisko.  

Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje dnes slavnostně představilo veřejnosti, médiím a také spolupracujícím partnerům nové integrované operační středisko. Bez jakékoli nadsázky je toto pracoviště novým srdcem jihočeské policie. Do integrovaného operačního střediska je soustředěna tísňová policejní linka 158, a to z celého Jihočeského kraje. Veškerá volání a příjem podnětů občanů může odbavovat až jedenáct pracovišť vybavených nejmodernější technologií. Další tři plně vybavená pracoviště jsou v záloze pro bezpečnostní opatření a řízení mimořádných událostí.

IOS 1.jpg
Přestože integrované operační středisko pracuje v plném provozu již od poloviny září, dnes proniklo slavnostním otevřením do povědomí veřejnosti. Přímo v řídícím sále slavnostně přestřihli v jedenáct hodin dopoledne společně pásku první náměstek policejního prezidenta plk. Mgr. Martin Vondrášek, jihočeský hejtman Mgr. Jiří Zimola a krajský ředitel jihočeské policie plk. Mgr. Miloš Trojánek.

Celý tento rozsáhlý projekt v celkové hodnotě téměř 77 miliónů Kč je financován z rozpočtu Policie ČR a spolufinancován z prostředků Evropské unie, Evropského fondu pro regionální rozvoj, v rámci oblasti intervence 3.4 Integrovaného operačního programu – služby v oblasti bezpečnosti, prevence a řešení rizik.

Spolufinancování projektu z prostředků EU je členěno:

Celkový objem ve výši 35 921 474,- Kč vč. DPH z toho:
• 15% podíl státního rozpočtu 5 388 222,-Kč
• 85% podíl Evropské unie 30 533 252,-Kč

Financování projektu z rozpočtu Policie ČR:

Celkový objem ve výši 40 998 999,60,- Kč vč. DPH.

IOS 2.JPG
Realizace celého náročného projektu byla zahájena v červnu 2010, jeho ukončení se předpokládá do konce června 2015. Projekt má tři etapy. V první etapě červen 2010 až listopad 2013 byla zahájena tzv. stavební připravenost a byly pořízeny HW technologie. Druhá etapa listopad 2013 až srpen 2014 přinesla dokončení stavební části a montáž technologií, výpočetních systémů, radiostanic a pořídil se software. Úkolem a cílem třetí etapy projektu - září 2014 až červen 2015 je propojení nového integrovaného operačního střediska s Národním informačním systémem IZS.

Cílem tohoto náročného projektu je zvýšit efektivitu operačního řízení a zajistit větší akceschopnost policie jako jedné ze základních složek IZS, a to především v případě hrozby či řešení mimořádné události nebo krizové situace. To vše přispěje ke zvýšení ochrany životů, zdraví a majetku občanů.

Na dovybavení tohoto moderního integrovaného operačního střediska, které disponuje největším operačním sálem v České republice (s rozlohou 357 metrů čtverečních), se navíc podílela s částkou jeden a čtvrt milionu korun Nadace ČEZ.

Celé území krajského ředitelství je z pohledu operačního řízení rozděleno a řízeno třemi sektory. Sektor Střed je územní odbor České Budějovice. Sektor Sever řídí činnost policejních hlídek na územních odborech Písek, Strakonice a Tábor. Sektor Jih, to jsou územní odbory Prachatice, Český Krumlov a Jindřichův Hradec. Činnost integrovaného operačního střediska zajišťuje bezmála osm desítek zkušených policistů s praxí získanou ve výkonu služby na operačních střediscích jednotlivých územních odborů jihočeské policie. Kdokoli z občanů či návštěvníků Jihočeského kraje vytočí linku 158, dovolá se tak nyní do toho nejmodernějšího centra. Operační důstojníci díky této integraci registrují pohyb a řídí činnost policejních hlídek po celém kraji. V případě, že oznámená událost nesnese odkladu, vysílají na místo nejbližší hlídku.

Ročně odbaví operační středisko jihočeského policejního ředitelství více jak 130 000 hovorů na linku 158. Na každé telefonické oznámení je zpravidla reagováno výjezdem policejní hlídky. Měsíčně tak jihočeští policisté reagují na zhruba 11 000 oznámení. Nejzatíženější částí kraje je Českobudějovicko.

Integrované operační středisko také poskytuje moderní zázemí pro krizový štáb ředitele krajského ředitelství.

Logo EU.jpg
Veškeré systémy střediska jsou několikanásobně zálohovány. Při výpadku elektrické energie zajistí fungování techniky UPS zdroj a jako další v pořadí dieselový agregát.

Toto moderní integrované operační středisko zkvalitní služby pro všechny obyvatele i návštěvníky kraje. Všem, kteří se podíleli na přípravě i realizaci celého projektu patří poděkování jihočeské policie.
 

mjr. Mgr. Jiří Matzner, krpc.pio@pcr.cz

1. října 2014

 

vytisknout  e-mailem