Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Karlovarský kraj název

Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje

Jezdíme s úsměvem v roce 2005

KARLOVY VARY - Smyslem této akce je v součinnosti policistů s dětmi ze základních škol působit na vědomí řidičů k získání trvalých návyků na dodržování stanové rychlosti jízdy v obcích, zejména v blízkosti škol a přechodů pro chodce. Celorepubliková akce probíhá v týdnu od 16. - 20. května 2005  

Jednotlivých akcí po celé republice se účastnili tři policisté, jeden pracovník PIS a děti základní školy, jejichž ředitelství bylo osloveno. Děti namalovali smutná a veselá autíčka pro řidiče. Veselá i smutná autíčka , dostávali řidiči vozidel, které policisté kontrolovali na určených úsecích silnic a komunikací. V Karlových Varech dopravní policisté zkontrolovali za dvě hodiny 37 vozidel, nepřiměřenou rychlostí jelo 12 řidičů, kteří překročili povolenou rychlost 50 km/h . Na pokutách vybrali policisté 2.500 Kč. Kromě pokut dostali řidiči i smutné autíčko. Za účasti tiskové mluvčí Papežové a třídních učitelek ze základní školy Jana Palacha rozdávaly děti smutná autíčka neukázněným řidičům , těm vzorným , autíčka s úsměvem. Nejvzornější řidiči, kteří jeli předepsanou rychlostí , pouštěli chodce na přechodech, měli svá vozidla v pořádku, měli zapnuté pásy atd. - ty děti odměnily dvěmi až třemi autíčky.

Neukázněné řidiče pak nabádaly , aby jezdili podle předpisů a ohleduplně. Jeden pan řidič byl pokárán a dostal dvě smutná autíčka. Pokárání i pokutu vzal sportovně, ale přece mu to nedalo, a protože se styděl domů přinést smutné autíčko, jel stejný úsek silnice znovu a to tak předpisově, že ho děti odměnily třemi usměvavými autíčky. Radost byla na obou stranách. Mezi nejčastější přestupky , kromě rychlosti, patřilo nepoužívání bezpečnostních pásů, jeden řidič telefonoval za jízdy přímo na přechodu, další řidiči neměli povinné vybavení vozidla - lékárničky, s ojetými pneumatikami jeli tři řidiči.

V Ostrově se akce účastnil pprap. Valenta z PIS a ve spolupráci s dvěma dopravními policisty a dvěma policisty z obvodního oddělení Ostrov zkontrolovali 52 vozidel Hlavní ulice Žáci 3. základní školy Májová v počtu 24 rozdali 25 usměvavých a 27 zamračených autíček Každý žáček namaloval pět obrázků. Všichni řidiči při této akci se chovali tak slušně a ukázněně , že se spíše nedostávalo autíček s úsměvem. Občané Ostrova přijali tuto akci tak vážně, že nejvyšší rychlost v obci byla 40 km/h, řidiči zastavovali před přechody a ohleduplně čekali, až přecházející přejdou vozovku po vyznačeném přechodu . O tom svědčí i výše částky vybrané na pokutách - 200 Kč.

vytisknout  e-mailem