Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Jeden den a 4 velké pátrací akce

SVITAVSKO a CHRUDIMSKO – Čtyři rozsáhlé pátrací akce za jeden den, takové bylo úterý 10. srpna v Pardubickém kraji. Ne vždy podobné případy končí šťastně, tentokrát se o dobré zprávy postaral psovod se psem Alvinem, kolega z litomyšlského obvodního oddělení a ve velkých uvozovkách i dvanáctiletý chlapec, který vlastně pátrací akci zavinil. 

sehraná dvojka prap. Martin Kosek s Alvinemsehraná dvojka prap. Martin Kosek s AlvinemSVITAVSKO

První popisovaný případ je z okolí Moravské Třebové, kde jsme téměř pět hodin v náročném terénu v lokalitě Červený kopec, přehrady Smolná a Jevíčka hledali sedmdesátiletého seniora. Pána, který se vydal odpoledne na návštěvu, ze které se už nevrátil, naštěstí našel služební pes Alvin. Cesta k němu byla složitá. Lokalita, ve které pohřešovaný muž mohl být, byla rozsáhlá, vše komplikovala tma, naději na to, že bude nalezen v pořádku, snižoval ubíhající čas, vlhko i klesající teplota. Na pomoc byla povolaná letecká služba, do pátrací akce se zapojili i dobrovolní hasiči z Jevíčka, Křenova, Jaroměřice a Chornice. Do terénu vyrazili i profesionální hasiči z Moravské Třebové, i Brna a samozřejmě policisté z Moravské Třebové a okolí.

první pomoc poskytnutá senioroviprvní pomoc poskytnutá senioroviPilot i velitel akce včetně policistů z odboru technické ochrany kontrolovali perimetry, které už byly propátrány, seznam neprohledaných míst se tenčil, do další nepropátrané výseče byl vyslán psovod, který po pár minutách mohl podat všem ostatním zprávu, že vysíleného seniora Alvin našel. „Pán žije, ale musíme ho dostat do sanitky.“ Tak nějak mohla znít prvotní pozitivní zpráva. Dostat ho na cestu bylo opravdu náročné. Pán nebyl schopen chůze, na řadu přišla nosítka. Dobrovolní hasiči ho nesli téměř 20 minut do místa, kde ho mohli naložit do sanitky. Všem kdo pomohl, patří velké poděkování.

CHRUDIMSKO

Šťastný konec měla i další pátrací akce (i když ne naši zásluhou). O Šťastný konec se postaral sám „průšvihář“, který její spuštění jak na Pardubicku tak i na Chrudimsku zavinil. Čím? Na Chrudimsko se z pardubického kina nevrátil včas dvanáctiletý chlapec. Skvělá zpráva přišla až po půl druhé ráno. „Hrdina“, který odmítl čekat na náhradní dopravu poté, co partě ujel autobus, se rozhodl dostat domů do Heřmanova Městce z Pardubic po svých. Proč odmítl odvoz autem a dal přednost dlouhé a s ohledem na jeho věk i nebezpečné noční procházce, to nejen doma, ale i policistům musel vysvětlit. Odpověď hledal těžko. Díky jeho „nerozumnému“ odhodlání jít pěšky a nečekat na nabízený odvoz přivodil babičce několik hodin strachu. Jen těžko můžeme odhadovat, zda doma převládala radost ze shledání nebo zloba nad nešikovně zvolenou noční cestou a zbytečnými hodinami strachu.

SVITAVSKO

Další dvě rozsáhlé pátrací akce proběhly taktéž v Územním odboru Svitavy - na Svitavsku a Litomyšlsku. Policisté pátrali po mužích, u obou panovala obava, že si ublíží. Jednoho našel policista z Litomyšle naštěstí ve chvíli, kdy mohl být předán lékařům, kteří mu poskytli odbornou pomoc, druhého jsme nalezli bohužel v okamžiku, kdy už lékař konstatoval úmrtí. Tam přišel na řadu nepříjemný úkol v podobě vždy náročného vyrozumění rodiny. Ale i toto je policejní práce.

Co říci na závěr zprávy, která shrnuje momenty pátracích akcí včerejšího dne? Všichni si můžeme přát, aby nebylo takové nasazení potřeba, a když už k němu dojde, tak aby mělo šťastné konce.

por. Mgr. Eva Maturová
tisková mluvčí
11. srpna 2021

vytisknout  e-mailem