Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Jak postupovat při pohřešování dítěte

JIHLAVSKO: Mladistvého chlapce i nezletilou dívku policisté vypátrali 

Pohřešovaného chlapce policisté vypátrali

Včera pátrali policisté po mladistvém chlapci, kterého pohřešovali jeho rodiče. Mladistvého chlapce policisté nalezli, je v pořádku. V úterý 3. května přijali policisté na tísňové lince 158 po půlnoci oznámení od ženy, která uvedla, že pohřešuje svého syna. Chlapec byl naposledy spatřen kolem páté hodiny večer s jízdním kolem v Kněžicích, žádnou zprávu o sobě poté nepodal a telefon u sebe neměl. Blízcí příbuzní nejprve hledali hocha sami, když ale vyčerpali všechny svoje možnosti, obrátili se s žádostí o pomoc na policii. Policisté zjistili popis chlapce a všechny další důležité informace a začali po něm okamžitě pátrat. Do hledání se zapojily všechny dostupné policejní hlídky, včetně policejních psovodů. Policisté zorganizovali pátrací akci a začali prohledávat lokalitu Kněžic. Před půl druhou v noci chlapce vypátrali v blízkosti rybníka, kde byl se svým kamarádem. Hoch byl v pořádku. Policisté chlapce předali jeho rodičům.

Policisté pátrali také po pohřešované dívce

Včera odpoledne pátrali policisté v Jihlavě také po nezletilé dívce, i tu nalezli v pořádku. Před třetí hodinou odpoledne přišla na jihlavské obvodní oddělení žena, která pohřešovala svoji dceru. Dívka ve věku druhého stupně základní školy odešla z místa bydliště a poté o sobě nepodala žádnou zprávu. Rodiče o ni měli obavu a s žádostí o pomoc se obrátili na policii. Policisté zjistili popis dívky, místa, která navštěvuje, a všechny další informace, které by mohly být při jejím hledání důležité. Po pohřešované začaly okamžitě pátrat všechny dostupné policejní hlídky. Během přibližně hodiny nalezli policisté nezletilou dívku v areálu obchodního a zábavního centra na ulici Březinova. Dívka byla v pořádku a policisté ji převezli na obvodní oddělení, kde si ji následně převzali rodiče

 

Pro každého rodiče patří mezi nejhorší situace, do které se může dostat, pohřešování dítěte. Častou situací, kdy rodiče oznámí pohřešování je právě to, že se dítě nevrátí včas domů a není kontaktní.

Rodiče by měli mít od dětí vždy informace o tom, kam jdou a kdy se vrátí. Je také důležité vědět, kde kamarádi dítěte bydlí, mít na ně telefonní číslo a pokud to jde i na jejich rodiče. V případě, že se dítě od kamaráda ve smluvenou dobu nevrátí, měli by rodiče začít s hledáním dítěte právě u jeho vrstevníků. Když u kamaráda, kterému rodiče volají, jejich dítě není, je vhodné se ho hned zeptat, jestli ztraceného ten den někde neviděl nebo jestli neví, s kým může být. Pokud to jde, je nejlepší, aby jeden z rodičů zůstal doma a zkoušel volat kamarádům dítěte a druhý z rodičů by měl hledat venku. Místo, kde je vhodné po dítěti pátrat, je individuální a závisí na zálibách, zvycích, oblíbených místech a věku dítěte, velikosti obce, charakteru a rázu okolní krajiny, aktuálnímu počasí, denní době apod. V úvahu je nutné vzít také bydliště dalších příbuzných, zda není dítě u nich. Vždy je ale důležité postupovat po předchozím uvážení možností a systematicky.

Pokud se dítě ztratilo v noci, jedná se o malé dítě, při hledání vzniklo podezření, že by mohlo být nějak ohroženo, nebo vlastní pátrání selhalo, měli by rodiče okamžitě oznámit pohřešování policistům na tísňovou linku 158 a ti pak začnou po dítěti ihned pátrat, příp. připravovat pátrací akci.

Důležité je poskytnout policistům podrobný popis dítěte a jeho oblečení, informace o jeho kamarádech, přesný čas od kdy je pohřešováno a kdo viděl dítě naposledy, aktuální fotografii a všechny jeho zvyky a záliby, které by mohly mít vliv na to, kam dítě půjde nebo jaké místo bude vyhledávat. Je také podstatné, aby zůstali rodiče kontaktní nejlépe na mobilním telefonu a s policisty spolupracovali, zejména poslouchali jejich pokynů a doporučení, informovali o tom, jaké kroky už sami podnikli, a o všech skutečnostech, na které si vzpomenou nebo se dozvědí v průběhu pátrání.

por. Bc. Jana Kroutilová, komisař

4. května 2016

vytisknout  e-mailem