Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Jak nenaletět při shánění dárků na internetu podvodníkům, nejen v období Vánoc?

KRAJ - Na co si dát pozor, abyste místo očekávaného zboží neobdrželi např. fazole? Policisté doporučují nejvíce objednávat na dobírku a z ověřených e-shopů. 

Mnozí z nás čím dál více využívají k nákupům různého zboží či dárků internetové e-shopy. A v současné době koronavirové pandemie ještě mnohem více. V klidu, z pohodlí domova a mnohdy i za příznivější ceny si vybíráme zboží z různých obchodů a pokud se zrovna nejedná o ověřené e-shopy, se kterými máme již dobré zkušenosti z minulosti, jsou obavy vždy na místě. 

Buďte proto opatrní při nakupování přes internet, pokud možno neplaťte za zboží předem a raději si připlaťte za dobírkovou službu. Věřte, že se Vám to vyplatí! 

Pro mnoho zákazníků dobírka představuje ten nejbezpečnější způsob, kdy si jsou jisti, že za své peníze skutečně něco obdrží. Mezi obchodníky naopak není dobírka nejoblíbenější, protože své peníze získají, až když zákazník zboží převezme – a to může trvat.

Pokud si objednáte zboží NA DOBÍRKU a po uhrazení částky a otevření balíku zjistíte, že jste byli podvedeni a místo objednaného mobilního telefonu přijdou např. fazole..., volejte linku 158. Policie ČR může pozdržet vydání dobírkové částky odesílateli a záležitost prošetřit. V tomto případě máte ještě naději, že se Vaše peníze nedostanou k podvodníkovi. Je tedy značná šance na vrácení peněz, což většinou poškozeného zajímá z celého přestupkového nebo trestního řízení prakticky nejvíce. Ideální je balík rozbalit hned po převzetí, např. na poště. Jakékoli pozdní zjištění podvodu a pozdní oznámení na policii zvyšuje šance, že už peníze budou nenávratně na cestě či v rukách podvodníků.

Upozorňujeme, že v nastávajícím předvánočním období tradičně vyskočí množství podvodných e-shopů, často velmi vyprecizovaných, pro laika těžko odhalitelných. Dejte pozor u "neznámých" e-shopů. Využijte recenze - např. na Heurece - dejte si čas s pročtením. Pozor – ani několik desítek či stovek pozitivních recenzí nemusí být dokonalou jistotou – i recenze lze podvrhnout.

Varujeme, že ve většině případů podvodných e-shopů při objednávání bez dobírky se peníze pro poškozeného nepodaří zajistit.

Rekapitulace doporučeného postupu objednání:

1. Zadám do googlu k vyhledání

  1. název e-shopu a slovo podvod zadám do vyhledávání na googlu:

(zkuste si zadat např.)    mobilyvpraze.cz podvod

  1. „ČOI rizikové e-shopy“ a zkusím tam najít ten můj plánovaný

2. objednám zboží/balík NA DOBÍRKU (neplatím zboží předem)

3. uvědomím si:   

- že jsem mohl více ušetřit na poštovném při platbě předem, ale na druhou stranu mám větší jistotu vrácení peněz, pokud jsem skočil na lep (podvodný e-shop, ale i třeba nabídka na bazoši)

- že dobírka nepředstavuje delší dobu čekání na doručení, naopak často zboží odchází hned, protože prodejce nečeká na platbu      

4. po předání peněz doručovateli (=dobírka) a převzetí zásilky tuto OBRATEM otevřu

5. "oči pro pláč" (= místo mobilního telefonu fazole) – nepláču, ale OBRATEM volám na linku 158

6. policie OBRATEM reaguje a koná (zajištění peněz + zajištění podvodné zásilky); v tomto případě policie nepostupuje v režimu "až budete        mít čas, přijďte to nahlásit na OOP"

 

Doporučujeme pročíst a prohlédnout si dále níže uvedené internetové odkazy:

Desatero bezpečnějšího internetového nakupování
Asociace pro elektronickou komerci, z. s.
http://www.bezpecnynakup.cz/

Jak bezpečně nakupovat
2020 CZ.NIC, z. s. p. o.
https://www.jaknainternet.cz/page/1188/jak-bezpecne-nakupovat/


Desatero bezpečného nakupování na internetu – aneb jak se při nákupu přes e-shop nespálit (2019)
2019• MONETA Money Bank Praha
https://www.moneta.cz/servis-pro-media/tiskove-zpravy/detail/desatero-bezpecneho-nakupovani-na-internetu-aneb-jak-se-pri-nakupu-pres-e-shop-nespalit

Desatero bezpečného nakupování na internetu: co odhalí podvodný e-shop (2020)
https://www.denik.cz/ekonomika/koronavirus-desatero-eshopy2020.html

On-line nákupy
KPBI - Kraje pro bezpečný internet
„Už jste se někdy spálili při nakupování na netu? Doufáme, že ne. A aby to tak zůstalo, máme tu pro vás další díl seriálu „Zkroť net. Hned!“. Je lepší platba předem nebo dobírka?...“
https://www.youtube.com/watch?v=cau4iqYYXzE

Podvodná zásilka - Objednané boty v balíku nebyly. (2020)
„....Rada pro kupující: Objednávané zboží přes internet u neprověřených prodejců si nechávejte zasílat na dobírku. Zásilky otevírejte ihned po převzetí nejlépe ještě za účasti poštovního přepravce. Pokud v balíku nebudete mít objednané zboží a tudíž se stanete obětí podvodu, tak máte největší šanci, že vám budou peníze navráceny zpět. Komunikaci s prodejcem si pečlivě zálohujte!“
https://www.policie.cz/clanek/podvodna-zasilka.aspx


Podvod - Místo očekávané herní konzole mu v balíku přišel písek (2016)
https://www.policie.cz/clanek/podvod-938828.aspx
„...Díky včasnému oznámení na policii bylo možné, aby policisté začali na oznámení intenzivně pracovat a hlavně bylo provedeno storno dobírky a poškozenému byly peníze vráceny..... „


Dobírka: Kolik stojí a co dělat, když nedostanete, co jste objednali (2016)
„Problém nastane především v momentě, kdy narazíte na podvodníka, který místo mobilního telefonu pošle třeba plechovku fazolí. Samozřejmě ho můžete kontaktovat a zkusit se s ním domluvit po dobrém. Dost možná ale budete zbytečně ztrácet čas. Raději co nejdřív vytočte číslo policie. Ta může pozdržet vydání dobírkové částky odesílateli a záležitost prošetřit.“
https://www.penize.cz/nakupy/314774-dobirka-kolik-stoji-a-co-delat-kdyz-nedostanete-co-jste-objednali

Zaplatili za mobil, přišel sáček rýže. Podvod ale mladíkovi nevyšel (Diskuse k článku)

Zkušenost podvedeného a jak postupovat
Sám jsem se stal objetí takového podvodu, když přišla na dobírku plechovka fazolí za 6500,-. Díky tomu, že jsem rychle jednal, tak jsem je dostal do měsíce zpátky.V článku jsou některé nepřesnosti a tak bych je uvedl na správnou míru Objednal jsem si na dobírku Iphone 3GS na inzertním portálu. Převzal jsem ho na poště, zaplatil. Obvykle hned na poště všechno rozbaluji a tak jsem učinil a našel plechovku luxusních fazolí v rajčatové omáčce. Poslal, které mám rád. Ihned jsem na poště jednal a s vedoucí sepsal protokolol o chybné zásilce a obratem podal trestní oznámení. Nikdo sice nevěděl, jak to všechno funguje a jestli peníze vůbec dostanu. zaslal jsem všechna lejstra policie i od pošty na info mail ČP.PČR a ČP mají dohodu a pozdržení dobírky do 24h a po prošetření peníze vrací zpět. Co se týče ČP, tak pošta Vám balík neotevře pokud není nějakým způsobem zvenku poškozen. Ale můžete si ho v klidu otevřít u přepážcky, aby Vám úřednice dosvědčila případné nesrovnalosti. „

https://www.idnes.cz/mobil/tech-trendy/zaplatili-za-mobil-prisel-sacek-ryze-podvod-ale-mladikovi-nevysel.A110908_125041_mob_tech_apo/diskuse



Rizikové internetové obchody

(ČOI)
„Pokud byla platba provedena platební kartou, lze se obrátit na banku, která platební kartu vydala, s žádostí o provedení tzv. chargebacku transakce. Tato možnost existuje, pokud zboží nebo služba nebyly dodány vůbec, nebo výrazně neodpovídají popisu, např. se jedná o zjevný padělek. Chargeback může být proveden na základě pravidel karetních asociací. Spotřebitel nicméně na jeho provedení vůči své bance nemá právní nárok a záleží na vstřícnosti dané banky. Obdobné možnosti poskytuje např. i platební systém Paypal.

Zařazení internetových stránek na seznam rizikových e-shopů je pouze doporučením spotřebitelům, aby nákup na internetových stránkách důkladně zvážili. Seznam je pravidelně aktualizován, v žádném případě se však nejedná o úplný výčet rizikových e-shopů. Skutečnost, že internetový obchod není na seznam zařazen, neznamená sama o sobě, že nákup je bezpečný.

Seznam rizikových webů ČOI již dlouhodobě přebírá například Seznam.cz a firma ESET, stačí zdarma používat Seznam doplňky nebo antivirus od ESETu a budete před uvedenými rizikovými weby neustále chráněni.“

https://www.coi.cz/rizikove-internetove-obchody/


Zde je přehled dosud známých rizikových e-shopů z pohledu ČOI:
https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/rizikove-e-shopy/
 

Rizika online nákupů také viz. tisková zpráva Policejního prezidia:

https://www.policie.cz/docDetail.aspx?docid=22581087&docType=ART

17. 12. 2020
kpt. Bc. Vladimíra Šrýtrová
koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje

vytisknout  e-mailem