Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Informace z Opavska, Bruntálska a Novojičínska - 8. října 2021

Zprávy z ÚO Opava (2), ÚO Bruntál (2) a ÚO Nový Jičín (2) - přehled kriminality a dopravní nehodovosti 

OPAVSKO:

Dva případy fyzických napadení a útoky bodnými předměty v Hlučíně

V těchto dnech policisté Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Opavě zahájili trestní stíhání dvou mužů z Hlučína, kteří se v odpoledních a ve večerních hodinách prvního říjnového dne letošního roku dopustili na různých místech v Hlučíně protiprávního jednání a chování.

Opavský komisař obvinil 56letého muže ze spáchání zločinu těžkého ublížení na zdraví ve stádiu pokusu, neboť tento chvíli před osmnáctou hodinou odpolední 1. října 2021 v podnapilém stavu na chodbě jednoho z bytových domů na ulici Severní v Hlučíně, a to po předchozí slovní rozepři s 63letým místním mužem, tohoto bodl vystřelovacím nožem o délce 10 centimetrů do stehna levé nohy. Poškozený tak utrpěl bodnořezné zranění s nutností lékařského vyšetření a ošetření v ostravské Městské nemocnici s dosud přesně neustanovenou dobou léčení. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo a rovněž nevznikla žádná hmotná škoda na majetku.

Ze spáchání provinění přečinů ublížení na zdraví a výtržnictví byl policejním komisařem obviněn 17letý mladík, který měl pár minut po třiadvacáté hodině večerní 1. října tohoto roku na veřejnosti přístupném místě na ulici Pode Zdí v Hlučíně slovní rozepři s místním 31letým mužem, kterého poté napadl i fyzicky a následně jej bodl do vnější strany stehna levé nohy. Tento útok si vyžádal lékařské vyšetření a ošetření poškozeného muže v Městské nemocnici Ostrava s doposud blíže neupřesněnou dobou léčení. Jak bylo dále prokázáno, tak se shora jmenovaná mladistvá osoba tímto jednáním dopustila recidivy, poněvadž byla v posledních třech letech pravomocně odsouzena a potrestána rozsudkem Okresního soudu v Opavě za provinění přečinu výtržnictví k podmíněnému trestu odnětí svobody, se zkušební dobou až do srpna roku 2023. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem byl vydán podnět k podání návrhu na vzetí 17letého mladého muže do vazby, což bylo akceptováno Okresním státním zastupitelstvím i Okresním soudem v Opavě a nyní se tato nezletilá osoba mladší osmnácti let nachází ve vazbě ostravské Vazební věznice.

Oba případy jsou nadále intenzivně vyšetřovány ze strany opavských policistů a kriminalistů.

Dopravní nehoda řidiče osobního automobilu s vlakovou soupravou na ulici Těšínské v Opavě

Deset minut před jednadvacátou hodinou večerní 7. října 2021 řídil 50letý muž z Krnova osobní motorové vozidlo tovární značky Hyundai Tucson po ulici Těšínské v Opavě, a to ve směru od kruhového objezdu u hypermarketu Globus do centra statutárního města, přičemž nerespektoval výstrahu dávanou dvěma červenými střídavě přerušovanými světly a akustickým zvukovým znamením a signálem zdejšího železničního přejezdu, který se snažil přejet. Vjel tak na tento železniční přejezd právě v době, kdy po kolejích jel osobní vlak řízený 45letým strojvedoucím z Opavska na lince ze železniční stanice Opava-východ do Hlučína. Došlo tak ke střetu mezi levou přední části vlakové soupravy a levou části automobilu, který byl následně odhozen do prostoru vedle železniční trati. Výše uvedený 50letý muž utrpěl zranění lehčího charakteru s nutností lékařského vyšetření a ošetření v opavské Slezské nemocnici, strojvedoucí, průvodčí a ani dalších 14 pasažérů ve vlakové soupravě zranění neutrpěli. Orientační dechové zkoušky vyzněly u řidiče i u strojvedoucího negativně a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši přes 350 tisíc korun. Prohlídkou automobilu bylo zjištěno, že tento nemá platnou technickou prohlídku, která pozbyla platnost v červenci letošního roku. Provoz na železniční trati byl obnoven po třiadvacáté hodině večerní téhož dne. Celá záležitost je nadále v intenzivním prošetřování a v prověřování ze strany opavských policistů a kriminalistů a zjišťuje se, zda nebyla naplněna skutková podstata některého z trestných činů.

BRUNTÁLSKO:

Žena s vysloveným zákazem řízení ujížděla v osobním automobilu bruntálským policistům

V těchto dnech policisté z bruntálského Obvodního oddělení zahájili úkony trestního řízení ve věci přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, ze kterého je důvodně podezřelá 25letá žena z Bruntálska. Jak bylo doposud zjištěno a prokázáno, tak shora uvedená žena několik minut po druhé hodině ranní 3. října 2021 řídila osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Octavia po ulicích Třída Práce a Olomoucká v Bruntále, dále přes obce Valšov a Lomnici u Rýmařova až do obce Dětřichov nad Lomnicí, kde po téměř osmnáctikilometrovém ujíždění zastavila na světelné a zvukové znamení majáku a nápisu STOP, dávané ze služebního automobilu policejní autohlídky z Obvodního oddělení v Bruntále. Po celou dobu své jízdy 25letá žena nerespektovala policejních výzev, nechtěla zastavit a svým jednáním a chováním bezprostředně ohrožovala a omezovala ostatní účastníky silničního provozu. Následná orientační dechová zkouška u ní vyzněla negativně, pozitivní však byl test na možnou přítomnost omamných a psychotropních látek či jedů v jejím těle, a to na návykové látky amfetamin/metamfetamin. Na výzvu a po řádném poučení ze strany zakročujících policistů se žena podrobila lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu (krve) v bruntálské Podhorské nemocnici a důslednou lustrací v dostupných evidencích bylo prokázáno, že má v současné chvíli vysloven status „neřidiče“. Na základě souhrnného rozsudku Okresního soudu v Bruntále má totiž uložen trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel v délce trvání až do září roku 2023. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany bruntálských policistů a kriminalistů.

Dopravní nehody na Bruntálsku

Patnáct minut po osmé hodině ranní 7. října 2021 řídil 37letý muž z Brněnska nákladní motorové vozidlo tovární značky Renault Master po silnici mezi obcemi Dlouhá Loučka a Ondřejov, přičemž při průjezdu pravotočivou zatáčkou dostal na mokré vozovce smyk, přetočil vůz kolem své osy, sjel do pravé silniční příkopy a automobil zůstal ležet na levém boku. Při této kolizní situaci v dopravě utrpěl výše uvedený řidič zranění lehčího charakteru s nutností lékařského vyšetření a ošetření v krnovské nemocnici. Ke zranění žádné jiné osoby nedošlo, orientační dechová zkouška vyzněla u 37letého muže negativně a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 70 tisíc korun.

Dvacet minut po dvaadvacáté hodině večerní 7. října 2021 řídil 33letý muž z Opavska osobní motorové vozidlo tovární značky Opel Astra po silnici mezi Bruntálem a obcí Milotice nad Opavou, přičemž po projetí pravotočivé zatáčky dostal na mokrém povrchu pozemní komunikace smyk, přejel do levé poloviny vozovky, sjel do levého silničního příkopu a automobil převrátil na střechu. Při tomto utrpěl shora jmenovaný řidič zranění lehčího charakteru s nutností lékařského vyšetření a ošetření v krnovské nemocnici. Orientační dechová zkouška u něj vyzněla negativně, ke zranění žádné jiné osoby nedošlo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 60 tisíc korun.

Obě dopravní nehody jsou nadále v prošetřování a v prověřování ze strany policistů Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Bruntále.

NOVOJIČÍNSKO:

Objasnění neoprávněného vniknutí na pozemek rodinného domu v obci Vlčnov

V uplynulých dnech se policisté z novojičínského Obvodního oddělení zabývali případem neoprávněného vniknutí na oplocený pozemek jednoho z rodinných domů v obci Starý Jičín, v části Vlčnov. V noční době z prvního na druhého října letošního roku totiž neznámá osoba přelezla oplocení zahrady domu, následně vešla do přilehlého skleníku, kde úmyslně otrhala zralá i nezralá rajčata, naházela je do konve s vodou, strhla zde instalovaný venkovní teploměr a rozbila keramickou ozdobu ve tvaru motýla. Dále ve volně přístupné pergole otevřela kryt vířivky a její dno znečistila blátem a také ze stěn pergoly strhla keramické ozdoby. Poškozenému místnímu muži tak byla způsobena celková hmotná škoda na majetku ve výši několika set korun. Novojičínští policisté v těchto dnech výše uvedenou trestnou činnost objasnili, kdy osobou pachatele ustanovili 39letého muže, přičemž tento se k činu plně doznal a ve zkráceném přípravném řízení mu tak bylo sděleno podezření ze spáchání přečinu porušování domovní svobody. Důvody jeho protiprávního jednání a chování jsou nadále v prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů.

Sprejerství, úmyslné poškození objektů garáží v Šenově u Nového Jičína

V blíže neustanovené době od konce měsíce září letošního roku do osmé hodiny ranní 6. října tohoto roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Anenské v obci Šenov u Nového Jičína přečin poškození cizí věci tím, že fixem lesklé stříbrné barvy poškodil několik plechových vrat zdejších garáží. Různými nápisy a obrazci tak způsobil fyzickým i právnickým osobám a organizacím celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši několika tisíc korun. Tato trestná činnost majetkového charakteru je nyní prověřována ze strany policistů z Obvodního oddělení v Novém Jičíně a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k důvodům jejího protiprávního jednání, chování a počínání, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na novojičínské policejní číslo 974 735 651.

Opava 8. října 2021

por. Bc. René Černohorský

komisař

Mobil:   +420 773 999 049 nebo +420 602 161 744

vytisknout  e-mailem