Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Informace z Opavska, Bruntálska a Novojičínska - 5. února 2021

Zprávy z ÚO Opava (2), ÚO Bruntál (2) a ÚO Nový Jičín (4) - přehled kriminality a dopravní nehodovosti 

OPAVSKO:

Drogová problematika a činnost opavského TOXI týmu v roce 2020

V průběhu roku 2020 nedošlo v okrese Opava k zásadním změnám ve struktuře nápadu trestné činnosti ani ke skladbě pachatelů na úseku nealkoholové toxikomanie. Již několik let po sobě převažuje na teritoriu Územního odboru Policie České republiky v Opavě protiprávní jednání ve formě distribuce, výroby a přechovávání pervitinu či marihuany, v loňském roce však byly zaznamenány i případy distribuce kokainu.

V rámci dennodenní práce policistů a kriminalistů 2. oddělení Obecné kriminality opavské Služby kriminální policie a vyšetřování působících na úseku nealkoholové toxikomanie bylo v roce 2020 vyhledáno a zadokumentováno celkem 49 skutků, za které bylo 56 osobám sděleno obvinění ze spáchání drogového deliktu. Následné vyšetřování daných skutků bylo ve většině případů ukončeno návrhem na podání obžaloby.

Z celkového počtu 56 pachatelů objasněných trestných činů je 6 žen a 50 mužů různých věkových skupin, 7 osob je však mladistvých, tedy ve věku od 15 do 18 let. Opakované protiprávní jednání na úseku nealkoholové toxikomanie bylo prokázáno u 7 lidí a bylo jim sděleno obvinění z naplnění skutkové podstaty předmětného zločinu. V roce 2020 pak bylo vazebně stíháno 6 osob.

Opavští kriminalisté na základě uděleného souhlasu z Okresního státního zastupitelství a následně i z Okresního soudu v Opavě uskutečnili 5 domovních prohlídek či prohlídek jiných prostor. V rámci zákonného institutu vydání/odnětí věci byly zajištěny různé věci a komponenty k pěstování konopí a k výrobě a k distribuci pervitinu, a to především laboratorní vybavení, pěstební stany, stínidla a svítidla, vzduchotechnika, mobilní telefony, digitální váhy, ale také finanční prostředky na hotovosti ve výši přes 60 tisíc korun, téměř 900 gramů pervitinu, bezmála 2 kilogramy marihuany, přes 200 kusů rostlin konopí a přibližně 4 gramy kokainu. V průběhu roku 2020 tak bylo zjištěno a zajištěno 10 kompletních pěstíren konopí a 4 varny pervitinu.

Policisté a kriminalisté Územního odboru Policie České republiky v Opavě z tak zvaného TOXI týmu se však nezabývají pouze represivní složkou, ale provádějí i preventivní a osvětovou činnost. V průběhu uplynulého roku provedli mimo jiné 5 přednášek ve středoškolských zařízeních a na Slezské univerzitě v Opavě, přičemž tyto besedy byly určeny převážně pro rodiče žáků, studenty vysoké školy, pedagogické pracovníky a výchovné poradce. V rámci výkonu služby pracovníci TOXI týmu provedli i několik preventivních akcí, které byly zaměřené na monitoring drogové scény na území okresu Opava.

Žádost o svědecké informace k dopravní nehodě na ulici Bílovecké v Opavě-Kylešovicích

Policejní inspektor Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě prap. Aleš Solnický v této chvíli intenzivně prošetřuje a prověřuje kolizní situaci v dopravě, ke které došlo pár minut po šestnácté hodině odpolední 2. února letošního roku na ulici Bílovecké v Opavě, v městské části Kylešovice. V této souvislosti žádá případné svědky o zcela podnětné informace, které by vedly k řádnému zadokumentování celého spisového materiálu a tyto skutečnosti lze telefonicky sdělit na jeho opavské policejní číslo 974 737 572 případně kdykoli na mobilní číslo opavského policejního Dopravního inspektorátu 735 788 950. Za jakékoli kladné informace policisté děkují.

Ve výše uvedené době, tedy pár minut po šestnácté hodině odpolední druhého únorového dne 2021 přecházel 9letý místní chlapec mimo přechod pro chodce ulici Bíloveckou v Opavě-Kylešovicích, přičemž se s největší pravděpodobností řádně nerozhlédl a nepřesvědčil, zda může vozovku přejít. Mezi dvěma zaparkovanými vozidly tak podle dosavadních informací vběhl bezprostředně do jízdní dráhy řidičce osobního motorového vozidla tovární značky Opel Astra, a to 51leté ženě z Opavy. Tato již nestačila na vzniklou situaci včas a adekvátně zareagovat a došlo tak ke střetu levé boční části automobilu s tělem chodce a k jeho pádu na zem. Při tomto utrpěl nezletilec zranění lehčího charakteru s nutností lékařského vyšetření a ošetření ve Fakultní nemocnici s Poliklinikou v Ostravě-Porubě, Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena řádově v několika stovkách korun. Orientační dechová zkouška vyzněla u řidičky vozu negativně a pro řádné zadokumentování celé situace jsou nutné svědecké informace k pohybu chlapce poblíž vozovky i při jeho přecházení a také způsob jízdy řidičky automobilu.

BRUNTÁLSKO:

Krádež železného materiálu z krnovského zahradnictví mají na svědomí dva mladíci

Okolo desáté hodiny dopolední 29. ledna letošního roku neoprávněně vstoupil 16letý mladík z Bruntálska společně se 14letým chlapcem z Bruntálska do volně přístupného objektu zdejšího zahradnictví na ulici Brantické v Krnově. Z nezajištěných hal následně odcizili železný materiál včetně dvou pluhů za malotraktor, které naložili na přivezený dvoukolový vozík a snažili se z místa svého protiprávního jednání majetkového charakteru i s odcizenými věcmi odejet. V tomto jim bylo zabráněno všímavými svědky, kteří následně přivolali službu konající krnovskou policejní hlídku z místního Obvodního oddělení. V případě odcizení železného materiálu by poškozené právnické osobě z Ostravy vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši přes 14 tisíc korun. Na základě všech doposud zjištěných okolností byly v dané záležitosti krnovskými policisty a bruntálskými kriminalisty zahájeny úkony trestního řízení pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty zločinu krádeže. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování.

Dopravní nehodovost na Bruntálsku

Patnáct minut po deváté hodině dopolední 2. února 2021 řídil 23letý muž z Bruntálska osobní motorové vozidlo tovární značky Fiat Stilo ve směru jízdy z obce Staré Město, část Nová Véska k obci Rudná pod Pradědem, přičemž na rovném úseku dostal vlivem silného poryvu větru na zledovatělé vozovce smyk, přejel do levé poloviny komunikace a následně sjel do silničního příkopu. Zde se automobil otočil přes střechu zpět na kola. Při této dopravní nehodě utrpěl řidič zranění lehčího charakteru s nutností lékařského vyšetření a ošetření v bruntálské nemocnici a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 30 tisíc korun. Orientační dechová zkouška vyzněla u výše uvedeného muže negativně a celou záležitostí se nadále zabývají policisté ze Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Bruntále.

Bruntálští dopravní policisté také intenzivně prošetřují a prověřují případ kolizní situace v dopravě, která se stala dvacet minut po deváté hodině dopolední 3. února 2021 mezi obcemi Václavov u Bruntálu a Malá Štáhle. V té době řídila 37letá žena z Bruntálska osobní motorové vozidlo tovární značky Peugeot 407 od obce Václavov, přičemž při průjezdu levotočivou zatáčkou dostala přetáčivý smyk, vjela do levé poloviny vozovky a zde se střetla s protijedoucím osobním automobilem tovární značky Škoda, který řídil 58letý muž z Blanska. Peugeot následně narazil i do protijedoucího nákladního motorového vozidla tovární značky Man, jenž řídil 23letý muž ze Šumperska. Při této dopravní nehodě utrpěla zranění lehčího charakteru 30letá žena z Bruntálska a 9letý chlapec, kteří cestovali v automobilu Peugeot a tyto osoby byly převezeny k lékařskému vyšetření a ošetření do Podhorské nemocnice v Bruntále. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo, orientační dechové zkoušky vyzněly u všech účastníků dopravní nehody negativně a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši nejméně 110 tisíc korun.

Policisté ze Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Bruntále byli třicet minut po jednadvacáté hodině večerní 4. února 2021 přizváni k prošetření a k prověření dopravní nehody, která se stala na silnici mezi Vrbnem pod Pradědem a obcí Pustá Rudná. V té chvíli 20letý muž z Bruntálska řídil osobní motorové vozidlo tovární značky Audi A6, přičemž při průjezdu prudké pravotočivé zatáčky dostal na mokré vozovce smyk, najel za okraj komunikace a přední části automobilu narazil do svahu. Ke zranění žádné ze zúčastněných osob nedošlo, celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 150 tisíc korun a orientační dechová zkouška vyzněla u shora uvedeného řidiče negativně.

NOVOJIČÍNSKO:

Silniční kontroly prokázaly podnapilé řidiče osobních automobilů na Novojičínsku

Patnáct minut po třiadvacáté hodině večerní 2. února letošního roku službu konající hlídka Speciální pořádkové jednotky z Frýdku-Místku stavěla a kontrolovala v Kopřivnici, v městské části Lubina řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Škoda Octavia, a to 52letého muže z Novojičínska. Odborným měřením dechovými zkouškami u něj byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami okolo 1,9 promile alkoholu v dechu. Shora uvedený muž s naměřenými hodnotami souhlasil, předchozí požití alkoholických nápojů před jízdou plně doznal, o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) nepožádal, na místě mu byl zadržen řidičský průkaz a bylo mu zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí. Celá záležitost je nadále prověřována kopřivnickými policisty a již nyní je 52letý řidič důvodně podezřelý z naplnění skutkové podstaty přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Stejným přečinem ohrožení pod vlivem návykové látky se nyní zabývají i policisté z Obvodního oddělení v Příboře. Jejich službu konající policejní hlídka v rámci dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu pár desítek minut před třiadvacátou hodinou večerní prvního únorového dne letošního roku stavěla a kontrolovala v katastru obce Mošnov řidiče osobního motorového vozidla tovární značky VW Passat. Při prováděné silniční kontrole bylo zjištěno, že 25letý řidič z Ostravy má nejen v tento den narozeniny, ale že je pod vlivem alkoholických nápojů. Odborným měřením dechovými zkouškami mu totiž byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami přes 1,6 promile alkoholu v dechu. Výše uvedený 25letý muž s naměřenými hodnotami souhlasil, předchozí požití alkoholických nápojů před jízdou plně doznal, o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) nepožádal a bylo mu zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí. Řidičský průkaz mu zakročující policisté nezadrželi, poněvadž jej nepředložil. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany příborských policistů a novojičínských kriminalistů.

Objasnění loupežného přepadení v suchdolské prodejně potravin

V těchto dnech komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně zahájil úkony trestního řízení ve věci zvlášť závažného zločinu loupež, ze kterého je důvodně podezřelý 28letý muž z Přerovska. Jak bylo dosavadním prověřováním zjištěno, tak tento muž vstoupil v silně podnapilém stavu (orientační dechová zkouška u něj prokázala hodnotu bezmála 2,5 promile alkoholu v dechu) do prodejny potravin na ulici Komenského v Suchdole nad Odrou, uchopil za krk 50letého majitele prodejny, který stál za prodejním pultem a požadoval po něm otevření pokladny a výdej finančních prostředků na hotovosti. K tomuto skutku došlo pár minut před sedmnáctou hodinou odpolední 1. února letošního roku, přičemž poškozený muž začal volat o pomoc, přivolal tak další svědky, následně se pachateli vysmekl ze sevření a v rámci své sebeobrany jej udeřil do hlavy láhví alkoholického nápoje, kterou měl vystavenou v prostoru pokladní zóny. Na místo byla ihned přivolána místně příslušná službu konající policejní hlídka, která 28letého muže zadržela a vzhledem k jeho silné podnapilosti zakročující policisté rozhodli o dodání 28letého muže na protialkoholní záchytnou stanici ve Frýdku-Místku k vystřízlivění. Ke zranění žádné ze zúčastněných osob nedošlo a rovněž nedošlo k odcizení finančních prostředků či jiných cenností. Celá záležitost je nyní ve stádiu dalšího vyšetřování ze strany novojičínských kriminalistů.

Krádež vrtáku z pracovního stroje na katastru obce Příbor

V přesně nezjištěném časovém rozmezí mezi čtrnáctou hodinou odpolední 29. ledna a sedmou hodinou ranní 1. února tohoto roku doposud neznámý pachatel spáchal na stavbě oplocenky proti zvěři u dálniční silnice D48 v katastru obce Příbor zločin krádeže tím, že ze zde odstaveného pracovního stroje - pásového minibagru demontoval a odcizil hydraulický vrták k vrtání děr, čímž poškozené soukromé společnosti z Prahy vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 90 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nadále intenzivně prověřují policisté z Obvodního oddělení v Příboře v úzké spolupráci s novojičínskými kriminalisty a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizeného pracovního nástroje, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na příborské policejní číslo 974 735 751 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

Řízení automobilu 59letým mužem s vysloveným zákazem řízení

Policisté z příborského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání 59letému muži z Karvinska, neboť tento řídil dodávkové motorové vozidlo tovární značky Ford Tranzit, ač má v současné chvíli rozsudkem Okresního soudu v Novém Jičíně a usnesením Krajského soudu v Ostravě vysloven trest zákazu řízení všech motorových vozidel až do května roku 2022. Tato skutečnost byla policisty zjištěna při dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu na katastru obce Příbor, a to při prováděné silniční kontrole chvíli před jedenáctou hodinou dopolední 4. února letošního roku. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany příborských policistů a novojičínských kriminalistů.
 

Opava 5. února 2021

por. Bc. René Černohorský

komisař

Mobil:   +420 773 999 049 nebo +420 602 161 744

vytisknout  e-mailem