Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Informace z Opavska, Bruntálska a Novojičínska - 18. června 2021

Zprávy z ÚO Opava (2), z ÚO Bruntál (3) a z ÚO Nový Jičín (3) - přehled kriminality a dopravní nehodovosti 

OPAVSKO:

Objasnění krádeží převážně jízdních kol na různých místech v Opavě

V těchto dnech komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Opavě zahájil trestní stíhání 34letého muže z Krnova jako obviněného ze spáchání přečinu krádeže tím, že minimálně v šesti případech od ledna do května letošního roku odcizil na různých místech v Opavě odstavená jízdní kola, součástky a vybavení jízdních kol či volně odloženou obuv. Poškozeným fyzickým osobám tak byla způsobena celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 35 tisíc korun.

Jak bylo dosavadním prošetřováním a prověřováním ze strany opavských policistů a kriminalistů zjištěno, tak v průběhu ledna 2021 odcizil ze společné kolárny činžovního domu na ulici náměstí Osvoboditelů v Opavě jízdní kolo černé barvy. Na konci měsíce dubna tohoto roku odcizil před budovou Slezské univerzity na ulici Bezručovo náměstí jízdní kolo červené barvy. Dále ve dnech 4., 7., 14. a 24. května letošního roku odcizil z chodby panelového domu na ulici Hálkové v Kateřinkách jízdní kolo oranžové barvy, z chodby bytového domu na ulici Popské jízdní kolo šedé barvy, z chodby činžovního domu na ulici U Hliníku odcizil pár pánské sportovní obuvi a dále u vchodu do nákupního centra na ulici Těšínské v Opavě odcizil ze zde odstaveného jízdního kola látkovou cyklistickou tašku, ve které se nacházely sluneční brýle, čip vstupu a svazky klíčů.

Lustracemi v dostupných evidencích bylo dále prokázáno, že se u shora uvedeného muže jedná o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudkem Okresního soudu v Opavě k podmíněnému trestu odnětí svobody v trvání jednoho roku, se stanovením zkušební doby po dobu tří let. Opavský komisař nyní podal návrh na vzetí výše jmenovaného muže do vazby. Celá záležitost je nadále v intenzivním vyšetřování, přičemž opavští kriminalisté zjišťují i další případnou obdobnou trestnou činnost obviněného 34letého muže.

Žádosti o svědecké informace ke čtyřem dopravním nehodám na Opavsku

Policisté ze Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě žádají prostřednictvím médií širokou veřejnost o pomoc při řádném objasnění čtyř dopravních nehod a kolizních situací v dopravě. Pozitivní informace a kladné poznatky k níže uvedeným případům lze kdykoli telefonicky sdělit na opavská policejní čísla 974 737 574 nebo 974 737 576 případně na mobilní telefonní číslo opavských dopravních policistů 735 788 950.

Policejní inspektor prap. Robin Podolinský prošetřuje a prověřuje dopravní nehodu, která se stala v blíže neustanovené době mezi devatenáctou hodinou podvečerní 8. června a sedmou hodinou ranní 9. června 2021 na sídlištním parkovišti ulice Pekařské v Opavě-Kateřinkách. Tehdy doposud neznámý řidič s přesně nezjištěným vozidlem narazil do zde zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Opel Corsa, čímž poškozené 21leté ženě z Opavska vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 5 tisíc korun.

Čtyřicet minut po patnácté hodině odpolední 15. června 2021 došlo na silnici číslo I/57 v katastru obce Brumovice k dopravní nehodě nákladního motorového vozidla tovární značky Man s návěsem značky Schwarzmüller. V té době jízdní soupravu řídil 65letý muž z Hradce nad Moravicí ve směru jízdy od obce Úvalno na Brumovice, část Skrochovice, přičemž po průjezdu levotočivou zatáčkou najel pravým bokem soupravy na nezpevněnou část pozemní komunikace a částečně sjel pravými koly do silniční příkopy. Následně uvedl svůj nákladní automobil s přívěsem do smyku a došlo tak k převrácení soupravy na střechu a k vysypání nákladu (zemina a cihly) na vozovku. Oba jízdní pruhy byly zablokovány, výše uvedený řidič utrpěl zranění lehčího charakteru s nutností lékařského vyšetření a ošetření v krnovské nemocnici. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo, orientační dechová zkouška vyzněla u 65letého muže negativně a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši téměř jednoho milionu korun. Policejní inspektor prap. Ondřej Novotný žádá svědky této dopravní nehody, aby se mu s případným svědectvím ozvali na shora uvedená telefonní čísla. V dané záležitosti žádá o informace, které by mohly vyvrátit nebo potvrdit informace, že řidič nákladní soupravy byl bezprostředně ohrožen protijedoucím vozidlem nebo dalšími automobily a musel řízení svého vozu strhnout částečně vpravo, čímž sjel do příkopy.

Policejní inspektor prap. Ondřej Novotný prošetřuje a prověřuje i další dopravní nehodu, ke které došlo v dopoledních hodinách 15. června 2021 na ulici Masarykové v Opavě. V době mezi sedmou hodinou ranní a třináctou hodinou odpolední bylo na parkovišti u zdejších prodejen lékárny a optiky zaparkováno osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Octavia, přičemž neznámý řidič neznámým motorovým vozidlem poškodil - poškrábal levé přední a zadní dveře tohoto automobilu se škodou řádově v několika tisících korunách. 

Další dopravní nehoda se stala patnáct minut před jedenáctou hodinou dopolední 16. června 2021 na ulici Solné v Opavě. Neznámý řidič blíže nezjištěného motorového vozidla narazil do levého boku zde zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Ford C-Max, který zde odstavila 35letá žena z Opavy. Po nárazu však tato kolizní situace v dopravě nebyla oznámena a neznámý řidič odejel neznámo kam. K objasnění této záležitosti prosí o svědecké informace policejní inspektorka Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě prap. Mgr. Silvie Meluchová, za což médiím i veřejnosti děkuje.

BRUNTÁLSKO:

Dopravní nehoda neznámého řidiče osobního automobilu v obci Jindřichov

Třicet minut po osmnácté hodině podvečerní 15. června 2021 doposud přesně neustanovený řidič řídil osobní motorové vozidlo tovární značky Citroën Xsara v obci Jindřichov ve směru od Arnultovic na Janov, přičemž při odbočování vlevo dostal na štěrkovém povrchu vozovky smyk a narazil do kovové brány pozemku zdejší přečerpávací stanice kanalizace. Po této kolizní situaci v dopravě neznámý řidič i se svým spolujezdcem utekl neznámo kam. Přivolaní policisté ze strany Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Bruntále zjistili, že na uvedeném automobilu není umístěna registrační značka a na vůz není podle VIN čísla sjednáno zákonné pojištění. Policejní psovod se služebním psem i službu konající hlídka z Obvodního oddělení v Městě Albrechticích provedli propátrání okolí, bez kladného poznatku k osobě řidiče i jeho spolujezdce. Zda došlo ke zranění osob, zjištěno nebylo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 30 tisíc korun. Celá záležitost je nadále v intenzivním prošetřování a v prověřování ze strany bruntálských policistů a kriminalistů a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění totožnosti řidiče, jeho spolujezdce a dalších podstatných okolností k řádnému objasnění věci, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

Rychle jedoucí řidič osobního automobilu v obci Krásné Loučky je obviněn

V těchto dnech komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Bruntále, pracoviště Krnov zahájil úkony trestního řízení ve věci zločinu obecného ohrožení, ze kterého je důvodně podezřelý 19letý muž z Bruntálska. Jak bylo doposud zjištěno, tak výše uvedený mladý muž řídil pár minut po čtrnácté hodině odpolední 3. května letošního roku po silnici číslo I/57 v Krásných Loučkách osobní motorové vozidlo tovární značky Audi, kdy v zastavěné části obce s maximální rychlostí 50 km/hod. mu policejní autohlídka naměřila silničním rychloměrem značky Ramer rychlost 186 km/hod., a to projížděl kolem autobusových zastávek, přes přechody pro chodce, poblíž objektů zdejšího obchodu a restaurace a míjel nejméně tři protijedoucí automobily.

Policejní autohlídka z Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Bruntále prováděla dne 3. května 2021 dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu ve služebním vozidle v civilním provedení, které je vybaveno silničním radarem pro měření rychlosti jízdy motorových vozidel. Tuto činnost vykonávali dva dopravní policisté postupně na různých místech bruntálského okresu, a to v obcích Nové Heřminovy, Horní Benešov, Krnov a v Krásných Loučkách. Do té doby hlídka zastavila a zkontrolovala několik motorových vozidel, jejichž řidiči se dopustili různých přestupků na úseku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, a to například telefonovali či drželi za jízdy hovorové zařízení v ruce, nebyli připoutáni bezpečnostním pásem nebo překročili maximální povolenou rychlost v obci v řádech o pár kilometrů (15 - 25 km/hod.).

Okolo čtrnácté hodiny se silniční kontrola konala jen několik málo metrů od autobusové zastávky a od přechodu pro chodce v obci Krásné Loučky, přičemž kolem policistů obrovskou rychlostí projelo osobní motorové vozidlo tovární značky Audi. Předmětným radarovým zařízením byla řidiči tohoto automobilu naměřena v obci rychlost 186 km/hod., přičemž maximální povolená rychlost v daném úseku je 50 km/hod. Naštěstí po zmíněném přechodu pro chodce v daný okamžik nikdo nepřecházel a nedošlo tak bezprostředně k ohrožení života a zdraví ostatních účastníků silničního provozu. Přítomní policisté ihned nasedli do služebního auta a vydali se za ujíždějícím vozem Audi. Vlivem provozu musel jeho řidič snížit rychlost jízdy a byl policisty dostižen a předepsaným způsobem za použití majáku a světelného signalizačního zařízení STOP zastaven až poblíž jedné ze soukromých firem na ulici Albrechtické v Krnově.

Při provedené silniční kontrole byl v řidiči zjištěn 19letý muž z Bruntálska, přičemž lustracemi v dostupných evidencích bylo prokázáno, že je vlastníkem řidičského průkazu s příslušným řidičským oprávněním pouze pár měsíců a v evidenci karty řidiče nemá doposud žádný záznam. Orientační dechová zkouška i test na možnou přítomnost omamných a psychotropních látek a jedů v jeho těle vyzněly negativně. Při otázce policistů, kam tak spěchal, uvedl, že jel pouze vyzvednout svého otce z práce. Podle vyjádření zakročujících policistů si mladý muž okamžitě uvědomil závažnost svého chování a svého jednání ihned velice litoval. Oba dopravní policisté si za dobu výkonu své funkce nepamatují řidiče motorového vozidla, který by jel v obci vyšší rychlostí. V minulosti naměřili nejvyšší překročenou rychlost v obci 136 km/hod.

Celá záležitost byla na místě sepsána a následně byl spisový materiál odevzdán podle věcné příslušnosti správnímu orgánu Odboru dopravy příslušného Městského úřadu k dalšímu projednání a opatření. Vzhledem k tomu, že se však jednalo o opravdu velmi vysoké překročení rychlosti v obci, kde byl i již zmiňovaný přechod pro chodce, začalo se danou věcí zabývat i krnovské Oddělení obecné kriminality Územního odboru Policie České republiky v Bruntále pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty zločinu obecného ohrožení.

Celá záležitost je nadále ve stádiu vyšetřování ze strany bruntálských policistů a kriminalistů

Dopravní nehody na Bruntálsku

V pozdních odpoledních hodinách 17. června 2021 policisté ze Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Bruntále vyjížděli ke dvěma nahlášeným dopravním nehodám, které se staly na teritoriu bruntálského okresu.

Pět minut před sedmnáctou hodinou odpolední jel 68letý muž z Bruntálska na svém motocyklu tovární značky Jawa 350 po silnici mezi Vrbnem pod Pradědem a obcí Karlovice, přičemž při průjezdu táhlé levotočivé zatáčky nezvládl řízení, přibrzdil, položil svůj stroj na levý bok a sjel do pravého silničního příkopu. Při tomto utrpěl motocyklista blíže neupřesněné zranění s nutností leteckého transportu do krnovské nemocnice k lékařskému vyšetření a ošetření. Ke zranění žádné jiné osoby nedošlo, orientační dechová zkouška vyzněla u muže seniorského věku negativně a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 51 tisíc korun.

Chvíli před devatenáctou hodinou podvečerní téhož dne jel 39letý muž ukrajinské národnosti na jízdním kole po silnici ve směru od obce Moravskoslezský Kočov do Bruntálu, přičemž v prudkém klesání nepřizpůsobil rychlost jízdy a upadl na travnatý povrch za pravým okrajem vozovky. I když měl cyklista na hlavě řádně upevněnou cyklistickou přilbu, utrpěl zranění, se kterým byl přivolaným sanitním vozidlem převezen k lékařskému vyšetření a ošetření do nemocnice v Krnově. Orientační dechová zkouška vyzněla u 39letého muže negativně, ke zranění žádné jiné zúčastněné osoby nedošlo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši několika stovek korun.

NOVOJIČÍNSKO:

Případ krádeže mobilního telefonu a peněženky v Novém Jičíně zná pachatele

V těchto dnech policisté z novojičínského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku 36letému muži z Novojičínska, neboť tento měl v brzkých ranních hodinách 14. června letošního roku využít na Masarykově náměstí v Novém Jičíně chvilkové nepozornosti a podnapilosti místního 36letého muže a z kapes kalhot mu odcizil mobilní telefon, svazky klíčů a peněženku s finančními prostředky na hotovosti ve výši 5 tisíc korun, s různými osobními doklady a s platebními kartami. Poškozenému muži tak byla způsobena celková hmotná škoda na majetku ve výši bezmála 23 tisíc korun. Toto protiprávní jednání majetkového charakteru objasnili novojičínští policisté v úzké spolupráci se svými kriminalistickými kolegy na základě dobré místní a osobní znalosti prostředí, obyvatel i dané problematiky trestné činnosti.

Dosud neznámý řidič osobního automobilu způsobil v obci Veřovice dopravní nehodu a ujel

Komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně v těchto dnech zahájil úkony trestního řízení směřující k prověření a k objasnění všech skutečností důvodně nasvědčujících tomu, že chvíli před druhou hodinou ranní 17. června 2021 mohl být v obci Veřovice spáchán zločin násilí proti úřední osobě.

Jak bylo dosavadním prošetřováním a prověřováním zjištěno, tak ve výše uvedené době doposud neznámý pachatel řídil v katastru obce Veřovice osobní motorové vozidlo tovární značky BMW tmavé barvy a když u okraje vozovky spatřil autohlídku z kopřivnického Obvodního oddělení ve služebním motorovém vozidle tovární značky Škoda Octavia v policejním provedení, která prováděla dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu, tak urychleně odbočil a zajel do vjezdu vedoucí k oplocenému areálu zdejší soukromé společnosti. Když policisté přijeli do tohoto místa a vystoupili z policejního vozu v úmyslu provést silniční kontrolu řidiče vozu BMW, tak tento z vjezdu vycouval a okamžitě se prudce rozjel. Jeden z policistů musel urychleně uskočit stranou, aby nebyl sražen a neznámý řidič přesně neustanoveného vozidla po nárazu a poškození pootevřených dveří služebního automobilu odejel ve směru do centra obce Veřovice a poté neznámo kam. Ke zranění žádné ze zúčastněných osob nedošlo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 50 tisíc korun. Celá záležitost je nadále v intenzivním prošetřování a v prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění dosud přesně neustanoveného řidiče blíže nezjištěného automobilu, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

Silniční kontrole v obci Ženklava prokázala silně podnapilého řidiče osobního automobilu

Patnáct minut po desáté hodině dopolední 17. června 2021 policejní autohlídka z Obvodního oddělení v Kopřivnici prováděla dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu v obci Ženklava, přičemž stavěla a kontrolovala řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Renault Megané, a to 47letého muže z Novojičínska. Odborným měřením dechovými zkouškami bylo zjištěno, že tento muž je v silně podnapilém stavu, kdy mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami přes 2,8 promile alkoholu v dechu. Shora uvedený řidič s naměřenými hodnotami souhlasil, předchozí požití alkoholických nápojů před jízdou plně doznal, o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) nepožádal, na místě mu byl zadržen řidičský průkaz, bylo mu zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a již nyní je důvodně podezřelý z naplnění skutkové podstaty přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany kopřivnických policistů a novojičínských kriminalistů.

Opava 18. června 2021

por. Bc. René Černohorský

komisař

Mobil:   +420 773 999 049 nebo +420 602 161 744

vytisknout  e-mailem