Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Informace z Opavska, Bruntálska a Novojičínska - 12. ledna 2023

Zprávy z ÚO Opava (2), ÚO Bruntál (2) a ÚO Nový Jičín (2) - přehled kriminality a dopravní nehodovosti 

Krádeže palivového dřeva a uhlí napříč okresy Opava, Bruntál a Nový Jičín

Policisté z územních odborů Policie České republiky v Bruntále, v Novém Jičíně a v Opavě v těchto dnech přijali oznámení o krádežích dřeva či uhlí na teritoriu jejich služebního obvodu a v daných protiprávních jednáních majetkového charakteru zahájili úkony trestního řízení pro řádné prověření všech skutečností, mající znaky přečinu krádeže. Jakékoli informace, které by tak vedly k řádnému objasnění spisových materiálů, k zjištění osob pachatelů či k nálezům odcizeného dřeva a uhlí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

V blíže neustanovené době na konci loňského roku nebo začátkem letošního roku doposud neznámý pachatel odcizil z volně přístupné plochy poblíž tak zvaného Bystrého potůčku na katastru obce Tichá nejméně 14 metrů krychlových dřevní hmoty (kulatiny jasanu, olše a vrby) různých délek a o různém průměru, čímž poškozenému 70letému muži z Frýdeckomístecka vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 14 tisíc korun. Tímto případem se zabývají policisté z Obvodního oddělení ve Frenštátě pod Pradědem.

Na přelom roků 2022 a 2023 se doposud neznámá osoba po přestřižení drátěného oplocení vloupala do areálu uhelných skladů v obci Čermná ve Slezsku, odkud následně postupně odcizila nejméně 600 kilogramů hnědého i černého palivového uhlí (hnědý ořech, hnědá kostka a černé uhlí s označením ETP), čímž poškozené právnické osobě vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši přes 10 tisíc korun. Tuto trestnou činnost intenzivně prověřují policisté z Obvodního oddělení ve Vítkově.

Mezi šestým a jedenáctým lednem tohoto roku doposud neznámý pachatel spáchal shora uvedený přečin krádeže i v katastru obce Radim, kdy od jedné z lesních cest odcizil 35 kubíků volně odloženého palivového dříví (převážně smrk a modřín), čímž poškozené společnosti vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 60 tisíc korun. Tato záležitost je nadále v gesci policistů z Obvodního oddělní v Krnově.

OPAVSKO:

Silniční kontrola prokázala řidiče osobního automobilu s vysloveným zákazem řízení

V těchto dnech policisté z opavského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání 30letému muži z Opavska, neboť tento měl třicet minut po jednadvacáté hodině večerní 11. ledna 2023 řídit po ulici U Lučního mlýna v Opavě-Kateřinkách osobní motorové vozidlo tovární značky Mazda 6, ač má v této chvíli vysloven status neřidiče. Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno, tak shora uvedený muž byl stavěn strážníky Městské policie Opava, přičemž se při silniční kontrole snažil utéci, což se mu nepodařilo (hlídka strážníků opavské Městské policie jej dostihla poblíž místa silniční kontroly na ulici Junácké v Opavě-Kateřinkách) a byl zadržen do příjezdu přivolané služby konající policejní autohlídky z Obvodního oddělení v Opavě. Důslednými lustracemi v dostupných evidencích bylo prokázáno, že výše jmenovaný 30letý muž má v současné chvíli vysloven rozhodnutím Magistrátu města Opavy zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do srpna letošního roku. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany opavských policistů a kriminalistů.

Objasnění vloupání do prodejny potravin v obci Jakartovice, část Hořejší Kunčice

V těchto dnech komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Opavě zahájil trestní stíhání dvou mužů ve věku 20 a 36 let z Vítkovska jako obviněné ze spáchání přečinu krádeže, spáchaného ve formě spolupachatelství.

Jak bylo prvotními procesními úkony zjištěno a následně dalším prošetřováním a prověřováním prokázáno, tak oba výše uvedení muži se třicet minut po třiadvacáté hodině večerní 8. ledna letošního roku po předchozí vzájemné domluvě společně vloupali do prodejny smíšeného zboží v obci Jakartovice, část Hořejší Kunčice, a to po vypáčení mříží a vstupních dveří, přičemž odcizili různé druhy a množství cigaret a tabákových výrobků, cukrovinek, kávy, nealko a energetických nápojů, zapalovačů, baterií, sáčků koření, sprchových gelů a pracích prášků, vše v hodnotě téměř 109 tisíc korun. V průběhu svého protiprávního jednání a chování majetkového charakteru byli oba obvinění muži na místě činu zadrženi službu konající opavskou policejní autohlídkou z Oddělení hlídkové služby a odcizené zboží jim bylo odebráno. Lustracemi v dostupných evidencích bylo dále zjištěno, že starší z mužů byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudkem Okresního soudu v Opavě pro obdobný přečin krádeže k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v délce trvání dvaceti měsíců, který vykonal v červenci roku 2020 a na základě nynějšího rozhodnutí Okresního státního zastupitelství a Okresního soudu v Opavě byl opět umístěn do ostravské vazební věznice. Mladší z mužů je trestně stíhán na své svobodě. Celá záležitost je nadále ve stádiu vyšetřování ze strany opavských kriminalistů.

BRUNTÁLSKO:

Vloupání do kanceláří soukromé společnosti v obci Jindřichov

V blíže neuvedené době mezi dvacátou hodinou večerní 10. ledna a sedmou hodinou ranní 11. ledna letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal v obci Jindřichov přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že neoprávněně vstoupil do celooploceného areálu zdejší soukromé společnosti a následně se po pokusu vypáčení dveří a okna a poté po rozbití skleněné výplně okna vloupal do kancelářských prostor, odkud odcizil stolní počítač značky Apple stříbrné barvy, monitor značky Phillips černé barvy, záznamník šedé barvy, kovovou příruční pokladnu modré barvy, finanční prostředky na hotovosti v bankovkách i v drobných mincích, digitální měřák vzdálenosti značky Bosch modré barvy, digitální posuvné měřítko, aku vrtačku, nýtovačku, nabíječku baterií a aku baterie vše značky Milwaukee, čímž poškozené právnické soukromé společnosti z Opavska vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 133 tisíc korun. Toto protiprávní jednání majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení ve Městě Albrechticích a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených věcí, financí a elektroniky, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na albrechtické policejní číslo 974 731 771.

Případ krádeže zboží v krnovském supermarketu objasněn

Policisté z krnovského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže 28letému místnímu muži, neboť tento na podkladě všech doposud zjištěných skutečností měl okolo dvacáté hodiny večerní 11. ledna tohoto roku v prodejních prostorách jednoho ze supermarketů na ulici Opavské v Krnově odcizit zboží v hodnotě 159 korun. Volně vystavený gel na vlasy si uschoval do kapsy své bundy a bez úhrady prošel pokladní zónou, za kterou byl zadržen všímavým pracovníkem bezpečnostní ochranné služby prodejny až do příjezdu přivolané službu konající policejní autohlídky. Následnou lustrací v dostupných evidencích bylo prokázáno, že shora uvedený 28letý muž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudkem Okresního soudu v Bruntále pro obdobnou trestnou činnost majetkového charakteru, a to k podmíněnému trestu odnětí svobody o výměře šesti měsíců, se zkušební dobou do poloviny února roku 2024. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany krnovských policistů a bruntálských kriminalistů.

NOVOJIČÍNSKO:

Žádost o svědecké informace k dopravní nehodě mezi osobním automobilem a chodkyní

Policisté ze Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně v úzké spolupráci s novojičínskými policisty a kriminalisty v těchto dnech intenzivně prověřují případ kolizní situace v dopravě, který se stal pětatřicet minut po šestnácté hodině odpolední 10. ledna 2023 na ulici Zborovské v Novém Jičíně. Zároveň v této souvislosti žádají další přímé svědky této dopravní nehody mezi osobním automobilem a chodkyní, aby se se svými informacemi ozvali npor. Ing. Filipu Gregorovi na novojičínské policejní číslo 974 735 250 nebo mobilní telefon 607 097 521. Případné svědecké informace a kladné poznatky jsou velmi důležité pro řádné zadokumentování spisového materiálu.

Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno, tak ve výše uvedené době řídil 60letý muž ze Vsetínska osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Octavia po silnici číslo I/57 ulice Zborovské v Novém Jičíně, a to ve směru z Nového Jičína na obec Bludovice, přičemž na vyznačeném přechodu pro chodce s největší pravděpodobností zcela přehlédl zde jdoucí 49letou místní ženu. Po střetu přední části automobilu s tělem upadla chodkyně na zem a bylo jí způsobeno zranění s nutností transportu a lékařského vyšetření a ošetření ve Fakultní nemocnici s Poliklinikou v Ostravě- Porubě. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo, orientační dechová zkouška i test na možnou přítomnost omamných a psychotropních látek či jedů v těle řidiče vyzněl negativně a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 10 tisíc korun.

Krádež stíracích losů v prodejně tabáku novojičínského nákupního centra

V blíže neuvedené době mezi dvanáctou hodinou polední a šestnáctou hodinou odpolední 11. ledna letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Přemyslovců v Novém Jičíně přečin krádeže tím, že v prodejně tabáku a novin v prostorách zdejšího nákupního centra využil nepozornosti obsluhy a odcizil nejméně 80 kusů různých druhů stíracích losů (Královská 7, Mega Rentiér, Zlatá rybka a Poklad) v různých nominálních hodnotách, čímž poškozené právnické osobě z Prahy vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 16 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Novém Jičíně v úzké spolupráci s novojičínskými kriminalisty a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených losů, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na novojičínské policejní číslo 974 735 651 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

Opava 12. ledna 2023

por. Bc. René Černohorský

komisař

Mobil:   +420 773 999 049 nebo +420 602 161 744

vytisknout  e-mailem