Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Informace z Opavska, Bruntálska a Novojičínska - 11. května 2023

Zprávy z ÚO Opava (2), ÚO Bruntál (3) a ÚO Nový Jičín (1) - přehled kriminality a dopravní nehodovosti 

OPAVSKO:

Odcizení čtyř kompletních kol z osobního automobilu na ulici Severní v Bolaticích

Mezi dvacátou hodinou večerní 7. května a osmou hodinou ranní 8. května letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Severní v obci Bolatice přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že před jedním z domů odcizil ze zde zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Škoda Superb všechny čtyři kompletní kola s pneumatikami včetně upevňovacích šroubů, přičemž automobil nechal ležet jeho spodní části (podvozkem) na vozovce. Odcizením kol i poškozením vozu vznikla místní právnické osobě celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 120 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Kravařích a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizeních kol s pneumatikami, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na kravařské policejní číslo 974 737 721 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

Dopravní nehoda silně podnapilého řidiče osobního automobilu v obci Bělá

Třicet minut po půlnoci 8. května 2023 řídil 28letý muž z Ostravy osobní motorové vozidlo tovární značky Ford Focus v obci Bělá, přičemž při průjezdu místní tříramennou křižovatkou nezvládl řízení, přes vyvýšenou silniční obrubu najel na travnatý pás a následně narazil do dopravního značení, poté do oplocení jednoho ze zdejších rodinných domů a vjel do přilehlých vzrostlých tújí. Při této kolizní situaci v dopravě ke zranění žádné ze zúčastněných osob nedošlo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 90 tisíc korun. Odborným měřením dechovými zkouškami bylo zjištěno, že shora uvedený muž řídil automobil po předchozím požití alkoholických nápojů, kdy mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami téměř 1 promile alkoholu v dechu. Pozitivní byl i test na možnou přítomnost omamných a psychotropních látek či jedů v jeho těle, a to na návykové látky amfetamin/metamfetamin. Řidič předchozí požití alkoholických nápojů i návykových látek před jízdou plně doznal, na výzvu se však bezdůvodně odmítl podrobit lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči). Na místě mu jeho řidičský průkaz zadržen nebyl, poněvadž jej nepředložil, policisté mu však zakázali další jízdu a řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a opatření. Celá záležitost je nadále v prošetřování a v prověřování ze strany policistů Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě a ze strany opavských kriminalistů, mimo jiné i pro důvodně podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

BRUNTÁLSKO:

Odcizení volně odložené dlažby ze staveniště na ulici Kasárenské v Krnově

V blíže neustanovené době mezi devatenáctou hodinou podvečerní 5. května a sedmou hodinou ranní 9. května tohoto roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Kasárenské v Krnově přečin krádeže tím, že na staveništi zdejšího bytového domu neoprávněně vešel do prostoru budoucích garáží a zde z volně uložených europalet odcizil přibližně 80 metrů čtverečních béžové dlažby o rozměrech 60 x 60 centimetrů a tloušťce 8 milimetrů značky Atlas Concorde, čímž místní poškozené soukromé společnosti vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 40 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nadále prověřují policisté z Obvodního oddělení v Krnově a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu stavebního materiálu, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na krnovské policejní číslo 974 731 731.

Krádež dřevní hmoty z lesního porostu u Vrbna pod Pradědem

Policisté z vrbenského Obvodního oddělení v úzké spolupráci s bruntálskými kriminality v současné chvíli intenzivně prověřují případ krádeže dřevní hmoty, ke kterému došlo v přesně neustanovené době v polovině měsíce dubna letošního roku. Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno a prokázáno, tak doposud neznámý pachatel nebo neznámí pachatelé odcizil/odcizili ze skládky dřeva na místě zvaném „Kamenná bouda“, a to poblíž silnice před obcí Pustá Rudná u Vrbna pod Pradědem, volně odložené kulatiny smrkových stromů o celkovém objemu téměř 39 metrů krychlových, čímž poškozeným právnických osobám a organizacím vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši přes 116 tisíc korun. Jakékoli informace, které by vedly k objasnění tohoto protiprávního jednání a chování majetkového charakteru, jakož i k ustanovení osoby pachatele nebo osob pachatelů či k nálezu odcizeného dřeva, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na policejní číslo Obvodní oddělení ve Vrbně pod Pradědem 974 731 761 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

Dopravní nehody na Bruntálsku

Deset minut po patnácté hodině odpolední 8. května 2023 řídila 56letá žena z Ostravy osobní motorové vozidlo tovární značky Mazda CX-3 v obci Hynčice, a to ve směru jízdy na Město Albrechtice, přičemž podle jejich slov vlivem únavy a chvilkového mikro spánku vyjela za pravý okraj vozovky, prorazila dřevěný plot jednoho ze zdejších rodinných domů, vjela na přilehlou zahradu a narazila do dalšího drátěného ocelového oplocení. Ke zranění řidičky nedošlo, zranění lehčího charakteru však utrpěla její 56letá spolucestující z Ostravy, která byla lékařsky vyšetřena a ošetřena v krnovském nemocničním zařízení. Ke zranění žádné jiné osoby již nedošlo, orientační dechová zkouška vyzněla u řidičky negativně a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 215 tisíc korun.

Pět minut před devátou hodinou dopolední 9. května 2023 řídil 35letý muž z Opavska v obci Úvalno nákladní motorové vozidlo tovární značky Scania s návěsem Kögel, přičemž u zdejší křižovatky vedoucí i do Polské republiky přehlédl před ním jedoucí osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Fabia, jehož 79letý řidič z Ostravy chvilkově zastavil uprostřed vozovky, chtěl odbočit vlevo a dával přednost v jízdě protijedoucímu osobnímu motorovému vozidlu tovární značky Toyota Corolla, řízenému 48letým mužem z Hlučína. Podle slov prvně jmenovaného muže byl tento bezprostředně oslněn sluncem, chtěl si stáhnout sluneční clonu, nevěnoval se tak plně vzniklé situaci a přední části nákladní soupravy narazil do zadní části automobilu Škoda. Tento osobní vůz byl následně odhozen do levé poloviny silnice a zde se bočně střetl s protijedoucí Toyotou. Při této dopravní nehodě nedošlo ke zranění žádné ze zúčastněných osob, orientační dechové zkoušky vyzněly u všech výše uvedených řidičů negativně a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 290 tisíc korun.

Oba výše uvedené případy kolizních situací v dopravě jsou nadále intenzivně prošetřovány a prověřovány ze strany policistů Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Bruntále.

NOVOJIČÍNSKO:

Silniční kontroly na Novojičínsku prokázaly protiprávní jednání u dvou řidičů

Okolo čtrnácté hodiny odpolední 8. května 2023 službu konající policejní autohlídka z Obvodního oddělení v Příboře prováděla dohled na bezpečnost a plynulost silničního provozu v katastru obce Mošnov, přičemž stavěla a kontrolovala řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Seat Toledo, a to 31letého muže z Ostravy. Odborným měřením dechovými zkouškami bylo zjištěno, že tento řidič řídil automobil po předchozím požití alkoholických nápojů, kdy mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami téměř 1,1 promile alkoholu v dechu. Výše uvedený muž s naměřenými hodnotami souhlasil, předchozí požití alkoholických nápojů před jízdou plně doznal a na výzvu se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu (krve) v novojičínském zdravotnickém zařízení. Lustracemi v dostupných evidencích bylo dále prokázáno, že 31letý muž není v současné době držitelem řidičského průkazu s příslušným řidičským oprávněním pro osobní motorová vozidla a celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany příborských policistů a novojičínských kriminalistů pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky případně i přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Přibližně patnáct minut před dvaadvacátou hodinou večerní 8. května 2023 vykonávala policejní autohlídka z novojičínského Obvodního oddělení dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu na ulici Revoluční v Novém Jičíně, přičemž stavěla a kontrolovala řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Škoda Octavia, a to 28letého muže z Bruntálska. Důslednými lustracemi v dostupných evidencích bylo zjištěno a prokázáno, že shora uvedený 28letý muž má v současné chvíli vysloven status neřidiče, poněvadž má rozhodnutími Okresního soudu v Praze 4 a Magistrátu města Opavy vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do poloviny července roku 2024. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Opava 11. května 2023

por. Bc. René Černohorský

komisař

Mobil:   +420 773 999 049 nebo +420 602 161 744

vytisknout  e-mailem