Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Informace z Opavska, Bruntálska a Novojičínska - 10. ledna 2020

Zprávy z Opavska (2x), z Bruntálska (2x) a z Novojičínska (3x) - přehled kriminality a dopravní nehodovosti 

OPAVSKO:

Opavští policisté prověřují výtržnictví v kateřinském supermarketu

Policisté z opavského Obvodního oddělení v těchto dnech zahájili úkony trestního řízení pro důvodné podezření ze spáchání přečinu výtržnictví, kterého se měl dopustit 31letý místní muž tím, že přibližně čtyřicet minut po osmnácté hodině podvečerní 9. ledna 2020 v prodejně supermarketu na ulici Na Pastvisku v Opavě-Kateřinkách, v silně podnapilém stavu (orientační dechová zkouška u něj prokázala hodnotu 2,4 promile alkoholu v dechu), slovně a poté i fyzicky napadl 59letého muže z Ostravy. Na poškozeného muže plival a udeřil jej dlaní do obličeje, obdobně chtěl napadnout i dalšího přítomného 52letého muže z Opavy, což se mu již nepodařilo. Chvíli po tomto jeho protiprávním jednání byl zadržen přivolanou službu konající policejní hlídkou a zakročující policisté následně rozhodli o umístění podezřelého muže na protialkoholní záchytné stanici v Opavě k vystřízlivění. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany opavských policistů a kriminalistů, přičemž se zjišťují i důvody, motivy a pohnutky v chování a v jednání 31letého podezřelého muže.

Objasnění případu krádeže zboží v opavském supermarketu

V těchto dnech policisté z opavského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu krádeže místnímu 29letému muži, neboť tento okolo deváté hodiny dopolední 9. ledna letošního roku odcizil v supermarketu na ulici Holasické v Opavě-Kateřinkách volně vystavené zboží v hodnotě 110 korun. Jak bylo přivolanou zakročující policejní hlídkou zjištěno, tak 29letý muž si grilované kuře uschoval do své tašky a při průchodu přes pokladní zónu bez úhrady tohoto zboží byl zadržen všímavými pracovníky prodejny. Lustracemi v dostupných evidencích bylo dále prokázáno, že se u něj jedná o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudkem Okresního soudu v Opavě k podmíněnému trestu odnětí svobody o výměře čtyř měsíců, se zkušební dobou do dubna roku 2021. Jeho případná obdobná trestná činnost majetkového charakteru je nadále v prověřování ze strany opavských policistů a kriminalistů.

BRUNTÁLSKO:

Krádež dodávkového automobilu značky VW Transportér v obci Václavov

V blíže neustanovené době od dvacáté hodiny večerní 8. ledna do šesté hodiny ranní 9. ledna letošního roku doposud neznámý pachatel odcizil od jednoho z rodinných domů v obci Václavov u Bruntálu zde zaparkované dodávkové motorové vozidlo tovární značky VW Transportér šedé barvy, roku výroby 2007, registrační značky 9T6 6945. Automobil byl ve standardní výbavě s autorádiem značky Pioneer, se zimními pneumatikami, v nádrži bylo přibližně 60 litrů motorové nafty, stav tachometru byl okolo 350.000 km a ve voze se nacházely všechny předepsané doklady. Poškozenému místnímu majiteli tak byla způsobena celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 200 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Bruntále v úzké spolupráci s bruntálskými kriminalisty, po odcizeném automobilu je vyhlášeno celostátní pátrání a jakékoli informace k osobě pachatele či k nálezu vozidla je možné kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na bruntálské policejní číslo 974 731 651 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

Dopravní nehoda řidičky osobního automobilu s mladistvou chodkyní v Krnově

V sedmnáct hodin odpoledne 9. ledna 2020 řídila po ulici Revoluční v Krnově místní 55letá žena své osobní motorové vozidlo tovární značky Nissan Qashqai, přičemž jí bezprostředně do jízdní dráhy vběhla z pravého chodníku 16letá dívka z Krnova. Řidička již nedokázala na vzniklou situaci včas zareagovat a došlo tak ke střetu přední části pravého boku automobilu s tělem mladistvé, která přes kapotu vozu upadla na vozovku. Při tomto utrpěla zranění lehčího charakteru s nutností lékařského vyšetření a ošetření v krnovské nemocnici. Jak bylo policisty na místě zjištěno, tak mladistvá 16letá dívka byla oblečena v tmavém oblečení bez reflexních prvků a v uších měla sluchátka s puštěnou hudbou. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo, celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 5 tisíc korun, orientační dechové zkoušky vyzněly u všech účastníků kolizní situace v dopravě negativně a celá záležitost je nadále v prošetřování a v prověřování ze strany policistů Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Bruntále.

NOVOJIČÍNSKO:

Vloupání do osobního automobilu na ulici Školní v Kopřivnici

V přesně neustanovené době mezi osmnáctou hodinou podvečerní 8. ledna a šestou hodinou ranní následujícího dne letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na parkovišti u restaurace na ulici Školní v Kopřivnici přečin krádeže a přečin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku tím, že se vloupal do zde zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Fiat Scudo. Z něj pak odcizil alkotester, dioptrické brýle, pánskou zimní bundu, elektrickou frézu a rozbrušovačku značky Bosch, laser značky Hilti, různé písemnosti, razítko, osobní doklady a platební kartu, čímž poškozenému 47letému muži z Frýdeckomístecka byla způsobena celková hmotná škoda na majetku ve výši téměř 42 tisíc korun. Toto protiprávní jednání majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Kopřivnici a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených věcí lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na kopřivnické policejní číslo 974 735 731.

Dopravní nehoda silně podnapilé řidičky osobního automobilu v Šenově u Nového Jičína

Chvíli po deváté hodině ranní 9. ledna 2020 řídila 36letá žena z Nového Jičína po ulici Dukelské v obci Šenov u Nového Jičína, a to ve směru na Kunín, své osobní motorové vozidlo tovární značky Ford Focus, přičemž neměla dostatečný odstup za před ním jedoucím osobním motorovým vozidlem tovární značky Ford Galaxy a když jeho 68letý řidič z Novojičínska zastavil v koloně před ním již stojích vozidel, tak do něj zezadu narazila. Ke zranění žádné ze zúčastněných osob nedošlo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 11 tisíc korun. Orientační dechová zkouška vyzněla u shora uvedeného řidiče negativně, pozitivní však bylo odborné měření dechovými zkouškami u výše jmenované ženy. U ní policisté prokázali hodnoty téměř 2,6 promile alkoholu v dechu. Na místě jí byl zadržen řidičský průkaz, bylo jí zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a již nyní je důvodně podezřelá z naplnění skutkové podstaty přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Objasnění krádeží pohonných hmot na Novojičínsku i v Ústí nad Labem

V těchto dnech policisté z Obvodního oddělení v Novém Jičíně ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu krádeže 25letému místnímu muži, neboť tento na přelomu loňského a letošního roku v několika případech odcizil pohonné hmoty na čerpacích stanicích v okrese Nový Jičín a v Ústí nad Labem.

Jak bylo dosavadním prověřováním zjištěno, tak například okolo půl deváté dopoledne 12. prosince 2019 na benzínové čerpací stanici v Kuníně natankoval do osobního motorového vozidla tovární značky Mercedes Benz pohonné hmoty v hodnotě 1.100 korun, přičemž při placení platební kartou mu tato transakce byla zamítnuta z důvodu nedostatku finančních prostředků na jeho účtu a odebranou motorovou naftu tak neuhradil. Dohodl se však s obsluhou čerpací stanice, že útratu přijede zaplatit ještě téhož dne a jako zástavu zde ponechal svou látkovou bundu bez hodnoty. Shora jmenovaný muž však již na tuto benzínovou čerpací stanici nepřijel a natankované pohonné hmoty v hodnotě přes tisíc korun neuhradil.

Obdobně se zachoval i po natankování motorové nafty na benzínové čerpací stanici na ulici Božtěšické v Ústí nad Labem, a to ve večerních hodinách 22. prosince 2019, kdy natankoval do svého automobilu naftu opět za částku přes tisíc korun a nechal si zaúčtovat i koupené cigarety. Po neprovedené transakci z jeho platební karty i zde obsluze uvedl, že druhý den přijede a vše uhradí, přičemž jako zástavu zanechal vypnutý mobilní telefon značky iPhone. Později bylo zjištěno, že se však jedná pouze o maketu telefonního přístroje a do současné doby natankované pohonné hmoty a vyžádané cigarety nezaplatil.

Své protiprávní jednání majetkového charakteru stejným způsobem učinil i chvíli po třinácté hodině odpolední 25. prosince loňského roku v Šenově u Nového Jičíně se škodou ve výši bezmála 1.300 korun, dále patnáct minut po poledni 29. prosince loňského roku na benzínové čerpací stanici na ulici Obránců Míru v Kopřivnici se škodou 1.500 korun a také v dopoledních hodinách 1. ledna letošního roku v Novém Jičíně, v části Loučka se škodou ve výši 750 korun.

Jelikož se u všech výše uvedených případů podezřelého jednání a chování jedná o pokračující delikt se způsobenou škodou ve výši přes 5 tisíc korun, byly tyto skutky sloučeny a celá záležitost tak byla z jednotlivých přestupků proti majetku překvalifikována na přečin krádeže. Případná další trestná činnost stejného charakteru je nadále prověřována ze strany novojičínských policistů a kriminalistů.

Opava 10. ledna 2020

por. Bc. René Černohorský

komisař

Mobil:   +420 773 999 049 nebo +420 602 161 744

vytisknout  e-mailem