Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Informace z Opavska, Bruntálska a Novojičínska - 1. března 2023

Zprávy z ÚO Opava (2), ÚO Bruntál (2) a ÚO Nový Jičín (2) - přehled kriminality a dopravní nehodovosti 

OPAVSKO:

Dva případy krádeží v obci Bohuslavice prověřují hlučínští policisté a opavští kriminalisté

V těchto dnech policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně intenzivně prověřují dva případy, které se staly téměř ve stejné době a na stejném místě, a to v obci Bohuslavice.

Jak bylo dosavadními prvotními procesními úkony zjištěno a prokázáno, tak v blíže neustanovené době mezi devatenáctou hodinou podvečerní 24. února a dvanáctou hodinou polední 25. února 2023 doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Opavské v Bohuslavicích přečin krádeže tím, že od jednoho z rodinných domů odcizil zde odstavený jednonápravový přívěsný vozík za motorová vozidla značky Agados Delta šedé barvy, roku výroby 2020, registrační značky 1TV 5068 s plachtovou nadstavbou modré barvy, čímž vznikla poškozené místní právnické osobě celková hmotná škoda na majetku ve výši 130 tisíc korun.

Mezi dvaadvacátou hodinou večerní 24. února a sedmou hodinou ranní 25. února tohoto roku doposud neznámá osoba neoprávněně vstoupila do areálu fotbalového hřiště SK Bohuslavice na ulici Opavské, kdy se po násilném odstranění visacího zámku vrat vloupala do přilehlé garáže a odcizila zahradní techniku (žací traktor značky John Deer 700 zelenožluté barvy, křovinořez, štípačku na dříví značky Levita) a plastový kanystr s dvaceti litry benzínu, čímž místní poškozené organizaci vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 51 tisíc korun.

Zda oba případy protiprávního jednání a chování majetkového charakteru spolu souvisejí a osobou pachatele je jedna a tatáž osoba či osoby je předmětem dalšího prověřování a dokazování ze strany hlučínských policistů v úzké spolupráci s opavskými kriminalisty. Jakékoli informace, které by vedly k řádnému objasnění této trestné činnosti, jakož i k nálezu odcizených věcí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na hlučínské policejní číslo 974 737 701 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

Objasnění krádeže zboží v opavské prodejně na ulici Zámecký okruh

V těchto dnech policisté z opavského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže 30letému místnímu muži, neboť tento podle všech doposud zjištěných skutečností pár minut před šestnáctou hodinou odpolední 28. února tohoto roku odcizil v prodejně se smíšeným zbožím na ulici Zámecký okruh v Opavě volně vystavené zboží v celkové hodnotě téměř 1.100 korun. Shora uvedený muž z prodejních regálů vzal třináct kusů tuňákových konzerv, které si uschoval pod své svrchní oblečení a bez úhrady prošel pokladní zónou. Za ní byl zadržen všímavými pracovníky provozovny až do příjezdu přivolané službu konající opavské policejní autohlídky. Následnou lustrací v dostupných evidencích bylo prokázáno, že se u 30letého muže jedná o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudkem Okresního soudu v Opavě pro majetkovou trestnou činnost k souhrnnému nepodmíněnému trestu odnětí svobody v délce trvání deseti měsíců, který vykonal v září roku 2020. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany opavských policistů a kriminalistů.

BRUNTÁLSKO:

Dopravní nehody na Bruntálsku

Patnáct minut po sedmé hodině ranní 28. února 2023 řídil po ulici Opavské v Krnově místní 29letý muž osobní motorové vozidlo tovární značky Jeep Grand Cherokee, kdy při vyjíždění z kruhového objezdu s největší pravděpodobností zcela přehlédl po zdejším přechodu pro chodce jdoucí 67letou ženu z Krnova a přední části automobilu narazil do jejího boku těla. Po střetu chodkyně upadla na vozovku a bylo jí způsobeno zranění s nutností lékařského vyšetření a ošetření v krnovském nemocničním zařízení. Podle prvotních informací a prováděným šetřením bylo zjištěno, že řidič neměl řádně očištěné přední sklo automobilu od vzniklé noční námrazy. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo, orientační dechové zkoušky vyzněly u obou účastníků kolizní situace v dopravě negativně a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 10 tisíc korun.

Okolo jedenácté hodiny dopolední 28. února 2023 řídila 66letá žena ze Šumperska osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Yeti po ulici Opavské v Rýmařově, a to ve směru k okresu Šumperk, přičemž při průjezdu pravotočivou zatáčkou a s největší pravděpodobností vlivem mikro spánku přejela do protisměrného jízdního pruhu, vjela za levý okraj komunikace a zde narazila do dopravní značky a do dřevěného oplocení zdejšího rodinného domu. Ke zranění žádné z osob nedošlo, orientační dechová zkouška vyzněla u výše uvedené řidičky negativně a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 170 tisíc korun.

Oba výše uvedené případy jsou nadále v prošetřování ze strany policistů Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Bruntále.

Případ podvodného jednání prostřednictvím internetové sítě na Bruntálsku

Na základě oznámení 66leté ženy z Bruntálska policisté z Obvodního oddělení v Bruntále v těchto dnech zahájili úkony trestního řízení ve věci přečinu podvodu a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, kterých se dopustil doposud neznámý pachatel z blíže neustanoveného místa.

Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno a prokázáno, tak byla v dopoledních hodinách 27. února letošního roku shora uvedená žena oslovena prostřednictvím jejího mobilního telefonu a chatové aplikace WhatsApp ze strany jí neznámé osoby s tím, že má zájem o koupi zimní bundy, kterou 66letá žena nabízela za částku 600 korun v inzerátu na jednom z internetových prodejních portálů. Při vzájemné komunikaci se poškozená žena dohodla s jí neznámou osobou (s největší pravděpodobností ženou) na daném odkupu, přičemž jí byl zaslán odkaz na stránky zásilkové služby, kde vyplnila požadované údaje i s potvrzením své bankovní identity včetně jména, přístupového hesla a kódu ke svému bankovnímu účtu a následně zjistila, že místo připsání finanční částky na její účet u ní byly v internetovém bankovnictví provedeny v několika případech neoprávněné a svévolné transakce na jiný jí neznámý bankovní účet, při kterých jí byly odcizeny finanční prostředky ve výši 99 tisíc korun. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany bruntálských policistů a kriminalistů.

NOVOJIČÍNSKO:

Silniční kontrola řidiče osobního automobilu pod vlivem alkoholu v Novém Jičíně

Pár minut po čtrnácté hodině odpolední 28. února 2023 službu konající policejní autohlídka z Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně prováděla dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu na ulici Sokolovské v Novém Jičíně, přičemž stavěla a kontrolovala řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Hyundai i30, jedoucího ve směru od obce Bludovice na obec Kunín, a to 36letého muže z Opavska. Odborným měřením dechovými zkouškami bylo zjištěno, že shora uvedený řidič řídí automobil po předchozím požití alkoholických nápojů, kdy mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami okolo 1,9 promile alkoholu v dechu. Výše jmenovaný muž s naměřenými hodnotami souhlasil, předchozí požití alkoholu před jízdou plně doznal, o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) nepožádal, na místě mu byl zadržen jeho řidičský průkaz a bylo mu zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a opatření. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Žádost o svědecké informace k dopravní nehodě ze dne 24. února 2023 u Hladkých Životic

V těchto dnech policejní inspektor Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně nprap. Jan Vavroš nadále intenzivně prošetřuje a prověřuje kolizní situaci v dopravě, která se stala pár minut před osmnáctou hodinou podvečerní dne 24. února 2023 v katastru obce Hladké Životice.

Jak bylo doposud zjištěno a prokázáno, tak 22letý muž z Novojičínska řídil v katastru obce Hladké Životice osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Octavia po silnici číslo I/57 ve směru jízdy od Fulneku na Nový Jičín, přičemž na přímém a přehledném úseku silnice lemující z obou stran vzrostlý lesní porost s největší pravděpodobností přehlédl u pravého okraje vozovky jdoucího 38letého muže, kterého srazil pravým bokem automobilu. Při střetu došlo ke zranění chodce s nutností jeho lékařského vyšetření a ošetření ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě a k celkové hmotné škodě na majetku ve výši 50 tisíc korun. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo a orientační dechová zkouška vyzněla u řidiče vozu negativně. Stejné odborné měření dechovými zkouškami však prokázalo předchozí požití alkoholických nápojů u 38letého muže, kterému byla naměřena pozitivní hodnota s výsledkem 2,25 promile alkoholu v dechu. Dále bylo zjištěno, že chodec neměl za snížené viditelnosti a mimo zastavěnou a osvětlenou oblast na svém oblečení nebo na sobě bezpečnostní reflexní prvky. Pro řádné zadokumentování spisového materiálu jsou velmi důležitá další svědectví případných účastníků silničního provozu, kteří projížděli uvedeným úsekem a mohli zaregistrovat jednání a chování daného chodce v silničním provozu. Vhodné jsou případně i kamerové záznamy z okolo projíždějících motorových vozidel. Tyto informace lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na novojičínská dopravní policejní čísla 974 735 580 nebo 974 735 251 případně kdykoli na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158. Za poskytnutí kladných poznatků policisté děkují.

Opava 1. března 2023

por. Bc. René Černohorský

komisař

Mobil:   +420 773 999 049 nebo +420 602 161 744

vytisknout  e-mailem