Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Informace z Opavska a Novojičínska - 8. dubna 2022

Zprávy z ÚO Opava (1) a ÚO Nový Jičín (2) - přehled kriminality a dopravní nehodovosti 

OPAVSKO:

Objasnění případů krádeží pohonných hmot na Hlučínsku

V uplynulých dnech komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Opavě zahájil trestní stíhání 31letého muže z Opavska pro spáchání přečinu krádeže a pro spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním ze strany hlučínských policistů a opavských kriminalistů zjištěno, tak shora uvedený obviněný muž nejméně ve 4 případech zcizoval motorovou naftu, a to z motorových vozidel a pracovních strojů, které byly zaparkovány a odstaveny na různých místech opavského okresu.

Tak například začátkem ledna letošního roku na ulici Opavské v Bohuslavicích za pomocí šroubováku vypáčil víčka dvou palivových nádrží na zde zaparkovaném nákladním motorovém vozidle tovární značky Volvo a z něj za pomocí hadičky do přinesených kanystrů odčerpal a takto odcizil 200 litrů motorové nafty.

V polovině února tohoto roku vypáčil víčko nádrže u pásového bagru značky Volvo, který byl zaparkován na travnaté ploše u rybníku v obci Závada, v části U Kaménky, ze kterého odčerpal a odcizil rovněž 200 litrů motorové nafty. Na stejném místě, ve stejné době a stejným způsobem odcizil pohonné hmoty i ze zde odstavených nákladních automobilů továrních značek Renault Kerax a Tatra 815 o celkovém množství 300 litrů.

Počátkem března 2022 se obdobného protiprávního jednání majetkového charakteru dopustil na ulici U Rybníku v obci Píšť, kdy po vypáčení víčka nádrže u zde zaparkovaného nákladního motorového vozidla tovární značky Tatra odčerpal a odcizil 160 litrů motorové nafty.

Na stejném místě, tedy v obci Píšť, se v polovině března letošního roku vloupal i do palivové nádrže dalšího zde odstaveného nákladního automobilu značky Tatra 815 a odcizil 100 litrů motorové nafty.

Odcizením nejméně 960 litrů pohonných hmot a poškozením zařízení motorových vozidel a pracovních strojů vznikla několika fyzickým či právnickým osobám celková hmotná škoda na majetku ve výši bezmála 50 tisíc korun.

Lustracemi v dostupných evidencích bylo dále prokázáno, že se u výše jmenovaného 31letého muže jedná o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudky Okresního soudu v Opavě, Okresního soudu v Ostravě a Krajského soudu v Ostravě pro obdobnou majetkovou trestnou činnost k souhrnnému nepodmíněnému trestu odnětí svobody o výměře dvou let s podmínečným propuštěním a se zkušební dobou do srpna roku 2023. Rovněž bylo zjištěno, že tento obviněný muž má v současné chvíli vysloven status neřidiče, přičemž minimálně v nočních hodinách 21. března 2022 řídil v obci Píšť na Opavsku osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Fabia combi. Opatřením Okresního soudu v Opavě mu byl přitom vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel až do roku 2026. Celá záležitost je nadále v intenzivním vyšetřování ze strany opavských policistů a kriminalistů.

NOVOJIČÍNSKO:

Objasnění krádeže jízdního kola z chodby novojičínského bytového domu

V těchto dnech policisté z novojičínského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže 28letému místnímu muži, neboť tento podle všech doposud zjištěných skutečností okolo šestnácté hodiny odpolední 31. března 2022 neoprávněně vstoupil na chodbu jednoho z bytových domů na ulici Hřbitovní v Novém Jičíně a zde odcizil volně odstavené a řádně neuzamčené pánské horské jízdní kolo. Poškozenému 32letému muži z Nového Jičína tak byla způsobena celková hmotná škoda na majetku ve výši 10 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru objasnili novojičínští policisté na základě místní a osobní znalosti prostředí, osob a dané problematiky majetkové trestné činnosti. Shora uvedený 28letý muž se ke svému protiprávnímu jednání plně doznal a vše je nadále v prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů.

Krádež dřevní hmoty z lesního porostu u obce Vlčnov na Novojičínsku

V blíže neustanovené době od začátku letošního roku do 7. dubna 2022 doposud neznámý pachatel spáchal v lesním porostu na katastru obce Vlčnov u Starého Jičína přečin krádeže tím, že pokácel a odcizil nejméně 7 kusů vzrostlých stromů (jasany ztepilé) o množství 13 m3 dřevní hmoty, čímž poškozené právnické osobě z Novojičínska vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši přibližně 25 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Novém Jičíně a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu předmětné dřevní hmoty, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na novojičínské policejní číslo 974 735 651.

Opava 8. dubna 2022

por. Bc. René Černohorský

komisař

Mobil:   +420 773 999 049 nebo +420 602 161 744

vytisknout  e-mailem