Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Informace z Opavska - 30. listopadu 2017

Opava - Krádeže v prodejnách a preventivní akce moravskoslezských policistů „KDO S KOHO“ 

Krádeže v prodejnách a preventivní akce moravskoslezských policistů „KDO S KOHO“

V rámci blížících se Vánoc spojených s koncem roku 2017 a hlavně v období předvánočního nákupního shonu se i policisté a kriminalisté Územního odboru Policie České republiky v Opavě zapojili a budou se i nadále zapojovat do preventivní akce s názvem „KDO S KOHO“.

Tento projekt moravskoslezských policistů byl na teritoriu opavského okresu v těchto dnech realizován v supermarketu na ulici Krnovské v Opavě, městské části Jaktař, a to v odpoledních hodinách 24. listopadu 2017, tedy symbolicky přesně měsíc před Štědrým dnem. Komisař oddělení tisku a prevence v úzké spolupráci s policisty z opavského Obvodního oddělení oslovil během dvou a půl hodin preventivní činnosti na tři desítky zákazníků přímo v prodejně, ale rovněž i na parkovišti marketu při jejich parkování automobilů či při nakládání nakoupeného zboží. 

Ač policisté a kriminalisté neustále nabádají širokou veřejnost na svou obezřetnost při nakupování, přesto čas od času dochází ke krádežím osobních věcí, dokladů, finančních hotovostí, platebních karet, tašek, aktovek, batohů a svrchního ošacení. Tyto a další cennosti nezřídka bývají volně odložené v nákupních vozících, jsou na viditelných místech v zaparkovaných automobilech, uzamčených ale i řádně nezajištěných. Kromě této trestné činnosti mající znaky přečinu krádeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku dochází v prodejnách i k dalšímu protiprávnímu jednání, které lze rovněž kvalifikovat jako přečin krádeže nebo jako přestupek proti majetku. Na tomto posouzení závisí nejen cena odcizeného zboží, ale například i minulost osoby pachatele, zda se u něj jedná o opakované jednání (přečin krádeže) a tudíž o recidivu.

„Krádež věcí z nákupního vozíku patří k nejčastějším způsobům krádeží. Stačí k ní jen malý okamžik nepozornosti!“

„Krádež věcí z prostoru řidiče či spolujezdce v době, kdy ukládáte nákup do kufru Vašeho vozu, je velmi častá!“

„V prostředcích hromadné dopravy se koncentruje větší množství lidí v malém prostoru, tohoto umí kapsáři obratně zneužívat!“

V těchto dnech policejní komisař oddělení obecné kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Opavě zahájil trestní stíhání 30letého muže z Opavska jako obviněného ze spáchání minimálně dvojnásobného přečinu krádeže tím, že v dopoledních hodinách ve dnech 23. září a 24. listopadu letošního roku zcizoval v prodejnách volně vystavené zboží. V prvním případě v supermarketu na ulici Holasické v Opavě-Kateřinkách odcizil tři kusy deodorantů a tři kusy tělových mlék v celkové hodnotě 700 korun. Druhý skutek provedl v prodejně na ulici Antonína Vaška v obci Háj ve Slezsku, kde odcizil pět kusů másel v hodnotě 285 korun. V obou případech byl následně bez úhrady zboží zadržen při odchodu za pokladnami pracovníky bezpečnostních ochranných služeb prodejen a poté byl předán přivolaným policistům. Lustracemi v dostupných evidencích bylo zjištěno, že se u něj jedná o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán Okresním soudem v Opavě pro přečin krádeže a byl mu uložen nepodmíněný souhrnný trest odnětí svobody v délce trvání dvaadvaceti měsíců.

Dalších dvou obdobných případů se dopustil 48letý muž z Opavska, který odcizil zboží v dopoledních hodinách 25. a 27. listopadu 2017. Dvě láhve alkoholu v hodnotě 200 korun odcizil v supermarketu na ulici Těšínské v Opavě a v marketu na opavské ulici Rybářské odcizil láhev vína v ceně 100 korun. I u něj se jedná o recidivu, poněvadž se uvedeného jednání dopustil i přesto, že byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen rozsudkem Okresního soudu v Opavě pro přečin krádeže a byl mu uložen trest obecně prospěšných prací v délce 150 hodin, které do současné doby nevykonal.

Stejného přečinu krádeže ve formě recidivy se dopustil také 29letý muž z Opavy tím, že v podvečerních hodinách 26. listopadu tohoto roku odcizil v jenom ze supermarketů na ulici Olomoucké v Opavě zboží v hodnotě téměř 3 200 korun. Volně vystavené zboží si postupně naskládal do nákupního košíku, který prostrčil přes turnikety a bez úhrady různých druhů a množství kosmetiky, alkoholu, konzerv, brambor, masných výrobků a moučníku se snažil s odcizenými věcmi odejít. Při východu byl zadržen pracovníkem bezpečnostní ochranné služby prodejny a následně byl předán přivolané opavské policejní hlídce. Výše uvedený muž si tak přisvojil cizí věc tím, že se jí zmocnil a byl za takový čin v posledních třech letech potrestán rozsudky Okresního soudu v Opavě a odvolacího Krajského soudu v Ostravě, a to k nepodmíněnému trestu odnětím svobody v délce trvání 42 měsíců, přičemž byl podmíněně propuštěn na svobodu a byla mu stanovena zkušební doba do konce listopadu letošního roku.

Případná další trestná činnost výše jmenovaných mužů je předmětem dalšího prověřování a vyšetřování ze strany opavských policistů a kriminalistů. Eliminovat zmiňovanou trestnou činnost majetkového charakteru či protiprávní jednání mající znaky přestupku proti majetku policistům pomáhají strážníci městských policií a hlavně pracovníci bezpečnostních ochranných služeb prodejen i samotní zaměstnanci obchodů a marketů. Prosím, nebuďte lhostejní ani Vy, široká veřejnosti a svým svědectvím či poukázáním na osoby pachatelů zabraňte tomuto nešvaru a krádežím. A Vy, majitelé nákupních prostor, oznamujte všechny případy i drobných krádeží!

Opava 30. listopadu 2017

por. Bc. René Černohorský

komisař

Tel.:      +420 974 737 209

Mobil:   +420 602 161 744

+420 773 999 049

E-mail:  rene.cernohorsky@pcr.cz

krpt.op.tisk@pcr.cz

Intranet:rene.cernohorsky@pcr.cz

www.policie.cz

KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE

kancelář ředitele krajského ředitelství

oddělení tisku a prevence

Hrnčířská 22

746 25 Opava

vytisknout  e-mailem