Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Informace z Moravskoslezského kraje - 8. března 2022

Zpráva z PČR Msk Ostrava ohledně dopravně bezpečnostní akce 

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ:

Policisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje se v průběhu uplynulého týdne, přesněji od úterý 1. března do soboty 5. března letošního roku, zapojili do vyhlášené dopravně bezpečnostní akce, která byla primárně zaměřená na dodržování vybraných ustanovení týkajících se způsobu jízdy řidičů a chůze osob v souvislosti se železničními přejezdy. V dané záležitosti se tedy jednalo o dohled na bezpečnost a plynulost silničního provozu a chování řidičů motorových vozidel (případně i motocyklistů a cyklistů) při přejíždění železničních přejezdů a u chodců na přecházení železničních kolejí a kolejiště.

Celého opatření se v uvedené době zúčastnilo přes 50 policistů z jednotlivých dopravních inspektorátů v rámci moravskoslezského krajského ředitelství Policie České republiky Ostrava.

Při dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu bylo zastaveno a zkontrolováno 208 účastníků silničního provozu, přičemž bylo zjištěno 71 dopravních přestupků. V příkazním řízení (blokovou pokutou) na místě bylo vyřešeno 70 případů porušení zákona a 1 skutek byl oznámen příslušnému správnímu orgánu k dalšímu projednání a opatření.

Zjištěno a prokázáno tak bylo celkem 33 dopravních přestupků na železničních přejezdech, přičemž 15x to byla rychlost jízdy řidičů motorových vozidel přes železniční přejezd a 18x nerespektování dopravního značení „Stůj, dej přednost v jízdě na železničním přejezdu“. Policisté kontrolovali i vzájemné předjíždění účastníků silničního provozu před nebo na železničním přejezdu, otáčení a couvání před nebo na železničních přejezdech, zastavení a stání v tomto prostoru a případné porušení, kdy řidič nebo chodec nesmí vjíždět či vstoupit na železniční přejezd. Tyto záležitosti byly bez zjištěného pochybení ze strany řidičů i chodců.

Ač byla celá dopravně bezpečnostní akce převážně zaměřena na konkrétní situace před nebo na železničních přejezdech, přesto službu konající policejní hlídky a výše uvedení zakročující policisté kontrolovali i další možná protiprávní jednání a chování v silničním provozu. Tak například dalších 22 řidičů motorových vozidel překročilo v určitém místě či v úseku stanovenou nejvyšší povolenou rychlost, 11 řidičů porušilo silniční zákon držením telefonu nebo jiného hovorového či záznamového zařízení při řízení, 4 automobily měly nevyhovující technický stav a 1 osoba nepoužila při jízdě zákonem stanovené bezpečnostní pásy či zádržné systémy.

Obdobné dopravně bezpečnostní akce preventivního i represivního charakteru budou následovat i v dalších dnech, týdnech a měsících letošního roku, a to v rámci celorepublikových a celokrajských vyhlášených opatření. Bezpečnost a plynulost silničního provozu budou policisté sledovat i dalšími připravovanými akcemi na teritoriích jednotlivých územních odborů v Bruntále, Frýdku-Místku, Karviné, Novém Jičíně, Opavě a Ostravě.

Opava 8. března 2022

por. Bc. René Černohorský

komisař

Mobil:   +420 773 999 049 nebo +420 602 161 744

vytisknout  e-mailem