Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Informace z Moravskoslezského kraje - 27. července 2020

Zpráva z KŘP Msk Ostrava - dopravně bezpečnostní akce 

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ:

V rámci preventivních opatření k zajištění bezpečnosti a plynulosti silničního provozu proběhla ve dnech 25. - 26. července 2020 na teritoriu Moravskoslezského kraje mezinárodní dopravně bezpečnostní akce, která byla převážně zaměřena na dodržování povinností pro silniční dopravu spojenou s přepravou osob (autobusy a autokary) a dále na dodržování povinností pro silniční nákladní dopravu, na důkladnou kontrolu technického stavu vozidel, na nedovolenou manipulaci s kontrolními zařízeními (tachografy) a s paměťovými kartami a na další okolnosti vyplývající z provozu na pozemních komunikacích.

V průběhu uplynulých dvou víkendových dnů se celé této předem připravované akce zúčastnilo 46 policistů z dopravní policie, tedy z jednotlivých dopravních inspektorátů Krajského ředitelství Policie Moravskoslezského kraje.

Při dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu bylo zastaveno a zkontrolováno 240 účastníků silničního provozu (řidičů osobních automobilů, motocyklů, nákladních motorových vozidel a souprav, autobusů i jízdních kol), přičemž bylo zjištěno 75 dopravních přestupků. Blokovou pokutou na místě bylo vyřešeno 64 případů porušení zákona a 11 skutků bylo oznámeno příslušnému správnímu orgánu k dalšímu projednání a opatření.

Službu konající policisté zastavili celkem 9 řidičů autobusové dopravy a 108 řidičů nákladních motorových vozidel či souprav, a to z České republiky, ze zemí Evropské unie i z tak zvaných třetích zemí. Prováděné kontroly byly následně zaměřeny na technický stav dopravních prostředků, na převážený náklad, na používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů, na případné porušení v oblasti sociálních předpisů (tachograf, paměťové karty, odpočinek, bezpečnostní přestávky…), na povinné dokumenty k řízení a k provozu vozidel a na možné požívání alkoholických nápojů či jiných návykových látek před jízdou nebo během řízení.

Autobusová přeprava byla zcela bez závad, u nákladní dopravy bylo zjištěno celkem 26 případů porušení zákona. Zde se jednalo hlavně o nevyhovující technický stav tažného nebo přípojného vozidla, tedy soupravy (7x), o nesprávné používání tachografu (6x), o porušení doby řízení, odpočinku a bezpečnostní přestávky (4x), o překročení povolené/dovolené rychlosti (4x) a byly zjištěny i různé nedostatky v dokumentech řidiče, vozidla či dopravce. U jednoho řidiče nákladního automobilu byla zjištěna i přítomnost alkoholických nápojů v jeho dechu (viz. níže).

Pár minut po sedmnácté hodině odpolední 26. července 2020 policejní hlídka z frýdeckomísteckého Dopravního inspektorátu stavěla a kontrolovala na ulici Příborské ve Frýdku-Místku řidiče nákladního motorového vozidla tovární značky Schwarzmüller, a to 50letého místního muže, který jel po silnici D48 ve směru na Nový Jičín. Odborným měřením dechovými zkouškami u něj bylo prokázáno, že je pod vlivem alkoholických nápojů, poněvadž mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami okolo 1 promile alkoholu v dechu. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil a přiznal požití desetistupňového piva okolo polední doby téhož dne. Zakročující policisté výše uvedenému muži na místě zadrželi řidičský průkaz, zakázali mu řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí příslušného správního orgánu a celá záležitost je nadále v prošetřování a v prověřování.

Obdobné dopravně bezpečnostní akce preventivního i represivního charakteru budou následovat i v dalších dnech, týdnech a měsících letošního roku, a to v rámci celorepublikových a celokrajských vyhlášených opatření. Bezpečnost a plynulost silničního provozu budou policisté sledovat i dalšími připravovanými akcemi na teritoriích jednotlivých územních odborů v Bruntále, Frýdku-Místku, Karviné, Novém Jičíně, Opavě a Ostravě.

Opava 27. července 2020

por. Bc. René Černohorský

komisař

Mobil:   +420 773 999 049 nebo +420 602 161 744

vytisknout  e-mailem