Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Informace z Moravskoslezského kraje - 22. prosince 2021

Zpráva z Moravskoslezského kraje - výsledky dopravně bezpečnostní akce v kraji 

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ:

V průběhu úterního dne 21. prosince 2021 se policisté Krajského ředitelství Policie Moravskoslezského kraje zúčastnili plánované a předem připravované dopravně bezpečnostní akce, která byla převážně zaměřena na řidiče motorových i nemotorových vozidel v souvislosti s možným požíváním alkoholických nápojů a jiných návykových, omamných a psychotropních látek či jedů před jízdou nebo během řízení dopravního prostředku.

Větší přítomnost policistů velených do přímého výkonu služby byla včerejšího dne i velmi vhodná pro možnou okamžitou reakci v případech problémů nejen v dopravě, které by mohly vzniknout při působení silného sněžení, náledí a jiných obdobných povětrnostních podmínek na území nejen našeho kraje.

Celého opatření se zúčastnilo bezmála 300 policistů z dopravní i z pořádkové policie, tedy z jednotlivých dopravních inspektorátů, z obvodních oddělení i ze Speciální pořádkové jednotky v rámci moravskoslezského Krajského ředitelství Policie České republiky.

Při dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu bylo zastaveno a zkontrolováno 1.367 účastníků silničního provozu (řidiči dvoustopých či jednostopých motorových i nemotorových vozidel a chodci), přičemž bylo zjištěno 183 dopravních přestupků. Blokovou pokutou (příkazní řízení) na místě bylo vyřešeno 169 případů porušení zákona a 14 skutků bylo oznámeno příslušnému správnímu orgánu k dalšímu projednání a opatření.

Orientační dechové zkoušky či odborná měření dechovými zkouškami prokázaly přítomnost alkoholických nápojů v dechu u 7 účastníků silničního provozu - řidičů (7x přestupkové jednání, 1x přečin ohrožení pod vlivem návykové látky) a provedenými testy na možnou přítomnost jiných návykových látek v těle řidiče byly prokázány 3 případy.

Mezi hlavní přestupky při porušení silničního zákona patřilo držení telefonu nebo jiného hovorového či záznamového zařízení (28x), nevyhovující technický stav vozidla (21x), nepoužití bezpečnostních pásů (5x), překročení stanovené rychlosti jízdy (5x) a jízda vozidla v placeném úseku bez dálniční známky - poplatku (9x).

Obdobné dopravně bezpečnostní akce preventivního i represivního charakteru budou následovat i v dalších dnech, týdnech a měsících převážně již následujícího roku, a to v rámci celorepublikových a celokrajských vyhlášených opatření. Bezpečnost a plynulost silničního provozu budou policisté sledovat i dalšími připravovanými akcemi na teritoriích jednotlivých územních odborů v Bruntále, Frýdku-Místku, Karviné, Novém Jičíně, Opavě a Ostravě.

Opava 22. prosince 2021

por. Bc. René Černohorský

komisař

Mobil:   +420 773 999 049 nebo +420 602 161 744

vytisknout  e-mailem