Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Informace z Moravskoslezského kraje - 20. října 2020

Zpráva z KŘP Msk Ostrava ohledně dopravně bezpečnostní akce 

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ:

V rámci preventivních opatření k zajištění bezpečnosti a plynulosti silničního provozu proběhla ve dnech 14. - 16. října 2020 na teritoriu Moravskoslezského kraje mezinárodní dopravně bezpečnostní akce, která byla převážně zaměřena na dodržování povinností pro silniční osobní dopravu spojenou s přepravou osob (autobusy a autokary) a dále na dodržování povinností pro silniční nákladní dopravu spojenou s přepravou nebezpečných věcí, na důkladnou kontrolu technického stavu vozidel, na nedovolenou manipulaci s kontrolními zařízeními (tachografy) a s paměťovými kartami a na další okolnosti vyplývající z provozu na pozemních komunikacích.

V průběhu uvedených tří dnů se celé této předem připravované akce zúčastnilo 60 policistů z dopravní policie, tedy z jednotlivých dopravních inspektorátů Krajského ředitelství Policie Moravskoslezského kraje.

Při dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu bylo zastaveno a zkontrolováno 294 účastníků silničního provozu (řidičů osobních automobilů, motocyklů, nákladních motorových vozidel a souprav, autobusů i jízdních kol), přičemž bylo zjištěno 122 dopravních přestupků. Blokovou pokutou na místě bylo vyřešeno 105 případů porušení zákona a 17 skutků bylo oznámeno příslušnému správnímu orgánu k dalšímu projednání a opatření.

Službu konající policisté zastavili 1 řidiče autobusové dopravy a celkem 158 řidičů nákladních motorových vozidel či souprav, a to z České republiky, ze zemí Evropské unie i z tak zvaných třetích zemí. Prováděné kontroly byly následně zaměřeny na technický stav dopravních prostředků, na převážený náklad, na používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů, na případné porušení v oblasti sociálních předpisů (tachograf, paměťové karty, odpočinek, bezpečnostní přestávky…), na povinné dokumenty k řízení a k provozu vozidel a na možné požívání alkoholických nápojů či jiných návykových látek před jízdou nebo během řízení.

Autobusová přeprava byla zcela bez závad, u nákladní dopravy bylo zjištěno celkem 71 případů porušení zákona. Zde se jednalo hlavně o nevyhovující technický stav tažného nebo přípojného vozidla, tedy soupravy, o přetíženost či nesprávně zajištěný náklad (17x), o nesprávné používání tachografu (12x), o porušení doby řízení, odpočinku a bezpečnostní přestávky (4x), o překročení povolené/dovolené rychlosti (9x) a byly zjištěny i různé nedostatky v dokumentech řidiče, vozidla či dopravce (14x).

Obdobné dopravně bezpečnostní akce preventivního i represivního charakteru budou následovat i v dalších dnech, týdnech a měsících letošního roku, a to v rámci celorepublikových a celokrajských vyhlášených opatření. Bezpečnost a plynulost silničního provozu budou policisté sledovat i dalšími připravovanými akcemi na teritoriích jednotlivých územních odborů v Bruntále, Frýdku-Místku, Karviné, Novém Jičíně, Opavě a Ostravě.

Opava 20. října 2020

por. Bc. René Černohorský

komisař

Mobil:   +420 773 999 049 nebo +420 602 161 744

vytisknout  e-mailem