Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Informace se dosud nepotvrdily

LIBEREC – Liberečtí kriminalisté prověřovali možné indicie k osobě, která měla obtěžovat děti u jedné ze škol v Liberci. 

Od počátku minulého týdne kriminalisté velmi intenzivně prověřovali oznámení o muži, který se měl pohybovat v blízkosti jedné ze základních škol v Liberci. Neznámý muž měl oslovovat děti a zřejmě je i lákat do svého vozu.

Oznámení, ale i jen podezření z možné protiprávní činnosti, která jsou nebo můžou být páchána na dětech, jsou vždy ze strany policistů vnímána velmi silně. Ani toto oznámení liberečtí kriminalisté nepodcenili a okamžitě je začali prověřovat. V průběhu mnoha opatření, která zrealizovali však zjistili, že se oznámení nezakládalo na pravdě a dítko si příběh vymyslelo.

I přesto Krajské ředitelství policie Libereckého kraje neponechává nic náhodě a policisté spolu s kriminalisty i nadále provádějí důsledná prověřování všech možných indicií, které by byť i jen naznačovaly možné spojitosti se zmiňovaným, nepotvrzeným, případem. I nadále tak policisté kontrolují v rámci výkonu služby okolí školských zařízení.
V tomto případě však nezbývá než apelovat především na rodiče, aby svým ratolestem předložili, vysvětlili a seznámili je s obecnými zásadami bezpečnosti, zejména při styku s cizí osobou.

Na co si dát pozor?

Základy bezpečného chování dětí při kontaktu s cizí osobou

 • Nikam nechoď s neznámými lidmi.
 • Cizím lidem neotvírej dveře od domu ani bytu. Přesvědč se, že jsi dveře zavřel a zajistil.
 • Nikdy nesedej k cizím lidem do auta.
 • Od cizích lidí udržuj bezpečný odstup (tak, aby na tebe nedosáhli).
 • Od neznámých lidí si neber žádné jídlo ani pití.
 • Nepodlehni jakémukoli lákavému svodu, nabídce nebo snadnému zisku (hry, sladkosti, hračky, peníze, mobilní telefony, domácí mazlíčci, atd.)
 • Pohybuj se jen v místech, která jsou osvětlená a vyhrazená pro chodce. Nechoď do tmavých a neznámých uliček a prostor. Pohybuj se na cestě do i ze školy spolu s kamarády nebo v jejich blízkosti.
 • Rychle uteč do míst, kde je větší počet lidí. Požádej o pomoc.
 • Každé podezřelé chování či bližší kontakt s cizím člověkem oznam rodičům, učitelům nebo přímo Policii ČR – linka 158 je bezplatná.

  Školáci by měli při chůzi vždy sledovat zrakem i sluchem prostor a dění kolem sebe. Není vhodné si pouštět do uší naplno hudbu. V případě, že by neznámý člověk chtěl školáka někam odvléci, je dobré co nejhlasitěji volat o pomoc, kopat, bít kolem sebe rukama, škrábat, kousat a snažit se o útěk. 

  13. září 2019
  por. Bc. Vojtěch Robovský
  Oddělení tisku a prevence
  Liberec

vytisknout  e-mailem