Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Informace pro pozůstalé po obětech trestných činů

Jako pozůstalý po oběti trestného činu jste podle zákona č. 45/2013 Sb., o obětech trestných činů, považován/a za oběť trestného činu, můžete uplatňovat práva podle uvedeného zákona a žádat například odbornou pomoc či peněžitou pomoc. Za pozůstalého ve smyslu uvedeného zákona je považován ten, kdo je příbuzný v pokolení přímém, sourozenec, osvojenec, osvojitel, manžel nebo registrovaný partner nebo druh po oběti trestného činu.

Smrt blízké osoby je jednou z nejnáročnějších životních situací. Vyrovnávání se se ztrátou člověka, který přišel o život v souvislosti se spácháním trestného činu, je o to těžší, že je tato ztráta způsobena cizím zaviněním. Přichází náhle a neočekávaně. Pozůstalí po obětech mohou vykazovat velmi podobné stresové reakce, jako kdyby byli sami přeživšími účastníky trestného činu. Přestože prožívání zármutku a proces truchlení je dlouhodobou záležitostí, uvádíme několik rad odborníků, které Vám mohou v období intenzivního zármutku pomoci:
  • Zapojte se do přípravy pohřbu.
  • Věnujte pozornost pravidelné stravě a dostatečnému spánku.
  • Zachovejte, pokud možno, normální režim.
  • Posuďte svůj zdravotní stav, v případě potřeby vyhledejte lékaře.
  • Hovořte o zemřelé osobě.
  • Dovolte si truchlit.
  • Udělejte si čas na truchlení.
  • Dovolte si projevit své pocity (smutek, zlost…).
  • Nebojte se požádat o pomoc rodinu, přátele, sousedy nebo odborníky.
Dovolte druhým, aby vám pomáhali, nenechávejte vše jen na sobě. Často pomůže také sdílení svých prožitků s lidmi, kteří tuto situaci zažívají s vámi či podobnou situaci sami v minulosti zažili. Pro ty, kteří prožívají nejtěžší možnou ztrátu, totiž ztrátu dítěte, doporučujeme kontaktovat sdružení Dlouhá cesta – na jeho webových stránkách naleznete i další informace a příběhy podobně zasažených.

Období po smrti blízkého je o to těžší, že budete muset řešit některé organizační problémy. V počátku především přípravu pohřbu. Informace, které by Vám mohly pomoci, naleznete v přiložených dokumentech na této stránce a na stránkách "Desatero pro pozůstalé".

vytisknout  e-mailem