Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Zpravodajství v Ostravě

MŘ Ostrava - Opakované krádeže převážně v obchodech 

V těchto předvánočních dnech stále upozorňujeme na jednání nenechavců, kteří umí využít příležitosti a během okamžiku získat to, co jim nepatří.

Stejně tomu tak bylo v tomto případě. Ostravští policisté pátrali po muži, který měl v několika případech využít nepozornosti obsluhy v prodejnách, ze kterých následně odcizil zboží. Díky zajištěným kamerám, které následně policisté vyhodnotili, rychle zjistili totožnost možné podezřelé osoby. Na základě osobní znalosti věděli, že se jedná o 45letého muže, který má téměř 30 záznamu v rejstříku trestu a dále měl soudem uložen zákaz pobytu na území Statutárního města Ostravy. Poslední krádež se mu stala osudnou.

Na konci listopadu se vydal do nákupního centra, kde během zhruba jedné hodiny navštívil šest prodejen, ne však za účelem předvánočního nákupu, přesto měl „nákup“ za více jak 12.000 korun. V posledním obchodě si ho všimli zákazníci a na krádež upozornili obsluhu. Ta vše sdělila ochrance, která podezřelého už zadržela a na místo přivolala strážce zákona. Ti se při samotné prohlídce osoby nestačili divit. Odcizený sortiment byl opravdu různorodý. Mezi těmito věcmi byly jak vidličky, pletené rukavice, čokoládové výrobky, oblečení, ale také parfémy. Uniformovaní policisté již věděli, že takových podobných krádeží má mít na svědomí více, a proto ho předali do rukou kriminalistům z Ostravy-Mariánských Hor.

Ti už měli nastřádané neprůstřelné důkazy k dalším šesti krádežím, kterých se měl recidivista dopustit. První krádež byla dnes již obviněnému prokázána v polovině října. Navštívil parfumerii, kde měl z regálu odcizit parfémy. Další případ, který mu je kladen za vinu, se odehrál v klubu, který poškozený muž navštívil za účelem zábavy. Obviněný využil jeho chvilkové nepozornosti, kdy se měl na okamžik vzdálit od batohu, který měl položený pod židlí. Díky této chybě se měl obviněný zmocnit jak osobních dokladů, platební karty, tak různých klíčů či přístupové karty do zaměstnání. Následně se prokázalo, že odcizenou platební kartou byly provedeny opakované platby jak na čerpacích stanicích, tak například v prodejně kebabu. Další krádeže měl mít na svědomí převážně v obchodech prodávajících drogerii nebo různé zboží.

Komisař 5. oddělení obecné kriminality Ostrava muže obvinil ze spáchání přečinů krádeže, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a maření výkonu úředního rozhodnutí. Obviněný muž s kriminalisty spolupracoval, ke svému jednání se doznal a uvedl, že odcizené věci měl obratem prodat náhodným lidem. V případě odsouzení mu hrozí až tříletý pobyt za mřížemi.

Opět doporučujeme veřejnosti, aby byla obezřetná a všímala si svého okolí. Lapky vyhledávají místa, kde se pohybuje větší množství lidí, ať už nákupní centra či různé obchody. Pokud uvidíte v obchodě osobu, která si například ukrývá zboží pod oděv, obeznamte s tímto prodavače či ostrahu, či kontaktujte linku 158. V případě, že se všakrozhodnete pachatele zadržet sami, buďte velmi opatrní. Pachatelé mohou být agresivní a nebezpeční. Ochrana života a zdraví má vždy přednost před majetkovou újmou.

dne 7. prosince 2023

por. Bc. Eva Michalíková

vytisknout  e-mailem