Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Informace o společné akci „STONN“

Ve dnech 23. - 24. listopadu 2010 byla policisty Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování v úzké spolupráci s celníky z odboru pátrání Celního ředitelství Praha provedena operace s krycím názvem STONN.  

Po několika měsících prověřování trestné činnosti byla zadržena organizovaná skupina tří osob pocházejících z Chorvatska, Černé Hory a České republiky. Tyto osoby měly v letech 2009 až 2010 pořizovat od zahraničních společností pohonné hmoty, které dovážely v cisternových zásilkách z Rakouska a Německa, a z takto pořízených pohonných hmot řádně neodváděly daň z přidané hodnoty (DPH), tím, že do základu daně pro výpočet DPH nezahrnuly spotřební daň. Navíc si obvinění uplatňovali fiktivní odpočet u této daně, za dvě čtvrtletí nepodali daňová přiznání, přestože v té době pravidelně dováželi pohonné hmoty, a v jednom čtvrtletí přiznali reálnou daňovou povinnost zaplatit DPH ve výši přibližně 100 milionů korun, i když bylo zřejmé, že ve společnosti již nejsou žádné finanční prostředky k úhradě této daně a neexistovala možnost tyto prostředky vymoci. Takto pořízené pohonné hmoty poté skupina distribuovala prostřednictvím sjednaných prodejců konečným odběratelům za výrazně výhodnější ceny.
 
V rámci závěrečné fáze realizace provedli policisté a celníci 6 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor a pozemků, při nichž byly zadrženy 3 osoby. Tyto prohlídky se uskutečnily na území Prahy, východních a středních Čech. Ve věci bylo zahájeno trestní stíhání pro zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby podle § 240 odst. 1, odst. 3 trestního zákoníku a další trestné činy. Na hlavního organizátora trestné činnosti byl podán návrh na vzetí do vazby, přičemž příslušný soud tento návrh akceptoval. V případě pravomocného odsouzení hrozí obviněným osobám trest odnětí svobody až na 10 let. Jednáním obviněných byla České republice způsobena předběžná škoda v celkové výši nejméně 243 milionů korun.  
 
V rámci celé akce bylo zajištěno rozsáhlé množství důkazního materiálu. Jednalo se o účetnictví několika společností, dvě nelegálně držené zbraně a drogy. Dále byla zajištěna finanční hotovost 100 tisíc korun a 12 tisíc euro.  Finanční šetření nadále pokračuje. Akce se zúčastnilo 50 policistů ÚOKFK SKPV, 30 příslušníků celní správy, zásahová jednotka Celní správy ČR a policisté Stálé pořádkové jednotky Praha.
 
 
                                                                                              pplk. Mgr. Roman Skřepek
                                                                                                   rada ÚOKFK SKPV

vytisknout  e-mailem