Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Info z Ostravy 16. - 21. 1. 2010

„Nedal si říct....“; „Téměř tři miliony“; „Polil servírku pivem, povalil policistu“; „Přistiženi při činu....“; „Odcizil součástky“; „Vykopl dveře“; „Během tří hodin stihl dvě loupeže“; „Odvážné i rázné ženy“; „Uplácela policisty?!“ 

16 a 17. leden 2010

„Nedal si říct....“

Neobvyklý případ řešili dnes (16.1.2010) policisté Obvodního oddělení policie Ostrava-Poruba 2. Dopoledne se policejní hlídka snažila doručit 38letému muži písemnost soudu. Nicméně muž nebyl v místě bydliště zastižen, ale později se dostavil na obvodní oddělení k převzetí zásilky. Pozornost policistů upoutal muž, oblečený i v tomto mrazivém počasí pouze do svetru. V ruce muž držel také klíče od vozidla. Výborná tzv. osobní znalosti ostravských policistů i v tak velkém městě jakým Ostrava bezesporu je, pak dávala tušit logické zdůvodnění situace. Jméno muže znamenalo pro pozorné policisty také existenci faktu mužova zákazu řízení motorových vozidel.
Muž převzal zásilku soudu, před policejní služebnou nasedl do vozidla zn. Škoda Octavia combi a odjížděl. Policisté po zjištění této skutečnosti okamžitě konali a zamezili protiprávnímu jednání muže, řidič byl po několika desítkách metrů zastaven a zadržen policejní hlídkou. Ke skutku došlo dnes (16.1.2010), kolem 14.30 hodin, na ulici B. Nikodéma (poblíž křižovatky s ulicí Svojsíkova) v Ostravě-Porubě. Muž řídil motorové vozidlo i přesto, že mu tato činnost byla v srpnu 2009 zakázána rozsudkem Okresního soudu Ostrava. Zákaz řízení byl stanoven na dobu tří let, tedy až do srpna 2012. Policistům řidič sdělil, že řidičský průkaz nemá, protože nesmí řídit a svého jednání lituje.
Následně si muž vyslechl podezření pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání formou zkráceného přípravného řízení. Závažnosti jednání bezpochyby nasvědčuje také řidičova „praxe“. Muži byl v minulosti uložen zákaz činnosti opakovaně a na různou dobu (v mnohaměsíčních výměrách). Muž tak měl například řídit pod vlivem alkoholu, telefonovat za jízdy, neuposlechnout pokynů policisty, překročit stanovenou rychlost jízdy a další…
I přes svá tvrzení, že vozidlo muž jen přeparkovával a že své jednání lituje, usedl muž za volant znovu poté, co si vyslechl sdělení podezření a byl vyslechnut. Po provedených úkonech byl muž totiž propuštěn na svobodu. Policisté se však zřejmě nestačili divit, když krátce po propuštění zaregistrovali „známé“ vozidlo znovu, tentokrát na ulici 17. listopadu v Ostravě-Porubě. Bdělým policistům Obvodního oddělení policie Ostrava-Poruba 2 však řidič neunikl. Octavia byla okamžitě zastavena a muže čekaly znovu úkony trestního řízení.
 Po novelizaci trestního zákoníku byla zvýšená také sankce, za výše uvedené trestní jednání hrozí v současnosti viníkům trest odnětí svobody až na tři léta (dle trestního zákona hrozil v minulosti  za předmětný trestný čin trest odnětí svobody až na dvě léta nebo peněžitý trest).

A sdělení podezření pro totožný přečin, tedy maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání také 28letý muž z Novojičínska. Ten řídil motorové vozidlo zn. Mazda 121 v Ostravě na Novinářské ulici dne 16.1.2010 kolem 13.20 hodin. Policisty na vozidlo upozornila speciální technika, která detekovala neplatnou technickou kontrolu vozidla. Po zastavení mazdy však policisté zjistili, že řidiči bylo též zakázáno řízení motorových vozidel rozsudkem Okresního soudu Nový Jičín, a to v září 2009 v celkové výměře dvou let. Za volant tak nesmí usednout do srpna 2011. Muži hrozí další trest, stejně jako v prvém uvedeném případě, a to trest odnětí svobody až na tři léta.

„Téměř tři miliony“

Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání 37letého muže z Frýdku-Místku pro trestný čin úvěrového podvodu. Muž měl jako jednatel společnosti předložit spolu s žádostí o úvěr v jedné z bank (ostravské pobočce) upravená a nepravdivá daňová přiznání k dani z příjmů právnických osob za účetní období roku 2003 a 2004. Na základě těchto upravených listin pak byl bankou poskytnut úvěr v celkové výši 3 000 000 korun. Finanční částka byla rozdělena do tří etap (prosinec 2005, únor a duben 2006). Peníze měly být užity k financování modernizace velkoskladu ovoce a zeleniny. Podezřelý muž neměl peníze užít na uvedený účel a z poskytnuté částky uhradit pouze asi 290 800 korun. Způsobená škoda tak byla vyčíslena na zhruba 2 709 200 korun. Při prověřování bylo také zjištěno, že muž předložil výše uvedená daňová přiznání za rok 2003 i 2004 deklarující zisk, nicméně ve skutečnosti společnost vykazovala ztrátu.

Obviněný je stíhán na svobodě a hrozí mu trest odnětí svobody na dvě léta až osm let.


„Polil servírku pivem, povalil policistu“

Dne 15.1.2010 kolem 00.30 hodin došlo v jedné z restaurací v Ostravě-Porubě na Hlavní třídě k napadení policisty. Nejprve mělo dojít ke konfliktu mezi servírkou a 21letým hostem, kdy mladík neměl chtít zaplatit pivo tvrdíc, že takové množství nevypil a přitom měl vulgárně nadávat. Servírka však trvala na svém, proto ji měl polít pivem a následně ještě poškodit svítidlo i stůl. Personál restaurace proto přivolal policisty. Podezřelý nejen nerespektoval zákonné výzvy policisty, ale snažil se dohnat servírku. Policista muži proto zastoupil cestu, aby ženu ve strachu běžící k baru chránil, a znovu muže vyzval, aby zanechal svého jednání. Mladík však policistu povalil na zem. Nato byl muž zpacifikován policisty a zadržen. Orientační dechová zkouška mladíka vykázala hodnotu 1,87 promile alkoholu, byl proto umístěn k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici. Policista byl zraněn na prstu ruky. Způsobena škoda na majetku byla předběžně vyčíslena ve výši asi 15 000 korun. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečin poškození cizí věci a násilí proti úřední osobě. Na pachatele předmětného přečinu pamatuje trestní zákoník trestem odnětí svobody až na čtyři léta.
 

18. leden 2010

„Přistiženi při činu....“

Policisté Obvodního oddělení policie Ostrava-Vítkovice si všimli dvou mužů, schovávajících se za kamionem, zaparkovaným na čerpací stanici na Plzeňské ulici v Ostravě-Zábřehu. Na situaci okamžitě zareagovali a přímo u tahače zn. Renault s návěsem přistihli a zadrželi dva muže. Nádrž tahače byla otevřená a bylo do ní vloženo ruční čerpadlo. Policisté nalezli i odložené víčko tahače a plastovou nádobu s několika litry nafty. Díky včasnému zákroku tak zřejmě nedošlo k větší škodě na majetku. Ke skutku došlo dne 16.1.2010 kolem 21.40 hodin. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečin krádež a podezřelým (ve věku 43 a 46 let) tak hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.

„Odcizil součástky“

Ke krádeži součástek motorového vozidla zn. Volkswagen Golf, zaparkovaného v Ostravě-Kunčičkách, došlo v době od 18.00 hodin dne 16.1.2010 do 08.40 hodin dne 17.1.2010. Dosud neznámý pachatel rozbil okno dveří golfu, vnikl do vozidla a otevřel kapotu. Následně odcizil dva přední světlomety a kryt chladiče. 41letý majitel vyčíslil předběžně škodu ve výši 15 000 korun (škoda odcizením 12 000 korun, poškozením  3 000 korun).
Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečin krádež, policisté po pachateli pátrají.

„Vykopl dveře“

Dosud neznámý pachatel odcizil z objektu firmy v jedné z obcí na Ostravsku věci za 57 000 korun. Neznámý v době od 18.00 hodin dne 16.1.2010 do 03.30 hodin dne 17.1.2010 vykopl vchodové dveře budovy firmy, následně vykopl troje dveře kanceláří a ze skladu odcizil motorovou pilu, křovinořez, motorový rozprašovač. Z kanceláře pak odcizil pachatel notebook, náhradní klíče dvou automobilů. Další škodu pachatel způsobil poškozením majetku a to ve výši 14 000 korun. Majitel krádež zjistil poté, co šel v noci zkontrolovat objekt.
Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečiny krádež a poškození cizí věci. Pachateli tak hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.

19. leden 2010

„Během tří hodin stihl dvě loupeže“

Kriminalisté 7. oddělení obecné kriminality Územního odboru služby kriminální policie a vyšetřování Ostrava díky detailně odvedené práci identifikovali muže podezřelého ze tří loupeží v ostravských hernách. K jednotlivým skutkům došlo dne 9.11.2009 kolem 21.00 hodin, následně téhož dne (tedy 9.11.2009) kolem 23.20 hodin a třetí čin byl spáchán dne 20.11.2009 kolem 23.00 hodin.
Poprvé vstoupil muž do jedné z heren na ulici 30. dubna v Moravské Ostravě, přistoupil k baru a dotázal se na rozměnění peněz. Následně vyjmul z kapsy pistoli, namířil ji na 34letou zaměstnankyni a nařídil vydání peněz. Současně muž ženě zakázal kohokoli volat. Žena ve strachu vydala finanční částku ve výši 12 400 korun. Muž z místa činu odešel.
Podezřelý pak pokračoval do herny na další ulici v Moravské Ostravě. Znovu podezřelý požadoval vydání peněz, nicméně 19letá žena tvrdila, že peníze nemá. Podezřelému též sdělila, že objekt je zabezpečen kamerovým záznamem, muž však na tuto skutečnost nereagoval a tvrdil, že mu kamery nevadí. Muž uvedl, že si tedy peníze vezme sám, obešel bar, přičemž si žena všimla předmětu, který měl muž držet v ruce. Ve strachu oběť podezřelému sdělila, aby se vrátil zpět, že peníze dostane. Muži pak oběť vydala částku ve výši 5 000 korun.
Ke třetímu skutku došlo v Ostravě-Přívoze. Zaměstnanci herny muž na dotaz co si bude přát odpověděl, že finance, neboť jde o přepadení. Muž v obavách vydal finanční částku ve výši 4 500 korun.
Policisté okamžitě po oznámení začali s rozsáhlým prověřováním. Bylo provedeno ohledání místa činu i propátrání okolí, na místo byl přivolán psovod se psem, byl zjištěn též svědek. Kriminalisté zjistili popis podezřelého, byly provedeny prověrky v dalších hernách i vytipovaných místech. Díky operativním prověřování i detailní analýze množství zjištěných informací byl zjištěn podezřelý 26letý muž, který se však nezdržoval v místě svého pobytu. Muž byl vypátrán a zadržen 15.12.2009 na základě předchozího souhlasu státního zástupce.
Podezřelý před sdělením obvinění policistům řekl, že do objektu šel s plastovou hračkou imitující pistoli. Hračku pak měl namířit na ženu. Po činu měl nejen „pistoli“ vyhodit, ale přepadené ženě se omluvit za spáchání činu. I v druhém případě podezřelý při výslechu uvedl, že se ženě omluvil a měl se dotázat, zda oběť nechce polovinu odcizené finanční částky.
Policejní komisař zahájil trestní stíhání 26letého muže pro trestný čin loupež a podal podnět ke vzetí obviněného do vazby. Obviněný sdělil, že ve svém původním výslechu uváděl nepravdu a trestnou činnost popřel. Muž byl vzat do vazby a kriminalisté pokračovali v rozsáhlém vyšetřování věci. V rámci dokazování byly provedeny také rekognice, při nichž byl obviněný poznán svědky.
Na pachatele trestného činu loupež pamatuje trestní zákon trestem odnětím svobody až na deset let.
 

20. leden 2010

 „Odvážné i rázné ženy“

Přímo na místě činu zadržely 35letého podezřelého muže dne 15.1.2010 kolem 16.20 hodin v Ostravě-Hrabůvce dvě nebojácné ženy ve věku 40 a 44 let. Všímavá 44letá svědkyně zpozorovala v objektu obchodního areálu muže, který se nacházel v prostoru, do něhož lze vstoupit až poté, co je osoba vpuštěna personálem. Navíc měl muž sahat v kanceláři na osobní věci personálu a žena si tak uvědomila, že pravděpodobně nejde o zákazníka. Proto volala o pomoc, přičemž dostihla a chytila podezřelého, který se snažil utéct. Předtím měl muž ještě stihnout zpět na stůl odložit mobilní telefon další zaměstnankyně, který původně držel v rukou. Na pomoc přispěchala další svědkyně a obě ženy muže držely do té doby, než přišli i další zaměstnanci. Až poté muž přestal klást odpor a byl položen na zem, načež byli přivoláni policisté. Muž trval na tom, aby jej svědkyně pustily, neboť nic neodcizil a mobil vrátil.
Obě svědkyně pravděpodobně netušily, koho vlastně přistihly. U zadrženého muže byly mimo jiné nalezeny upravené paklíče, planžeta, šroubováky, injekční stříkačky, plastové zkumavky s obsahem neznámé látky, papírové psaníčko i igelitový sáček s nezjištěnou látkou. Předpoklad detekce přítomnosti omamné a psychotropní látky v zajištěné látce potvrdí či vyvrátí znalec, stejně jako její množství.
Policejní komisař rozšířil obvinění 35letého muže pro přečin krádež a podal podnět k jeho vzetí do vazby. Muž je totiž podezřelý, že v páchání protiprávního jednání pokračoval. Konkrétně bylo muži sděleno obvinění pro dva skutky krádeží, kdy se do objektu v Ostravě-Hrabůvce měl dostat pomocí nože, kterým překonal zámek. V kanceláři se pak měl zmocnit volně odloženého telefonu, který odložil poté, co byl spatřen svědkyní a z místa se pokusil utéci. Podezřelý uvedl, že je uživatelem heroinu a subutexu. Dále muži bylo sděleno obvinění pro krádež nářadí a perliny ze sklepa domu v Ostravě-Hrabůvce na ulici Dvouletky. Ke skutku došlo v přesně nezjištěné době, od 31.7.2009 do 3.8.2009. Spolu s dalším 32letým obviněným měli muži způsobit škodu ve výši asi 11 800 korun.
Na počátku prosince 2009 bylo muži (zadrženému v lednu 2010 ženami) též sděleno obvinění pro sedm dalších skutků, ke kterým došlo v době od 12.9.2009 do 23.11.2009 v Ostravě-Hrabůvce a Ostravě-Zábřehu. Muž se měl specializovat na společné prostory domů – sklepy, „kolárny, sušárny, kočárkárny“. Podezřelý se k činům doznal (na rozdíl od posledního skutku, při němž byl přistižen, kdy tvrdil, že se chtěl pouze podívat na mobil, kolik je hodin a do objektu šel na toaletu). K sérii majetkové trestné činnosti uvedl, že si spolu s dalším spolupachatelem tipovali domy, které byly opravovány. Iniciátorem mělo být většinou lešení instalované na domech. Tento fakt znamenal pro podezřelé možnost uskladnění nářadí a materiálu používaného pro opravy domů ve společných prostorách těchto objektů. Muž byl v prosinci obviněn pro trestné činy krádež, řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění a porušování domovní svobody. Za toto protiprávní jednání hrozí pachateli trest odnětí svobody až na tři léta.
 

21. leden 2010

 „Uplácela policisty?!“

Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání 33leté ženy pro zločin podplácení a přečin ohrožení pod vlivem návykové látky. Na pachatele zločinu podplácení přitom trestní zákoník pamatuje trestem odnětí svobody na jeden rok až šest let, propadnutím majetku nebo peněžitým trestem. Žena řídila motorové vozidlo zn. Škoda Felicia dne 20.1.2010 kolem 00.15 hodin v Moravské Ostravě na ulici Nádražní. Nejistá jízda ženy neunikla pozorným policistům. Po zastavení vozidla byla policistům zřejmá také příčina nejisté jízdy řidičky. Již při komunikaci policistů se ženou byl patrný silný zápach alkoholu. Orientační dechová zkouška pak předpoklad potvrdila, vykázala hodnotu 2,30 promile alkoholu. Řidička policistům doznala požití několika sklenic vína a situaci chtěla řešit „jinak“. Policisté ženu poučili o možných následcích jejího chování a vyzvali ji, aby zanechala protiprávního jednání. Podezřelá nereagovala ani na poučení policistů, že se může dopustit zločinu podplácení, od svých návrhů řešení situace neupustila a policistům nabídla částku ve výši 30 000 korun.
Ve vozidle se ženou cestoval také pes, který byl následně umístěn do útulku. Vozidlo, jež tvořilo překážku silničního provozu, bylo odtaženo na záchytné parkoviště. Žena byla eskortována k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici a byl jí zadržen řidičský průkaz. Po zahájení trestního stíhání obviněná žena uvedla, že popíjela alkohol na Stodolní ulici a vozidlo měla zaparkováno před barem. Žena též sdělila, že si není vědoma nabízení úplatku policistům, neboť u sebe měla částku zhruba ve výši okolo 30 korun. Trestní stíhání obviněné je vedeno na svobodě.
 

 

 

 

vytisknout  e-mailem