Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

I nadále plníme úkoly...

Ms kraj: Informace k činnosti policistů. Přísnější tresty v době nouzového stavu. 

Rovněž moravskoslezští policisté vykonávají službu v aktuálně upraveném režimu, jehož primárním cílem je minimalizovat kontakt příslušníků Policie ČR s občany při řešení každodenní agendy. Ani v této době, kdy je vyhlášen nouzový stav, ale nerezignujeme v našem regionu na plnění úkolů vyplývajících ze zákona. I nadále dohlížíme nad veřejným pořádkem a bezpečností a plynulostí silničního dohledu.

Jako prioritní je pro Policii ČR zajišťování úkolů vyplývajících z usnesení vlády v podobě režimových opatření na zhruba dvou desítkách hraničních přechodů na státních hranicích se Slovenskem a Polskem vzhledem k pohybu osob (s účinností od dnešní půlnoci). Z hlediska dopravy policisté zajistili také řádné dopravní značení, prosíme, respektujte uvedené a pokyny policistů v místě, kde kontrolují oprávněnost přejezdu z ČR a rovněž vstupu do republiky.

Kontrolujeme dále dodržování krizových opatření návazných na vyhlášení nouzového stavu (např. uzavření prodejen). Za víkend zkontrolovali policisté přes 500 prodejen, nezaznamenali porušení vládního opatření.

Na těchto krizových, preventivních opatřeních se podílíme společně se všemi složkami státu s cílem eliminovat dopady šíření epidemie COVID – 19 a chránit tak život a zdraví obyvatel.

Věnujte prosím pozornost informacím zveřejňovaných na webech a sociálních sítích Ministerstva vnitra i Policie ČR, současně lze doporučit Ministerstvo zahraničních věcí a samozřejmě složky státu v oblasti ochrany zdraví.

Právní kvalifikace u některých trestných činů v době nouzového stavu

Spáchání určitých trestných činů v době nouzového stavu země, který by vyhlášen v důsledku události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí,  je okolností podmiňující použití vyšší trestní sazby. Jedná se například o krádeže, podvody, šíření poplašné zprávy, šíření nakažlivé lidské nemoci a další. Policisté na severu Moravy již tento institut užili a budou i nadále z hlediska trestních věcí takto postupovat.
Je potřeba si uvědomit škodlivost předmětných trestných jednání, neboť právě v této době je potřeba směřovat veškeré lidské zdroje k odstranění extrémně škodlivého stavu. Policisté tak řeší v těchto dnech nad rámce standardních úkolů rovněž úkoly další, specifické (o kterých jsem již několikrát v tiskových zprávách informovala). Obecně je nutné ve zvýšené míře vyžadovat, aby k páchání trestné činnosti nedocházelo.

por. Mgr. Soňa Štětínská
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
oddělení tisku, 16. března 2020

vytisknout  e-mailem