Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Houbařská sezóna v plném proudu, do lesa se vydali i policisté

KRAJ -  V Jizerských horách  dnes místo hřibů posbírali několik pokut za  špatné parkování řidičů v chráněné krajinné oblasti. 

2Neukáznění řidiči, kteří jezdí do lesů motorovými vozidly a zde je odstaví, kam je to napadne, dále motorkáři a řidiči čtyřkolek, kteří sem jezdí za zábavou, ničí nejen přírodu a způsobují zde mnohdy nadměrný hluk a plaší zvěř, ale zároveň mnohdy blokují jedinou příjezdovou cestu pro složky Integrovaného záchranného systému a nebo znemožňují vjezd či výjezd vozidlům a pracovním strojům Lesů ČR. V případě motorkářů a řidičů čtyřkolek navíc ohrožují ostatní návštěvníky lesa. 

Policisté z Krajského ředitelství policie Libereckého pravidelně spolupracují se zástupci Chráněné krajinné oblasti a Lesů ČR. Po dohodě provádějí kontroly v exponovaných místech zalesněných lokalit, zejména na lesních cestách a  v okolí vodních zdrojů. Je stále mnoho řidičů, kteří jsou neukáznění a odmítají respektovat v lese umístěná dopravní značení či fakt, že se nacházejí v chráněné krajinné oblasti. Dopravní značení, která jsou v lesích umístěná, tam nejsou jen tak náhodou.

Policisté zejména z oddělení silničního dohledu a z pohotovostního a eskortního oddělení Krajského ředitelství policie Libereckého kraje zaměřují pozornost na Chráněnou krajinnou oblast Jizerské hory - vodní zdroje Souš, přehrada Černá Nisa, Josefův Důl, Bedřichov a jeho okolí, Šámalova chata apod. Ale nejen tam, v  minulosti si "posvítili" i na motorkáře a čtyřkolkáře na ještědském hřebenu a na Českodubsku. 

Kontrolují zejména protizákonné vjezdy řidičů a motorkářů do lesů a do přísněji chráněných oblastí. Dohlížejí také více na nezákonné parkování motorových vozidel v lesích a  nazákonné vjezdy motorových vozidel na lesní cesty. Policisté se zaměřují zejména na oblasti, které jim lesníci určí. Strážci přírody a lesníci už mají kontakty na policisty z obvodních oddělení. V případě negativního vývoje bezpečnostní situace řeší policisté společně se zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny a lesních správ společné postupy proti lidem, kteří nezákonně vjíždějí do lesů.

V úterý 1. října 2019 se uskutečnila jedna z dalších kontrolních akcí, tentokrát v Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, v okolí Nové Louky a vodní nádrže Souš. Policisté museli řešit na desítku řidičů, kteří vůbec nerespektovali dopravní značení a ani skutečnost, že se nacházejí v chráněné krajinné oblasti, a svá vozidla odstavili tam, kde je to zrovna napadlo, mnohdy přímo v lese. 4
Tato jednání rozhodně policisté netolerovali, a i když se to pochopitelně většině těchto návštěvníků lesa nelíbilo, nechali jim za stěračem aut "pozdrav" o spáchání přestupku a jejich protiprávní jednání následně oznámí příslušnému správnímu orgánu. V opačeném případě, jak by to asi vypadalo, kdyby si každý přímo v lese zaparkoval svůj vůz?

Tato jednání se nelíbí i samotným návštěvníkům lesů a také lesníkům. Objevují se  oznámení občanů, kteří si na porušování zákazu stěžují, zejména pak s ohledem na ochranu životního prostředí, poškozování dřevin a v neposlední řadě plašení zvěře. 

Policisté v kraji nyní disponují i lepším technickým vybavením. V horských oblastech využívají několik čtyřkolek a také vozidla s pohonem všech čtyř kol, a tím se dostanou do méně dostupnějších terénů.

Od začátku července letošního roku uložili policisté v kraji těmto neukázněným řidičům na pět desítek pokut, kdy ve 20 případech řidiče oznámili příslušnému správnímu orgánu. 

V těchto namátkových kontrolách budou policisté pokračovat i nadále. 
 

1. 10. 2019
por. Bc. Vladimíra Šrýtrová
koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje

vytisknout  e-mailem