Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Holčičku zachránila URNa

Hodinu před polednem došlo v Praze 4 k loupeži. Situaci řešila jak pražská zásahovka, tak i URNa. 

Oznámení o loupežném přepadení přijali pražští policisté přibližně deset minut před jedenáctou hodinou. Informace vypovídaly o tom, že hernu v ulici Štůrova přepadl neznámý pachatel s pistolí v ruce. Mnohem zásadnější ale byla skutečnost, že v herně měla zůstat dcera servírky, kterou ve strachu o její zdraví zamkla maminka na tamní toaletě. Sama pak z herny utekla.

Pražští operátoři linky tísňového volání vyhodnotili oznámené skutečnosti jako jednoznačně barikádovou situaci, a proto k herně nasměrovali všechny prvosledové hlídky v okolí. Na místo tak zanedlouho dorazili policisté z pohotovostní motorizované jednotky, speciální pořádkové jednotky a místně příslušní policisté. Jejich úkolem v takových situacích není zakročovat bezhlavě proti pachateli, ale zajistit takzvaně bezpečný perimetr, aby nedošlo k ohrožení zdraví a života nezúčastněných osob.

K samotnému vstupu do objektu přijeli na místo policisté pražské zásahové jednotky a jejich kolegové z Útvaru rychlého nasazení Policejního prezídia ČR. Druzí jmenovaní pak provedli vstup do objektu, jehož prioritou byla především záchrana tříleté holčičky. A to se také policistům z URNy podařilo a holčičku dostali v pořádku do bezpečí.

Jak mamince, tak její tříleté dcerce se hned na místě události dostalo psychologické pomoci ze strany policejních interventů.

A až byli všichni v pořádku v bezpečí, přistoupili policisté z pražské zásahové jednotky k detailní prohlídce herny za účelem vypátrání a zadržení pachatele. K tomu jim byl nápomocen psovod se psem vycvičeným na vyhledávání osob. Tato prohlídky měla posléze negativní výsledek, tedy pachatel se již v objektu nenacházel. Vše tak nasvědčuje tomu, že z místa události utekl v mezidobí mezi oznámením události a příjezdem prvních policejních hlídek.

Následně si prošetřování události převzali do své kompetence kriminalisté čtvrtého policejního obvodu. Ti událost kvalifikovali jako trestný čin loupeže, kdy pachateli v případě jeho vypátrání a odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na deset let.

V rámci ohledání detektivové zajistili záběry bezpečnostních kamer, na kterých je podezřelý muž zachycen. S ohledem na skutečnost, že se měl loupeže dopustit se zbraní v ruce, je vnímám jako nebezpečný pachatel. Proto apelujeme na každého, kdo by s hledaným přišel do kontaktu, ať se ho určitě nesnaží zadržet sám.

Zároveň prosíme každého, kdo muže na záběrech bezpečnostních kamer poznává a disponuje k jeho osobě jakoukoli informací, například o místu pobytu, nebo pohybu, ať tyto indicie předá prostřednictvím linky tísňového volání 158 policistům.

por. Mgr. Tomáš Hulan 25. 1. 2017

 

Doplnění 25. 1. 2017 – 21.00

V rámci prošetřování kriminalisté zjistili okolnosti, které dokazují, že hledaný skutečně nebyl v kasinu dnes poprvé. Především záběry bezpečnostní kamer dokazují, že podezřelý tuto provozovnu „navštívil“ minimálně již 17. a 19. 1.. V oba tyto dny přišel jako běžný zákazník, který se po určitou dobu věnoval hře na automatech.

Zmiňované záběry také prokazují, že se v blízkosti podezřelého 17. 1. a dnes pohybovala dívka, kterou lze popsat jako dvacetiletou, 175 cm vysokou, střední postavy. Ta má blond vlasy dlouhé takzvaně až po zadek, po levé straně vystříhané. Určitým markantem mohou být dívčiny dioptrické brýle, které mají masivní tmavé obroučky.

Tuto dívku kriminalisté vnímají jako velice důležitou svědkyni, která by mohl pomoci například se ztotožněním hledaného. Proto ji z tohoto míst prosíme, aby se policistům přihlásila prostřednictvím linky tísňového volání 158, nebo na kterékoli policejní služebně.

Hledaného pak lze popsat jako dvacetiletého mladíka, 175 cm vysokého, který má štíhlou postavu, hubený obličej, v němž má výrazné akné. Ten byl při loupeži oblečen do zelené péřové prošívané bundy a modrých džínů.

Stále samozřejmě platí, že přivítáme pomoc spoluobčanů. Pokud poznáváte hledaného, nebo svědkyni, předejte nám informace k těmto osobám prostřednictvím linky tísňového volání 158.

por. Mgr. Tomáš Hulan 25. 1. 2017

 

Doplnění – 26. 1. 2017 11.35

S ohledem na technické možnosti zasílám video včerejšího loupežného přepadení touto formou. Video jako takové najdete pod tímto odkazem http://www.uschovna.cz/zasilka/LIK344HPWWGESVDD-XVI/

"Novou" informací v tomto případu je, že si pachatel při loupeži protiprávně přisvojil částku v řádu několika desítek tisíc korun.

Po pachateli stále pátráme. Na základě odvysílaných reportáží přijali policisté k osobě pachatele několikero poznatků, v řádu jednotek, které teď kriminalisté vyhodnocují a prověřují. V tomto směru je na místě poděkovat pozorným spoluobčanům za pomoc a spolupráci při pátrání.

por. Mgr. Tomáš Hulan 26. 1. 2017

 

Doplnění – 27. 1. 2017 15:30

Známe podezřelého

V tuto chvíli můžeme jednoznačně konstatovat, že pátráme po konkrétním podezřelém.

Je jím dvaadvacetiletý muž, který je, s ohledem na literu zákona, podezřelý ze spáchání shora popsaného loupežného přepadení. Tento muž je stále na útěku, kdy ho kriminalisté vnímají jako nebezpečného, neboť se loupežného přepadení dopustil se zbraní v ruce.

K osobě podezřelého můžeme sdělit, že ten byl v minulosti již celkem sedmkrát stíhán a to jak pro majetkovou, tak i násilnou trestnou činnost.

Nové informace jsou i k „důležité svědkyni“, která je taktéž zachycena na záběrech bezpečnostních kamer. Jedná se o osobu, která byla v blízkosti podezřelého 17. a 25. 1.. Tato dvaadvacetiletá žena, či dívka, byla kriminalisty a pražskou zásahovou jednotkou zadržena již v noci na čtvrtek v Praze 4. O jejím zadržení jsme ale nemohli z taktických důvodů informovat dříve, než dnes.

Prošetřování totiž ukázalo, že tato zadržená je blízkou osobou podezřelého a na loupežném přepadení se také podílela. Proto je nyní obviněna z trestného činu loupež a je umístěna v cele předběžného zadržení. Zároveň kriminalisté podali vůči obviněné podnět státnímu zástupci k uvalení vazby.

Stran této ženy je na místě říci, že k jejímu zadržení došlo i na základě poznatku od občanů, který jsme po odvysílání pátracích relací v médiích obdrželi prostřednictvím linky tísňového volání.

Stále tedy platí, že přivítáme ze strany veřejnosti pomoc při pátrání po podezřelém. Jakékoli informace k jeho osobě mohou pozorní občané předat kriminalistům čtvrtého policejního obvodu prostřednictvím linky tísňového volání 158.

Stejně tak stále platí, že se nikdo nemá pokoušet tohoto muže zadržet sám. Jak již bylo řečeno, potažmo napsáno, může být stále ozbrojen a nebezpečný. Pokud hledaného kdekoli zaznamenáte, předejte informaci neprodleně policistům a ti se o zadržení této osoby postarají.

Předem děkujeme jak spoluobčanům, tak médiím za velice přínosnou pomoc a spolupráci.

por. Mgr. Tomáš Hulan 27. 1. 2017

Doplnění - 29. 1. 2017 17.30

Kriminalistům čtvrtého policejního obvodu se podařilo během dnešního odpoledne mimo území hlavního města Prahy vypátrat a zadržet osobu podezřelou z loupeže ve Štúrově ulici v Praze 4. Ještě v průběhu podvečera bude muž eskortován do metropole a budou s ním provedeny úkony trestního řízení vyplývající z trestního řádu. Případné podrobnosti o zadržení a vypátrání budou prezentovány během zítřejšího dne.

por. Mgr. Tomáš Hulan – 29. 1. 2017

 

Doplnění 30. 1. 2017 – 13:50

Podezřelý zadržen.

V tuto chvíli můžeme potvrdit, že kriminalisté 3. oddělení čtvrtého policejního obvodu včera ve tři čtvrtě na čtyři odpoledne vypátrali a zadrželi dvaadvacetiletého mladíka. Ten je v tuto chvíli obviněný z trestného činu loupež, kdy mu v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na deset let. Kriminalisté zároveň dali státnímu zástupci podnět k návrhu na uvalení vazby na tohoto obviněného.

K zadržení samotnému.

Zmiňovaní kriminalisté ode dne loupeže doslova dnem i nocí pátrali po pachateli tohoto skutku. Díky tomu se jim v noci na čtvrtek podařilo vypátrat a zadržet spolupachatelku hledaného, která je nyní již ve vazbě. Zde je na místě zmínit, že spolupachatelkou je dívka, kterou jsme nejprve vnímali jako důležitou svědkyni.

Využitím celé řady operativně pátracích prostředků se nakonec podařilo detektivům ze čtyřky takzvaně ustanovit konkrétní místo, kde se hledaný nachází. Útočiště našel podezřelý v České Kamenici na Děčínsku. A tam byl také včera zadržen.

Zadržení provedli kriminalisté ze čtyřky, ve spolupráci s tamními policisty. To proběhlo bez nasazení zásahové jednotky, neboť hrozilo nebezpečí, že by mohl hledaný ve velice krátké době zase „zmizet“. Zjištěné informace totiž vypovídaly o tom, že podezřelý má namířeno do Německa.

Zákrokem samotným byl dnes již obviněný zjevně zaskočen. Jednak se spontánně doznal k loupežnému přepadení v ulici Štůrova, ale také se zároveň velice podivoval nad tím, jak je možné, že ho kriminalisté vypátrali právě v České Kamenici.

K obviněnému lze pouze zopakovat již vyřčené. Jedná se o osobu, která byla v minulosti již sedmkrát stíhána pro majetkovou, drogovou a násilnou trestnou činnost. Zároveň se jedná o člověka, který je konzumentem omamných a psychotropních látek.

Při zákroku se podařilo zajistit i zbraň, se kterou obviněný pětadvacátého ledna loupil. Jednalo se o plynovou pistoli. Také se podařilo kriminalistům zajistit polovinu uloupené hotovosti.

por. Mgr. Tomáš Hulan 30. 1. 2017

vytisknout  e-mailem