Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

HODONÍN: Přepravujete svého zvířecího miláčka bezpečně?

PŘEPRAVUJETE SVÉHO ZVÍŘECÍHO MILÁČKA   BEZPEČNĚ?

 

DOGBONE3DOGBONE3

 

Nejenom děti musí být v osobním automobilu přepravovány tak, aby v případě  jakékoli konfliktní situace nebo dopravní nehody, nedošlo k újmě na jejich zdraví, ale i k újmě na zdraví ostatních osob v automobilu. To platí i pro přepravu domácích zvířat, zejména psů a koček.

I když zákon v České republice přímo nenařizuje použití speciálního zádržného systému tak, jako je to v případě dětí, je při přepravě domácích zvířat nutno dbát několika základních zásad a vědět, že v případě dopravní nehody se může nezajištěné proměnit v letící střelu.

* Víte, že pes velikosti border kolie o hmotnosti přibližně 22 kg bude v případě dopravní nehody vržen vpřed silou odpovídající hmotnosti 12 silných mužů?

* Nezajištěné zvíře může vážně rozptylovat řidiče, a to s ohledem na to, že v pro něj netypickém prostředí vyžaduje pozornost člověka.

* Nezajištěné zvíře může v případě nehody napadnout a vážně zranit ty, kteří se pokoušejí poskytnout první pomoc nebo v krajním případě jim poskytnutí první pomoci přímo znemožnit.

* Vystresované zvíře, které unikne z vozidla po nehodě, může snadno přijít k úrazu, nebo ohrozit ostatní zúčastněné a náhodné svědky.


Jakých dbát tedy při přepravě domácího zvířete v osobním automobilu zásad?

- pro přepravu větších psů je ideální vozidlo kombi, kdy je zvíře odděleno od posádky fyzickou zábranou

- pokud to není možné, doporučuje se použití speciálního postroje pro psa, který je připevněn k zapnutému bezpečnostnímu pásu

- v případě přepravy menších psů a koček je doporučována dostatečně velká přepravka umístěná ve vozidle tak, aby v případě kolize nemohla ohrozit cestující ve vozidle - doporučuje se její připevnění bezpečnostním pásem, nebo umístění za sedadlem v prostoru nohou

- pro uklidnění zvířete je doporučováno poskytnout mu po dobu přepravy jeho hračku, pokrývku nebo něco, z čeho bude cítit svého pána

Nedoporučuje se přeprava zvířete na předním sedadle, jeho zajištění bezpečnostním pásem a umístění tam, kde je aktivovaný airbag.

 

text Jaroslav Hořín
časopis Policista                              

 

A co říká zákon o provozu na pozemních komunikací č. 361/2000 Sb. ? Povinností řidiče je zajistit bezpečnost přepravované  osoby nebo zvířete a zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby. Zásady přepravy zvířat najdete v  zákoně č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání.

Všechny již zmíněné rady lze shrnout do jednoho skutečného případu.

Došlo k dopravní nehodě dvou osobních vozidel. V jednom z nich posádka přepravovala svého psa jezevčíka. Po nehodě samozřejmě pes utrpěl šok. Jelikož nebyl žádným způsobem zajištěn, utekl jeho majitelům z vozidla pryč. Nepomohlo ani volání a lákání psa zpátky. Pes se úprkem vydal po frekventované silnici, kde bohužel mezi vozidly našel smrt. A stačilo jen psa řádně zajistit, majitelé tak mohli mít svého miláčka ještě mezi živými. Štěstí bylo, že pes nezpůsobil ještě další nehodu, při které mohli být zraněni další lidé. Proto nevozte své zvířecí miláčky jen tak volně ve vozidle, ale umožněte jim  bezpečí, které dopřejete i sobě.

 

SLEEPDOGSLEEPDOG

 


                                                                                                  

PIO Hodonín

nprap. Polášková Radka

vytisknout  e-mailem