Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Hledáme lupiče nešiky

Loupežné přepadení mělo scénář jako ze správné gangsterky, JENŽE! 

„Elpaso“ jako z filmu se odehrálo v ranních hodinách dvacátého února letošního roku ve zlatnictví v pasáži Grossmana, poblíž Václavského náměstí.

Konkrétně v 8.43 přišel zadním vchodem do provozovny nic netušící zaměstnanec. Ještě ale nezabouchl dveře a už u něj stál maskovaný muž s pistolí v ruce. V tu chvíli došlo mezi oběma aktéry k potyčce, při které napadený ulomil z útočníkovy pistole takzvaný tlumič. Mela sice trvala pouhých několik desítek vteřin, ale i to bylo dost na to, aby se lupič zmocnil přibližně tří set tisícové hotovosti, kterou měl pokladník připravenou k odnosu do banky, jakožto tržbu z předchozích dnů.

Událost má také ale, v určitém slova smyslu, tragikomický podtext. V provozovně totiž loupil pouze jeden z celkem třech maskovaných mužů. A proč? Vysvětlení je velice jednoduché. Díky samozavíracím dveřím se totiž ostatním dvěma lapkům tyto doslova přibouchly před nosem. Proto zmiňovaní dva souputníci mohli na svého parťáka pouze bezradně koukat přes sklo.

Byla to zřejmě zaměstnancova houževnatost, která pachatele odradila od dalších pokusů zmocnit se i vystaveného zlata. Než riskovat další „nakládačku“, tak raději vzali nohy na ramena a utekli pryč.

Prošetřování celé události si převzali do své kompetence kriminalisté prvního oddělení prvního policejního obvodu. Ti zjistili, co loupeži předcházelo a co následovalo po ní. A to je také důvod, proč přirovnávám celou situaci jakémukoliv podobnému filmovému zpracování.

Ukázalo se totiž, že lapkové byli celkem čtyři. Tři z nich byli oděni do stejného, nebo hodně podobného oblečení. Všichni tři na sobě měli černé bundy s kapucemi přetaženými přes hlavu, tmavé kalhoty a podobně tmavé boty. Každý z této trojice pak k místu loupeže přicházel individuálně, jakoby se navzájem neznali. Tímto způsobem přišli Štěpánskou ulicí, přes Václavské náměstí až do ulice Opletalova.

Tam už na ně, cirka hodinu, čekal čtvrtý z party se zaparkovaným vozidlem. Ten své souputníky před loupeží vybavil, jak jinak, než černými cestovními taškami a na místo přepadení je poté následoval. Nutno podotknout, že tento řidič byl z celé čtveřice nejméně opatrný. Téměř vůbec se totiž nemaskoval.

Po loupeži pak z místa události řidič utíkal jako první. Okamžitě nastartoval auto, stříbrné combi Volvo, počkal na ostatní a z ulice Opletalova odjeli pryč, ne ale daleko. Namířili si to konkrétně do ulice Ke Karlovu, kde své vozidlo odstavili, a jako správní gangsteři ho vystříkali hasicím přístrojem, aby zamaskovali všechny stopy. Poté přestoupili do připravené červené Škody Octavie combi a odjeli neznámo kam.

Kriminalistům z římské jedničky se podařilo zajistit celou řadu záběrů z bezpečnostních kamer. Na těch je k poznání jednak již zmiňovaný řidič, ale v jednu chvíli také jeden z pachatelů.

Proto kriminalisté z tohoto místa prosí o pomoc s vyřešením tohoto případu širokou veřejnost. Pokud byste kdokoliv muže na záběrech bezpečnostních kamer poznal, znal jste jejich totožnost, případně místo pobytu, nebo pohybu, předejte nám prosím tyto informace prostřednictvím linky tísňového volání 158.

por. Mgr. Tomáš Hulan 26. 10 2016

vytisknout  e-mailem