Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Hazardéři na kolejích

BŘECLAVSKO: Žena se z následků střetu léčí dodnes. 

Devětačtyřicetiletou ženu srazil v březnu mezinárodní expres projíždějící rychlostí 160 kilometrů v hodině na šakvickém nádraží, pohybovala se na místě veřejnosti nepřístupném. Později policistům do protokolu sdělila, že spěchala na vlak přes koleje, ačkoliv věděla, že je v místě podchod i s výtahem. Její pozornost zaměstnával také telefonický hovor. Troubícího expresu si všimla příliš pozdě. Ačkoliv strojvedoucí použil rychlobrzdu, zastavil až po bezmála šesti stech metrech. Na situaci okamžitě reagoval strojvedoucí ze stojícího osobního vlaku a další dvě svědkyně. Někteří cestující naopak procházeli přes koleje i kolem sražené zeny bez povšimnutí. Ještě před zdravotnickou záchrannou službou dorazili na místo policisté z obvodního oddělení v Hustopečích a poskytli zraněné, která byla v silném šoku, první pomoc. Jednalo se zejména o sterilní krytí ran na zádech a obličeji a také o její uklidnění a fixaci na místě, aby se její zranění do příjezdu odborné pomoci ještě nezhoršila.

Policisté z oddělení Hlavní nádraží Brno se tomuto nešvaru pravidelně věnují. Ačkoliv může být sankce až 10 tisíc korun, stále se najdou riskující jedinci. Od začátku ledna bylo při neoprávněném vstupu do kolejiště přistiženo 352 osob, 2 lidé pod koly vlaku zahynuli, dvěma se podařilo srážku s trvalými následky přežít. Dalších 8 osob našlo smrt na kolejích dobrovolně.

Na elektrifikovaných tratích hrozí navíc i nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Motivace jednotlivých účastníků k lezení po vagónech bývá odlišná.  Jednou je to natáčení originálního videa pro přítelkyni, jindy zase snaha předvést publiku své schopnosti a přeskočit mezeru mezi vagony.  Zranění, pokud jsou schopni výslechu, si většinou z celého dne nic nepamatují. Jejich kamarádi, kteří měli větší štěstí, dodávají, že si neuvědomovali nebezpečí. U odstavených vagonů zase předpokládají, že je v troleji nad nimi vypnuté napětí.  Ať už jsou příčiny úrazu jakékoliv, konec bývá vždy podobný. Přiblížení se k troleji, elektrický výboj, který dotyčného okamžitě těžce poraní a nekontrolovaný pád z výšky vagónu na zem.  Většinou je svědkem neštěstí právě kamarád či kamarádka, takže je o oběť rychle postaráno. Bohužel šance na návrat do plnohodnotného života nejsou téměř žádné. Na policistech pak kromě vyšetření tragédie zůstává také oznámení celé záležitosti rodičům.

Blíží se prázdninové období, varujte dostatečně své ratolesti.

mjr. Pavel Šváb, 4.6.. 2019

vytisknout  e-mailem