Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Harmonogram spolupráce na rok 2011

Slavnostní podpis česko-polského dokumentu na Hrádku u Nechanic 

V pátek 25. 3. 2011 se ve 13 hodin v nádherných prostorách státního zámku Hrádek u Nechanic setkali čtyři krajští ředitelé, aby podepsali česko – polský dokument „HARMONOGRAM SPOLUPRÁCE NA ROK 2011“.
 
Dokument, jehož cílem je zajistit koordinovanou kvalitnější spolupráci české a polské policie na obou stranách naší hranice, podepsaliředitel Krajského velitelství policie ve Wroclavi nadinspektor mgr Zbigniew MACIEJEWSKI,   ředitel Krajského ředitelství policie Libereckého kraje plk. Mgr. Milan FRANKO,ředitel Krajského ředitelství policie Pardubického kraje plk. Mgr. Radek MALÍŘ a v neposlední řadě samozřejmě ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje brig. gen JUDr. Petr PŘIBYL.
Tento dokument zajistí vzájemnou spolupráci při společných cvičeních, při vzdělávání českých i polských policistů, výměnu zkušeností v rámci kriminalistických technik a expertních činností, drogové problematiky a zejména kvalitní příhraniční spolupráci při odhalování závažných trestných činů, včetně pronásledování pachatelů na teritoriu sousedního státu.
Historicky první „Harmonogram spolupráce“ byl podepsán vloni v polské Wroclavi. Jedná se tedy o druhé setkání při podpisu této spolupráce.
Samozřejmě to ale neznamená, že do této doby spolupráce mezi českou a polskou policií nefungovala. Právě naopak. Po vstupu ČR do Evropské unie v květnu 2004 a následném vstupu do Schengenu 21. 12. 2007, začala vzájemná spolupráce nabývat daleko větší intenzity, než tomu bylo do té doby.  Česká i polská strana si plně uvědomovala nezbytnost kooperace, a to zejména s ohledem na zvyšující se přeshraniční trestnou činnost. Spolupráce však probíhala víceméně nekoordinovaně v rámci sousedních příhraničních regionů. Proto bylo nezbytně nutné kroky jednotlivých teritorií zkoordinovat a dát jim rámcovou podobu.
Dokument, který byl v Hrádku u Nechanic podepsán, představuje další významný mezník při zkvalitňování této spolupráce, která by měla přinést úspěchy na poli odhalování závažných trestných činů s přeshraničním charakterem a větší pocit bezpečí občanům na obou stranách státní hranice. 
 
Projekt je spolufinancován mimo jiné i z Evropských strukturálních fondů. Například Zásahová jednotka a Odbor kriminalistických expertíz našeho krajského ředitelství se zúčastní v rámci programu „Leonardo da Vinci – Mobility“ 14 denních studijních pobytů ve Wroclavi. V rámci Euroregionu Glacensis bude financováno i zkvalitnění spolupráce na Společném pracovišti Náchod – Kudowa Słone, a to prostřednictvím nákupu technologických prostředků k lepší vzájemné komunikaci. To je jenom nepatrný zlomek výčtu společných aktivit, které budou díky této dohodě naši policisté realizovat.
 
FOTOGALERIE
 
mjr. Mgr. Ivana Ježková
tisková mluvčí            
25. 3. 2011

vytisknout  e-mailem