Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Firma na Českolipsku přišla o více jak milion korun kvůli podvodnému emailu

KRAJ - Letos už několik firem v kraji naletělo na fintu s falešným emailem od ředitele. 

V pondělí kolem poledne přišel do služební emailové schránky zaměstnankyně, která má v jedné firmě na Českolipsku na starost platební styk s klienty,  email od jejího ředitele s dotazem, zda mají na devizovém účtu dostatek hotovosti, aby mohli uskutečnit platbu do zahraničí ve výši 45 000 euro, která spěchá. Žena odpověděla kladně a ještě upřesnila zůstatek na účtu. Vzápětí došel od ředitele druhý email s pokynem k provedení této platby s platebními údaji. Peníze žena převedla kolem 13. hodiny. Až teprve potom se setkala se svým ředitelem osobně a tehdy vyšlo najevo, že tyto emaily nepsal on.

Firma se stala obětí podvodníků, kteří provádějí takzvaný  cílený phishing na konkrétní firmy. Ty si pachatelé vytipují  z veřejně dostupných zdrojů, seznámí se blíže se jejich strukturou a potom odešlou podvodný email účetní nebo sekretářce, který vypadá jako email od ředitele firmy. 

V prvním emailu se (jménem ředitele) dotáží na stav devizového účtu firmy, a když dostanou odpověď, následuje druhý email s pokynem k vyplacení peněz na zahraniční účet. To, že peníze odchází do zahraničí,  snižuje schopnost bank neoprávněnou platbu zablokovat.

Jedinou efektivní obranou proti takovým podvodům je prevence. Ta spočívá v nastavení bezpečné interní komunikace ve firmě a v kvalitním zabezpečení e-mailů. Pomůže ale i jednoduchá rada. Pokud přijde do účtárny email s pokynem ředitele k provedení platby ve prospěch nového zákazníka, ověřte si ji u něj  jiným způsobem než emailem, tedy osobně nebo telefonicky.

Ověřování plateb také doporučujeme v případě, že vás váš stálý zákazník žádá emailem o zaslání platby na jiný účet, než který dosud užíval. Zde zpozorněte a platební údaje si u něj prověřte zase  jinak než emailem, nabízí se telefonát nebo pracovní skype. 

V letošním roce evidujeme v Libereckém kraji  jednotky těchto případů. Tato trestná činnost se objevuje ve vlnách a pokud se podvodníkům daří firmy úspěšně okrádat, zvyšují svou aktivitu. Obezřetnost  před nimi je tedy rozhodně na místě.

25. 5. 2023
por. Bc. Ivana Baláková
tisková mluvčí KŘP Libereckého kraje

vytisknout  e-mailem