Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Fiktivní vymahači

NÁCHODSKO - Pár vylákal z lidí statisíce. 

Vyšetřovatel z oddělení obecné kriminality územního odboru Náchod v těchto dnech obvinil z trestného činu podvod 32letého muže a jeho o 5 let mladší partnerku. Někdy společně a někdy každý sám během půl roku vylákali z 13 lidí téměř 480 tisíc korun a o dalších téměř 130 tisíc se pokusili. Jako pracovníci fiktivní firmy zabývající se vymáháním pohledávek si v rejstříku firem vybírali náhodné firmy, kterých se telefonicky ptali, zda nemají nějaké pohledávky. Tyto pohledávky jim nabídli za určitý obnos vymoci.
Na vymožení dluhu žádali zálohy a kvůli fiktivním komplikacím žádali další peníze, které někdy i obdrželi. V některých případech záloha postupně přesáhla i výši dluhu, který měli vymoci. V jednom případě oslovili i dlužníka, který přes ně splácel dluh a na druhé straně jeho věřitele, kterému měli dluh vymoci. Samozřejmě ani jeden z nich peníze neobdržel. Dlužníku zůstal dluh v původní výši a věřitel zaplatil další peníze jako zálohu na vymožení dluhu.
Pár pokračoval v trestné činnosti i přesto, že byl od konce loňského roku trestně stíhán za stejnou trestnou činnost a přibližně v polovině letošního roku byl odsouzen za podvod, kdy způsobil škodu za více jak milion korun. Více informace zde. Muž byl odsouzen k jednomu roku a jeho partnerka ke dvěma letům a 9 měsícům odnětí svobody. Oba žádali o odklad nástupu do vězení. Ženě soud vyhověl z důvodu opatrování malého dítěte. V současné době je muž, který se vyhýbal nástupu a muselo být po něm vyhlášeno pátrání, ve výkonu trestu a žena ve vazbě.
Jelikož se některých skutků dopustili v době jarního nouzového stavu, hrozí jim trest odnětí svobody od 2 do 8 let.
Lze předpokládat, že v průběhu vyšetřování budou prokázány obviněným další skutky podvodu, čímž vzroste i způsobená škoda. Vyzýváme další možné poškozené, aby se přihlásili náchodským kriminalistům prostřednictvím linky 158.

Opětně apelujeme na občany, aby nezasílali neznámým lidem žádné peníze!

por. Iva Kormošová
13.10.2020, 10.45

vytisknout  e-mailem